Gmina Drużbice nabiera rozpędu z inwestycjami, jednak ma trochę pod górę…

  • 21.04.2021, 08:31
  • Redakcja lokalna.news
19042021-druzbice-inwestycje-glowacki.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Gmina Drużbice przystępuje do realizacji swoich zadań inwestycyjnych na rok 2021. Wśród nich jest m.in. budowa dróg, czy adaptacja starego budynku na potrzeby żłobka. Niestety Gmina nie otrzymała na ten moment żadnego wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

   W styczniu rozmawialiśmy na temat planowanych inwestycji na rok 2021, teraz mamy kwiecień, jak zatem wygląda kwestia inwestycji w Gminie Drużbice?

   W tym momencie powoli rozpędzamy się z inwestycjami, mówię tutaj oczywiście o inwestycjach o charakterze drogowym. W tej chwili warunki pogodowe pozwalają na to, że możemy rozpisywać zapytania ofertowe i przetargi na przebudowy dróg, których będziemy  tym roku troszkę realizować, ale przede wszystkim też, takie inwestycje twarde w postaci, chociażby przebudowy budynków użyteczności publicznej, jak np. adaptacja starego budynku Drużbice 16 na budynek, który później będzie żłobkiem. W piątek otwieraliśmy przetarg, kwota wynikająca z przetargu jest znacznie przewyższająca możliwości Gminy Drużbice, wobec powyższego będziemy szukali innych rozwiązań tak, żeby ten żłobek w tym roku uruchomić. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji w tym roku, jeśli chodzi o Gminę Drużbice. Przypomnę tylko, że mamy około 800 000 zł dofinansowania, ze środków wojewody łódzkiego i już blisko 800 000 zł, na dwuletnie utrzymanie tego budynku, więc myślę, że jeżeli szczęśliwie uda nam się kolejny przetarg rozstrzygnąć, to na koniec roku będziemy cieszyć się z nowego budynku, który będzie służył na potrzeby żłobka tutaj w Drużbicach – mówi Tomasz Głowacki, Wójt Gminy Drużbice.

   Czy Gmina Drużbie otrzymała jakąś zewnętrzną finansową pomoc?

  Oczywiście Gmina Drużbice, jak to już przystało na ostatnie lata, starała się o znaczne środki finansowe, o dofinansowanie z różnego rodzaju działań. Największym minusem dla Gminy Drużbice jest fakt, że Gmina nie uzyskała żadnego wsparcia finansowego na inwestycje, w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przypomnijmy o tym, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, jest to program prowadzony przez polski Rząd, który ma skupiać, ma przeznaczać środki finansowe na pomoc samorządom i to pomoc różnego rodzaju w zakresie inwestycyjnym. Okazało się, że o dziwo żaden z wniosków, a takich wniosków składaliśmy trzy, na łączną sumę około 6 000 000 zł, nie uzyskał dofinansowania. Wiem, że gminy sąsiednie takie dofinansowania uzyskały, uważam to za rażąco niesprawiedliwe z uwagi na to, że również i nasze wnioski powinny w jakimś zakresie być wsparte. Ja nie mówię, że wszystkie, ale przynajmniej chociaż jeden, ponieważ to wszystko robimy w interesie naszych mieszkańców. Uważam, z moich obserwacji, że gdzieś tam w Warszawie zapomniano o tym, że również w Drużbicach mieszkają ludzie, którzy potrzebują jakiejś tam pomocy, jakichś inwestycji, które są istotne z punktu widzenia lokalnej społeczności  - dodaje Tomasz Głowacki, Wójt Gminy Drużbice.

   Jakie inwestycje niestety nie zostaną zrealizowane?

   Składaliśmy wniosek na jedną z najważniejszych inwestycji, którą chcielibyśmy zrealizować w tym roku. Jest to budowa hali sportowej w miejscowości Wadlew przy Szkole Podstawowej w Wadlewie. Oprócz tego chodziło również o drogi, m.in. o drogę położoną w miejscowości Pieńki Głupickie, a także długi odcinek drogi Podstoła- Zabiełłów, tam jest około 2,5 km drogi, w kompleksowej przebudowie. Na tę chwilę, te wnioski nie zyskały aprobaty. Jeszcze oprócz tego mamy złożone dwa wnioski, w ramach Miejscowości Popegeerowskich, tam mamy dwa wnioski złożone i oczywiście cały czas staramy się o to, aby uzyskać dofinansowanie na budowę tej hali sportowej. Do końca marca złożyliśmy stosowny wniosek do Ministerstwa Sportu. Mam nadzieję, że najdalej do końca maja będziemy wiedzieli, czy również na tej liście będziemy się znajdować, czy też nie. Oprócz inwestycji takich typowo twardych, cały czas staramy się o pozyskanie samochodu lekkiego, pożarniczego, dla jednostki OPS Drużbice, mówimy tu o nowym samochodzie i myślę, że również w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy będziemy znali rozstrzygnięcie wszystkich tych komisji konkursowych – mówi nam Tomasz Głowacki, Wójt Gminy Drużbice.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe