Zapraszamy na Wernisaż Wystawy “Verkreanto – Jan Depta. Malarstwo I Rysunek” do Muzeum Regionalnego w Radomsku

  • 13.05.2022, 10:00
  • Redakcja lokalna.news
10052022-wystawa-verkreanto-www.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zaprasza na wernisaż wystawy “VERKREANTO – JAN DEPTA.MALARSTWO I RYSUNEK”.

4 maja 2022 r. (sobota), godz. 17.30, Galeria Muzeum.

Wernisaż nastąpi podczas sobotniej NOCY MUZEÓW

Zapraszamy

Jan Depta – Verkreanto urodził się 6 grudnia 1949 r. w Radziechowicach Pierwszych koło Radomska. Rysunkiem i malarstwem interesował się od dzieciństwa. Ukończył Niższe Diecezjalne Seminarium Duchowne w Częstochowie (1965 – 1969) oraz Liceum Ogólnokształcące w Wieluniu (1970). Na przełomie 1971 – 72 r. przeprowadził się do Trójmiasta. Po nawiązaniu kontaktu z Barbarą Massalską w latach 1973 – 1975 pracował jako pomocnik przy budowie witraży w kościele św. Barbary w Gdańsku i był wolnym słuchaczem Wydziału Malarstwa gdańskiej PWSSP pracowni prof. Jacka Żuławskiego. Około 1976 r. wrócił do Radziechowic, aby opiekować się chorymi rodzicami, utrzymywał się z pracy na roli. Po śmierci ojca (1982) zamieszkał w Krakowie, gdzie ukończył dwuletnie pomaturalne studium zawodowe z dyplomem technika ekonomisty. Pracował w wielu zawodach (m.in. w krakowskim MPK jako plastyk – zdobnik.). Na przełomie 1996 i 1997 r. przeszedł na rentę inwalidzką. Zapisał się do Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie (1996) i w tym samym roku na IV Międzynarodowym Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych pt. “Grunt to rodzinka” otrzymał III nagrodę, medal autorstwa prof. B. Chromego oraz wyróżnienie honorowe za akwarelę pt. “Nierówni wobec siebie, zrównani wobec unicestwienia”. Obecnie mieszka i tworzy w Nowym Sączu.

Tematyka prac Verkreanto jest zróżnicowana: od pejzażu po życie społeczne. Ujawniają się w niej elementy alegorii, prymitywizmu, ekspresjonizmu, symbolizmu i surrealizmu. Tworzy w różnych technikach (ołówek, kredka, pastel, akwarela, tusz). Jan Depta brał udział w wielu plenerach i wystawach, był nagradzany w konkursach plastycznych.

Ważniejsze wystawy indywidualne:

1973 – Interclub, Klub Marynarzy i Portowców, Gdynia

1990 – Galeria NCK, Kraków – Nowa Huta

1995 – Klub Garnizonowy, Kraków

1999 – Kanoniczna 1, Galeria Sztuki Politechniki Krakowskiej, Kraków

2002 – Muzeum Ogrodu Botanicznego UJ, Kraków

Źródło: Muzeum Regionalne w Radomsku

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe