Kilka przydatnych faktów na temat szczepień. Warto się zapoznać

  • 20.04.2021, 12:00 (aktualizacja 20.04.2021, 13:08)
  • Redakcja lokalna.news
16042021-szczepienia-drozdek.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Wbrew panującej opinii, do procesu szczepienia nie trzeba się w jakiś specjalny sposób przygotowywać. Rzadko zdarzają się również skutki ubocze po zaszczepieniu, ale jeśli już występują, są to najczęściej zaczerwienienie w miejscu ukłucia czy podwyższona temperatura, którą w większości przypadków można zbić lekami z domowej apteczki.

   Szczepienia trwają i nabierają rozpędu. Otwierane są nowe punkty szczepień. Czy do szczepienia trzeba się jakoś przygotować? Czy pacjenci o czymś dodatkowo muszą wiedzieć?

   Specjalnych przygotowań do szczepień, każdy z nas nie powinien robić, ale zalecenia są takie, aby w dniu szczepienia zjeść lekki posiłek, wstawić się do punktu szczepień o określonej godzinie, kiedy ten czas jest wyznaczony. Najczęściej wstawia się na miejsce, 15 minut przed szczepieniem. Osoby mające problemy ze wzrokiem, zwłaszcza osoby starsze, powinny mieć ze sobą okulary i długopis, ponieważ trzeba wypełnić ankietę kwalifikacyjną, natomiast zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że osoby, które chorują przewlekle, powinny zabrać ze sobą dokumentację medyczną czy listę leków, które przyjmują po to, aby osoba kwalifikująca mogła ocenić, czy rzeczywiście nie ma przeciwskazań do szczepienia.

   Musimy pamiętać również o tym, że każda infekcja, ostra infekcja górnych dróg oddechowych, przebiegająca z wysoką gorączką, jest przeciwskazaniem do szczepienia i wówczas, jeżeli mamy taką infekcję, powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożności.

   W samym punkcie powinniśmy się stosować do poleceń personelu medycznego, który w tym punkcie jest, czy też personelu porządkowego, mieć założoną maseczkę, używać środków dezynfekcyjnych tak, aby to szczepienie przebiegło w sposób bezpieczny – mówi Przemysław Drozdek, kierownik kancelarii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

   Bardzo często mówi się o różnego rodzaju powikłaniach po szczepieniu. Jakie są najczęściej występujące powikłania?

   Możemy mówić o tzw. niepożądanych odczynach poszczepiennych, aczkolwiek występują one dosyć rzadko. Najczęściej występuje bolesność w miejscu ukłucia, bóle głowy, złe samopoczucie, osłabienie, dreszcze, podwyższona temperatura, ale możemy je zazwyczaj niwelować w łatwy sposób, przy użyciu dostępnych środków przeciwgorączkowych. Bardzo rzadko występują takie objawy jak wstrząs anafilaktyczny, czy też porażenie obwodowe nerwu twarzowego, natomiast spotykamy się również z takimi objawami, które są związane bezpośrednio z sytuacją szczepienną, czyli stresem przed ukłuciem. Pacjenci bardzo często mdleją, robi im się słabo, ale wynika to przede wszystkim ze stresu, całej sytuacji sczepienia, czy też reakcji na ukłucie – mówi nam Przemysław Drozdek, kierownik kancelarii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

   Proces szczepień przebiega sprawnie, coraz więcej ludzi jest zaszczepionych. Niestety jest również bardzo duża ilość ludzi pod respiratorami w szpitalach w całej Polsce.  Czy w Szpitalu Powiatowym w Radomsku jest wystarczająca ilość tlenu, czy może powoli zaczyna go brakować?

   Tlenu nie brakuje w naszej placówce. Dbamy o to, żeby ciągłe dostawy tego tlenu były do nas realizowane. W tamtym roku, wymieniliśmy zbiornik tlenowy, który zapewnia nam możliwość dostarczania tlenu do wszystkich osób. Dodatkowo nasz system tlenowy, jest wspomagany przez butle tlenowe, które również są do dyspozycji naszych pacjentów. Staramy się utrzymywać połowę z pełnego zbiornika w stanie gotowości, do dostarczania tego tlenu. Nasz zbiornik ma około 12 ton, z czego 6 ton mamy zazwyczaj w gotowości. Jeżeli poniżej tej wartości spadnie zawartość zbiornika, to wtedy rzeczywiście nasi dostawy dostarczają nam tlen dodaje Przemysław Drozdek, kierownik kancelarii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe