W lasach na terenie całego kraju panuje susza. Od początku roku doszło do 2247 pożarów lasów spowodowanych, przez lekkomyślność lub celowe podpalenie.
Dlatego zabronione jest używanie otwartego ognia w lesie, poza miejscami do tego przeznaczonymi. Wystarczy mały niedopałek aby doprowadzić do tragedii. Wjeżdżanie do lasu samochodem również jest bardzo niebezpieczne. Spaliny i cały układ wydechowy pojazdu mają bardzo wysoką temperaturę, a to w połączeniu z suchą trawą i ściółką może spowodować pożar. Duże zagrożenie niesie ze sobą, również wypalanie traw. Chwila nieuwagi, nagła zmiana kierunku wiatru mogą spowodować pożar, którego opanowanie możliwe będzie jedynie przez jednostki Straży Pożarnej. Gdy dojdzie do pożaru, należy natychmiast wezwać służby ratownicze, używając numerów alarmowych: 112 lub 998.
Nadleśnictwo jednak uspokaja miłośników leśnych spacerów.
Obecnie w żadnym z 430 nadleśnictw LP nie ma okresowego zakazu wstępu do lasu ze względu na duże zagrożenie pożarowe. Sam fakt, że dane nadleśnictwo znajduje się w prognozowanej strefie „czerwonej”, nie przesądza o konieczności wprowadzenia takiego zakazu.
O wprowadzeniu takiego zakazu decyduje nadleśniczy jednak są to rzadkie sytuacje, ze względu na warunki pogodowe.
Obligatoryjnie powinien on wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu z powodu zagrożenia pożarowego, gdy w danej okolicy wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 rano przez pięć kolejnych dni wynosi mniej niż 10 proc. W praktyce są to rzadkie sytuacje ze względu na zmieniające się dynamicznie warunki pogodowe. - czytamy na stronie bełchatowskiego Nadleśnictwa.
Dziś zdjęte zostały obostrzenia, związane z epidemią koronawirusa, zakazujące wstępu do lasu w celach rekreacyjnych. Z leśnych spacerów możemy teraz korzystać bez maseczki na twarzy. Musimy mieć ja założoną na parkingu lub miejscu postojowym. Mimo możliwości korzystania z terenów leśnych zamknięte pozostają obiekty leśnej infrastruktury turystycznej, takie jak wiaty, miejsca biwakowe, leśne siłownie, place zabaw, wieże lub tarasy widokowe. Będą one oznaczone, taśmą lub w inny sposób przez leśników.
Mimo, że możemy już korzystać z lasów w celach rekreacyjnych, należy pamiętać o wciąż obowiązujących przepisach, dotyczących bezpiecznej odległości i zakazie grupowania się.
Pamiętajmy, że nadal obowiązują ogólne zalecenia i ograniczenia dotyczące przemieszczania się w czasie epidemii koronawirusa, także w lesie. Powinniśmy zachowywać odpowiednie odstępy od innych osób, unikać grupowania się – przypomina minister środowiska Michał Woś, który rekomendował rządowi zniesienie zakazu korzystania z lasów.
Napisz komentarz
Komentarze