Separator do oddawania osocza już w Radomsku (powiat radomszczański)

  • 03.12.2020, 07:23
  • Redakcja lokalna.news
02122020-separator-pokora.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Od 2 grudnia, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomsku osoby, które przeszły koronawirusa, mogą oddawać swoje osocze. Separator do poboru osocza od ozdrowieńców po COVID-19 już jest i pierwsze osoby mogły już oddać osocze.

Pandemia nadal jest obecna w naszym życiu. Według oficjalnych danych, ilość osób zakażonych spada, chociaż liczby nadal są duże. Uczymy się jednak coraz skuteczniej z nią walczyć. Każdy nas może z nią walczyć, poprzez noszenie maseczek, dezynfekcje rąk i zachowywanie dystansu społecznego. 

Kolejną bronią, która może pomóc w walce z koronawirusem, jest osocze osób, które pokonały COVID-19. Do niedawna problemem był jednak brak odpowiedniego sprzętu w powiecie, dzięki któremu można by pobierać osocze od ozdrowieńców.

Taki separator już jest i każdy, kto spełnia odpowiednie warunki, może oddać osocze, które może pomóc w walce z koronawirusem.

- Inwestycja jest bardzo ważna dla regionu i dla całego województwa łódzkiego, ponieważ zwiększyła się dostępna ilość miejsc, gdzie pobierane jest osocze od ozdrowieńców. Powiat radomszczański rzeczywiście jest daleko odsuniętym powiatem od Łodzi, gdzie można było najbliżej oddawać osocze. Interweniowało w tym zakresie i Starostwo Powiatowe i pan wicewojewoda, bo dawcy chcąc oddać osocze, rzeczywiście dwie godziny musieli poświecić, żeby dojechać do Łodzi. Cieszymy się, że separator jest  już dostępny dla mieszkańców powiatu radomszczańskiego i okolic, że będzie tutaj można było pobierać osocze, które trafi do potrzebujących pacjentów, chorych na COVID-19 ­– mówi Edyta Wcisło, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Jak ważne jest oddawanie osocza?

- Oddawanie osocza jest bardzo ważne, ponieważ mamy coraz większe zapotrzebowanie z podmiotów leczniczych, na osocze ozdrowieńców. Rzeczywiście, lekarze podając osocze pacjentom, obserwują dobre efekty tego działania – mówi nam Edyta Wcisło, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc oddać osocze?

- Żeby oddać osocze, trzeba spełniać te same warunki jak krwiodawca. Trzeba być osobą miedzy 18 a 65 rokiem życia, być osobą zdrową, nie mieć chorób przewlekłych, nie przyjmować na stałe leków. Wszystkie informacje dotyczące tego, kto może oddać osocze, znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.krwiodawstwo.pl   Zachęcamy do kontaktu z nami w razie jakichkolwiek pytań. Chętnie udzielimy odpowiedzi ­– dodaje Edyta Wcisło, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Czy chętnych do oddawania osocza jest dużo?

- Chętnych, aby oddać osocze jest dużo. Oddawanie osocza cieszy się dużym zainteresowaniem, za co bardzo dziękujemy. Jesteśmy wstanie na bieżąco realizować wszystkie zapotrzebowania z podmiotów leczniczych na terenie województwa łódzkiego. Mam nadzieję, że separator uruchomiony od dzisiaj w Radomsku, wzmocni również pobór osocza, a mieszkańcy powiatu radomszczańskiego, którzy nie zawsze mogli dojechać do Łodzi, mam nadzieję, że znajdą chwilę by podzielić się tym ważnym lekiem. Zachęcam wszystkich do oddawania krwi i apeluje o to, szczególnie do młodych, zdrowych ludzi, żeby przyszli podzielili się swoją krwią, bo to jest środek, którego nie można wyprodukować i niczym zastąpić. Oddawanie krwi nie boli, jest całkowicie bezpieczne. Używamy maseczek, dezynfekujemy ręce, używamy sprzętu jednorazowego, także nie musicie się Państwo obawiać. Krew, jej składniki, osocze ozdrowieńców, to bardzo ważny element w leczeniu pacjentów. Zachęcam do oddawania krwi ­­– mówi Edyta Wcisło, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Jak ważny jest zakup separatora dla powiatu?

- Jest to bardzo ważne przedsięwzięcie, zakup separatora, urządzenia, które oddziela osocze od krwi z tego powodu, że dotychczas wszyscy ci, którzy chcieli oddać osocze w celu ratowania życia chorującym na COVID-19, musieli pojechać do Łodzi. Ze względu na utrudnienia komunikacyjne oraz długi czas podróży i pobytu w Regionalnym Centrum, czasami było to niemożliwe. To, że separator od dzisiaj będzie zlokalizowany na terenie naszego szpitala, w oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomsku, jest bardzo ważne, ponieważ to spowoduje, że coraz więcej chorych, którzy przebyli już COVID-19, zdecyduje się na oddanie tego osocza, tego życiodajnego płynu, który w tej chwili jest jednym z najważniejszych leków ratujących życie osobą, które zachorowały na COCID-19 – mówi nam Beata Pokora, Starosta Powiatu Radomszczańskiego.

 

Starostwo włożyło dużo pracy w pozyskanie separatora.

- Ponad miesiąc temu, wystąpiliśmy do pana wojewody z taką prośbą o dofinansowanie zakupu separatora, bądź zakup separatora, Z tego miejsca chciałabym podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że od dzisiaj ten separator jest tutaj, u nas na terenie powiatu radomszczańskiego. Wszystkim tym, którzy się przyczynili, na czele z panem wojewodą Tobiaszem Bocheńskim, bardzo serdecznie w imieniu swoim, zarządu oraz wszystkich mieszkańców powiatu, dziękujemy ­– mówi Beata Pokora, Starosta Powiatu Radomszczańskiego.

 

- Myślę, że żyjemy w tak trudnych czasach, że naprawdę nie trzeba zachęcać do tego, aby oddawać osocze. Myślę, że każdy zdaje sobie z tego sprawę, że to nic nie kosztuje, jest to bez żadnego uszczerbku na zdrowiu. Jest to podobna sytuacja jak z oddaniem krwi, tylko problem polega na tym, że nie każdy to osocze może oddać. Jestem pewna, że większość mieszkańców naszego powiatu ci, którzy przeszli tą trudną chorobę, zdecydują się  na oddanie osocza po to, aby ratować innych – dodaje  Beata Pokora, Starosta Powiatu Radomszczańskiego.

W Szpitalu Powiatowym w Radomsku również od dzisiaj (2 grudnia 2020) możliwe jest wykonanie badania serologicznego na oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw p SARS-CoV-2. Oznaczenie przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgM i IgG wykonuje się w celu określenia możliwego kontaktu z wirusem wywołującym COVID-19.

Wykonanie badania jest szczególnie wskazane w przypadku:

-wykrywania osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo lub skąpo objawowo i mogły być źródłem infekcji dla innych ludzi (tzw. „cisi” nosiciele),

-osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, ale nie spełniają kryteriów wykonania badań RT-PCR,

-osób szczególnie narażonych na kontakt z SARS-CoV-2 w celu wykluczenia kontaktu z wirusem SARS-CoV-2 lub potwierdzenia istnienia odporności,

-pacjentów z powikłaniami po niedawnym przebyciu infekcji grypopodobnej, którzy nie byli badani w kierunku koronawirusa

 

Badanie można wykonać od poniedziałku do piątku w godz. 07:00 - 11:00 w Punkcie Pobrań Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej przy ulicy Jagiellońskiej 36

Odbiór wyników w punkcie pobrań będzie możliwy w dniu badania lub następnego dnia w godzinach 14.00 - 15.00.

Badanie jest płatne.

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe