Salony urody otwarte od poniedziałku. Czeka nas również wiele innych zmian

 • 13.05.2020, 13:25
 • Redakcja lokalna.news
Salony urody otwarte od poniedziałku. Czeka nas również wiele innych zmian Fot. KPRM/Twitter
13 maja podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem.

Wśród zmian znalazł się punk, na który wielu z nas czekało. Od poniedziałku 18 maja swoja działalność będą mogły wznowić salony fryzjerskie i kosmetyczne. Będą one jednak musiały zachować w swoich działaniach rygor sanitarny. W salonach urody będziemy mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa, co ważne jest to wymagane jeśli zabieg na to pozwala. Zapisać się na zbieg w salonie będziemy mogli tylko w sposób telefoniczny lub online. W salonach zamknięte będą poczekalnie.

Również od 18 maja swoją działalność będą mogły wznowić restauracje kawiarnie i bary. W gastronomi wymagane będzie zachowanie limitu osób, który wynosi 1 osobę na 4 metry kwadratowe. Między stolikami zachowana musi być odległość 2 m, a stoliki po każdym kliencie powinny być dezynfekowane. Kucharze oraz obsłucha lokalu musi zachować środki bezpieczeństwa w postaci maseczek i rękawiczek.

Zdjęte zostaną również obostrzenia dotyczące edukacji.

Od 18 maja w szkołach będzie można prowadzić zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Wznowione mogą zostać również praktyki w szkołach policealnych. Otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 25 maja wznowione zostaną zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. W szkołach obywać się będą konsultacji z nauczycielami dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Od 1 czerwca, natomiast prowadzone będą konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Osoby poniżej 13 roku życia będą mogły wychodzić z domów bez opieki dorosłych.

Zmiany wprowadzone zostaną również w obszarze sportu. Od 18 maja zwiększony zostanie limit osób na obiektach sportowych.

 • na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);
 • na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Wznowione będą również zajęcia w obiektach zamkniętych, w których przebywać będzie mogło:

 • 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
 • 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
 • 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
 • 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Od 18 maja zwiększony zostanie limit osób przebywających w środkach transportu publicznego, teraz będzie mogło się w nich znajdować tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie), lub tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Od 17 maja w kościołach zwiększy się ilość wiernych podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

Od 18 maja poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. I tak od 18 maja możliwe będą m.in.:

 • działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
 • wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
 • wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
 • indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
 • wznowienie prób i ćwiczeń.

Na uczelnie od 25 maja będą mogli wrócić studenci ostatnich lat studiów, oraz doktoranci. Na uczelniach odbywać się będą zajęcia organizowane np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe