Przymusowe wykorzystanie zaległego urlopu? Nowa wersja tarczy antykryzysowej

  • 21.05.2020, 14:59
  • Redakcja lokalna.news
Przymusowe wykorzystanie zaległego urlopu? Nowa wersja tarczy antykryzysowej
W środę rząd przyjął projekt nowej wersji ustawy o tarczy kryzysowej. Przewiduje on utrzymanie miejsc pracy poprzez rozwiązania wspierające pracodawców.

Projekt przewiduje czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września bieżącego roku, co pozwoli wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody, by nie doprowadzić do kumulacji niewykorzystanych urlopów.

Dopracowane zostaną też zasady pracy zdalnej tak, by zapewnić równe traktowanie pracowników, ale również pomóc zapobiegać ewentualnym nadużyciom.

Po wejściu przyjętych przepisów w życie pracodawcy i zleceniodawcy zyskają możliwość jednostronnego wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji obowiązującym po ustaniu danego stosunku prawnego.

W projekcie znalazł się również punkt dotyczący ograniczenia - do poziomu 10-krotności minimalnego wynagrodzenia, które wynosi obecnie 2600 zł brutto miesięcznie - odpraw i odszkodowań w przypadku ustania stosunku pracy.

Projekt daje również możliwość zawieszenia, po porozumieniu z organizacjami związkowymi niektórych obowiązków dot. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych funduszy, które mają charakter socjalny. Będzie to możliwe jeśli w czasie epidemii pracodawca zanotuje określony spadek obrotów gospodarczych lub istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń.

W tym przypadku spadku obrotów oraz istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń będzie również możliwe niestosowanie postanowień układów zbiorowych pracy lub regulaminów wynagradzania ustalających wyższą niż wymagana ustawowo wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz inne świadczenia o charakterze socjalno-bytowym.

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe