Co z kasami na PKP w Radomsku?

  • 08.01.2021, 08:35
  • Redakcja lokalna.news
07012020-kasy-dworzec-sieminski-gillpiatek.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Na stacji PKP w Radomsku nie będzie można kupić już biletów, ponieważ kasa biletowa została zamknięta. Zaniepokojeni tym faktem mieszkańcy Radomska, postanowili zainterweniować w tej sprawie do posłanki Polski 2050 - Hanny Gill-Piątek

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, gdzie wszystko załatwiamy z poziomu telefonu, takie rzeczy jak kasy biletowe to tylko relikt przeszłości. Okazuje się, że jest jednak wprost przeciwnie. Wiele osób podróżujących pociągami to osoby starsze, które nie radzą sobie tak sprawnie z obsługą smartfonów, więc dla nich będzie to duży dyskomfort, kiedy nie mogą kupić biletu w formie tradycyjnej.

Kupowanie biletu wprost u konduktora również nie jest rozwiązaniem. Jest to rozwiązanie awaryjne, kiedy naprawdę nie ma się innej alternatywy. Nie może jednak być tak, że kolejki u konduktora są tak duże, że uniemożliwiają  jego pracę.

Wszystko wskazuje na to, że likwidowanie kas w Radomsku jest fatalnym pomysłem, zwłaszcza że Radomsko jest miejscem, skąd są połączenia niemal na całą Polskę i ludzi wsiadających i wysiadających na stacji Radomsko jest duża liczba. Nasuwa się jeszcze jedno pytanie, dlaczego politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy promują komunikację kolejową, nic w tej sprawie nie robią?

Mieszkaniec Radomska, Michał Siemiński postanowił zainterweniować w sprawie zamykania kasy biletowej i powiadomił o tym panią poseł Hannę Gill-Piątek, posłankę Polski 2050.

 

Dlaczego pan Michał uważa, że zamykanie kas to zły pomysł?

- Przede wszystkim jest to zadziwiające z dwóch względów. Po pierwsze dlatego, że to wcale nie było tak, że pasażerowie z tego nie korzystali, ponieważ przed godzinami odjazdów tych najpopularniejszych pociągów, to jednak tworzyły się dość spore kolejki, dużo osób kupowało bilety tradycyjnie w kasie. Drugi powód jest taki, że jednak w województwie łódzkim rozwijają się połączenia kolejowe, jest więcej połączeń z roku na rok, są wyremontowane dworce, pociągi itd. Natomiast zadziwiające jest, że województwo, czy spółki podległe województwu, oszczędzają na rzeczach podstawowych, kiedy są czynione tak duże inwestycje jednocześnie ­mówi mieszkaniec Radomska Michał Siemiński.

 

POLREGIO mówi, że są inni przewoźnicy, którzy takie kasy mogą otworzyć

- No właśnie. Dlatego też należałoby się zwrócić do władz województwa, któremu podlegają zarówno Polregio, jak i Łódzka Kolej Aglomeracyjna i też władze województwa, czy też sejmik województwa i marszałek, który ostatnio dość mocno promuje transport publiczny w województwie, być może powinien tu interweniować, żeby któraś z tych spółek otworzyła kasy, no jednak w mieście dość sporym, jakim jest Radomsko mówi nam mieszkaniec Radomska Michał Siemiński

POLRGIO tłumaczy się również, że bilety można kupić bezpośrednio u konduktora, lub w aplikacji

- W tym przypadku od razu wykluczamy osoby starsze czy nieposiadające Internetu w telefonie. W brew pozorom kupienie biletu w kasie jest często szybsze niż przez aplikacje mobilne, ponieważ w aplikacjach mobilnych musimy wpisać dane, numer karty itd. więc często w kasie jest to dużo szybsze, zwłaszcza jeżeli nam się śpieszy. Mówi się, że można kupić bilet w pociągu u konduktora, natomiast to jest dobre w przypadku jakiś małych przystanków, gdzie wsiada niewielu pasażerów, natomiast już w przypadku Radomska, to zazwyczaj tych osób wsiada dosyć dużo, więc przez to się tworzą też kolejki do konduktora i to myślę, że nie jest odpowiednie w przypadku takiej liczby pasażerów, jak na tej stacji, gdzie jednak zatrzymuje się dużo pociągów lokalnych i jadących do całej Polski dodaje mieszkaniec Radomska Michał Siemiński.

 

Pan Michał dzwonił w tej sprawie, z prośbą o pomoc, do posłanki Hanny Gil-Piątek. Czy rozmowa dała jakieś nadzieje na rozwiązanie tej sytuacji?

­-  Jestem wdzięczny pani poseł, że wystosowała pismo do pana Marszałka Województwa Łódzkiego, pana Grzegorza Schreibera, no i mam nadzieję, że to przyniesie jakiś skutek. Mam nadzieję, że pani poseł jakoś przyczyni się do naprawy tej sytuacji mówi mieszkaniec Radomska Michał Siemiński

 

Pani poseł Hanna Gill-Piątek wypowiedziała się na temat zamykania kas w Radomsku

- Zwrócili się do mnie mieszkańcy Radomska, którzy nie są zadowoleni z tej decyzji. Jest to kolejny krok w kierunku pogłębiania wykluczenia transportowego, z którym PiS obiecał tak dzielnie walczyć. Tutaj bardzo duża jest rola Marszałka Województwa, pana Schreibera, dlatego też, do niego zaadresowałam taką prośbę, aby jednak dołożyć starań, poprowadzić negocjacje z przewoźnikami, aby ta kasa jednak została otwarta. Jest to naprawdę wielka niewygoda dla mieszkańców, kiedy oni muszą się tłumaczyć przed konduktorem. Osoby starsze, które nie posługują się kartą, albo mają kłopot z nowinkami technologicznymi, mogą być zakłopotani tą sytuacją, dlatego bardzo ważne jest, żeby w Radomsku, które nie jest jakimś miastem trzeciej kategorii, tylko jest bardzo ważnym punktem na mapie województwa łódzkiego, żeby ta kasa biletowa tu była. Połączenia, które przebiegają przez Radomsko, są o zasięgu krajowym i ta kasa biletowa po prostu powinna tu być mówi pani poseł Hanna Gil-Piątek.

 

Czy jest to dyskryminacja Radomska ze strony Rządzących?

- Proszę sobie wyobrazić, że Rząd wydaje 130 miliardów na Centralny Port Komunikacyjny, łącznie z szybkimi kolejami, natomiast zapowiada program Kolej+, na który wykłada 6 miliardów, ale nawet z tych 6 miliardów nie jest w stanie znaleźć kilku tysięcy na kasę w Radomsku miesięcznie? Są miasta, które mają lepiej i które mają gorzej. To jest  kontynuacja podziału miast Polski na lepszy i gorszy sort. To już widzieliśmy przy dzieleniu pieniędzy z  Funduszu Inwestycji Lokalnych, teraz będzie to miało miejsce po raz kolejny przy Funduszu Dróg Samorządowych, który zmienia się zresztą w Rządowy Fundusz Dróg i znowu da się swoim i zabierze się tym, których się nie lubi. Nie rozumiem, dlaczego PiS nie lubi akurat mieszkańców Radomska, ale bardzo się z tym, głęboko nie zgadzam dodaje pani poseł Hanna Gill-Piątek.

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe