środa, 15 maja 2024 11:04
Musisz to zobaczyć!
Reklama

System Paxmana w radomszczańskim szpitalu. Uchroni on pacjentów przed wypadaniem włosów podczas chemioterapii

Oddział Dzienny Chemioterapii Szpitala Powiatowego w Radomsku to jeden z 40 w Polsce ośrodków, do którego trafił system chłodzenia skóry głowy zapobiegający wypadaniu włosów podczas leczenia chemioterapią.
Kliknij aby odtworzyć

  Proces chemioterapii jest bardzo często trudnym procesem dla pacjentów. Nie jest on ani szybki, ani prosty, ani przyjemny, ale konieczny, aby pokonać chorobę. Szpital Powiatowy w Radomsku postanowił dołożyć wszelkich starań, aby jak najbardziej pomóc pacjentom w przechodzeniu go, dlatego Oddział Dzienny Chemioterapii Szpitala Powiatowego, jako jeden z 40 w Polsce został wyposażony w nowoczesny system chłodzenia skóry głowy zapobiegający wypadaniu włosów podczas leczenia chemioterapią.

  Mowa tutaj o systemie Paxmana, który reguluje temperaturę chłodzenia tak, aby miejscowo obkurczyć naczynia włosowate skóry głowy i uzyskać czasowe zmniejszenie przepływu krwi na jej powierzchni, ograniczając tym samym dawkę chemioterapeutyku docierającego do wrażliwych mieszków włosowatych. 

   To jest system Paxmana. Zmniejsza ona ryzyko wypadania włosów podczas chemioterapii, szczególnie chemioterapii w leczeniu raka piersi, tej która najwcześniej powodują wypadanie włosów, czyli tzw. czerwonej chemii.

  W trakcie chemioterapii system zakładany jest na głowę, zakładany jest specjalny czepek, który chłodzony jest do określonej temperatury.  Chodzi o to, żeby cebulki włosowe były ukrwione, tak jak powinny być. Wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo wypadnięcia włosów. 

  Zakłada się, że chemioterapia, gdzie wypadanie włosów jest prawie 100%, to ryzyko zmniejsza się do około 80%. Jest to dużo, ale warunek jest jeden. Pacjent lub pacjentka, muszą mieć stosowany ten system Paxmana, od pierwszego do ostatniego cyklu chemioterapii - mówi Andrzej Kałmuk, Kierownik Dziennego Oddziału Chemioterapii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku. 

 Jeśli chodzi o budowę urządzenia, to skalda się on z urządzenia pompującego płyn chłodniczy oraz połączonego z nim czepka, który zakładany jest na głowę pacjenta na 30 minut przed rozpoczęciem podawania chemii i zdejmowany ok. 1.5 godz. po jej zakończeniu. 

  Urządzenie schładza płyn wewnątrz czepka do temperatury -5 st. C, co zwęża naczynia krwionośne i dzięki temu chemioterapeutyki wolnej docierają do mieszków włosowych i są dla nich mniej szkodliwe. Czepek należy stosować już od podania pierwszej dawki chemioterapii kontynuując przez cały czas jej trwania. Skuteczność działania jest na poziomie od 50 do 85 procent, na co wskazują dotychczas przeprowadzone  badania naukowe.

  Co jednak najważniejsze, to komfort psychiczny pacjenta, zwłaszcza kobiet. Ten czynnik braku wypadania włosów, z pewnością pomoże łatwiej przejść cały proces chemioterapii

  Liczenie chemioterapeutyczne wiąże się zazwyczaj z takimi czynnikami, które wpływają na organizm, zwłaszcza kobiet. Przede wszystkim są to objawy niepożądane takie jak, nudności, wymioty związane z leczeniem chemioterapeutycznym, ale jednym z takich niepożądanych objawów jest również wypadanie włosów. 

  Jest to jeden z elementów traumatycznych dla kobiety, dlatego wiele kobiet boi się podejmować leczenia ze względu na fakt, że nie zachowa swoich włosów, mają przeświadczenie, że będą nieatrakcyjne w społeczeństwie, będzie musiała nosić perukę. 

  To urządzenie będzie nam pozwalało, takich negatywnych konsekwencji zdrowotnych uniknąć - mówi Przemysław Drozdek Kierownik Kancelarii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku
 

  Należy podkreślić, że Szpital Powiatowy w Radomsku jest pierwszym szpitalem powiatowym w województwie, który taki system posiada. Na całym świecie funkcjonuje około 2000 tego typu urządzeń.  W Polsce znajduje się kilkanaście urządzeń tego typu m.in. w Opolskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach oraz  Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. 

Źródło: Szpital Powiatowy w Radomsku. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ogłoszenia
Reklama
Napisz do nas
Reklama
test