Poradnik konsumenta – Czy pasażer ma prawo do odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot?

  • 05.05.2022, 07:07
  • Redakcja lokalna.news
29042022-prawa-pasazera-www.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W dzisiejszym „Poradniku Konsumenta” Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta Michał Sewerynek tłumaczy, jakie prawa przysługują pasażerowi, gdzie należy się zwrócić o pomoc w przypadku nieuznanej reklamacji przez przewoźnika i na jakich stornach można szukać stosownej pomocy.

  Wszyscy słyszeliśmy o zawirowaniach w polskim lotnictwie. Mimo że sytuacja jest opanowana, dobrze wiemy, że sytuacja ze strajkami kontrolerów lub przewoźników może się powtórzyć i dobrze jest mieć wiedzę, jakie prawa przysługują pasażerom w sytuacji odwołanego lub opóźnionego lotu.

Jakie prawa ma pasażer w przypadku odwołania lub dużego opóźnienia lotu?

  Takie sytuacje się oczywiście od czasu do czasu zdarzają. W przypadku odwołania lotu lub jeżeli dojdzie do dużego opóźnienia lotu, klient ma prawo żądać zwrotu ceny zapłaconej za bilet. Może domagać się, aby ten lot odbył się w innym, jak najbliższym terminie oczywiście w uzgodnieniu z konsumentem.

  Jeżeli dojdzie do opóźnienia lutu i ten czas wyniesie do odwołania lotu  5 godzin lub więcej, w takiej sytuacji konsument może domagać się odszkodowania. Jeżeli chodzi o odszkodowanie za odwołany lot, to wysokość takiego odszkodowania jest zależna od odległości, jaką miał pokonać konsument w czasie podróży.

  W przypadku podróży 1500 km, takie odszkodowanie wynosi 250 € . Są również inne kwoty odszkodowania. Jeżeli konsument zgłasza się do biura rzecznika, to obliczamy jaka to jest kwota odszkodowania. Podobnie w przypadku lotu opóźnionego, również są naliczane kwoty odszykowania. Na stornie Europejskiego Centrum Konsumenckiego znajduje się odpowiedni kalkulator do obliczania kwoty odszkodowania – tłumaczy Michał Sewerynek Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Radomsku.

 

 Jak powinien wyglądać prawidłowy przebieg postępowania reklamacyjnego w przypadku odwołanego lub opóźnionego lotu?

  Reklamacja najlepiej dla celów dowodowych powinna zostać złożona w formie pisemnej, wysłana listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Oczywiście może być również złożona na skrzynkę podawczą, wysłana mailem, ale wówczas możemy nie posiadać dowodu, że taki mail dotarł do przewodnika lotniczego. Reklamacja powinna zawierać żądania konsumenta. Jeżeli konsument się domaga odszkodowania, powinien określić kwotę odszkodowania.

  Reklamacja powinna zostać rozpatrzona w terminie 30 dni. Zgodnie z przepisami, jeżeli upłynie termin 30 dni i konsument nie dostanie odpowiedzi na reklamację, przyjmuje się, ze taka reklamacja powinna zostać pozytywnie rozpatrzona dla konsumenta.

 

  Gdzie należy się zwrócić o pomoc w przypadku nieuznanej reklamacji przewoźnika lotniczego?

  Do Rzecznika Praw Pasażera. Instytucja ta zajmuje się polubownym rozstrzyganiem sporów konsumenckich. Na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, znajdują się wnioski do Rzecznika Praw Pasażera. Oczywiście skargi można też składać do Rzecznika Praw Konsumenta. Polubowne postępowanie trwa około 90 dni.

 

  Na jakich stronach internetowych znajdziemy informacje o tym, jakie prawa przysługują pasażerom?

  Pomocną stroną jest strona Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Tam znajdują się wnioski o pozasądowe rozstrzyganie takich sporów konsumenckich z przewodnikiem lotniczym. Znajduje się tam również zakładka, która szczegółowo opisuje prawa pasażera w przypadku opóźnionego lotu, odwołanego lotu. Są tam bardzo szczegółowe informacje.

Również na stronie Europejskiego Centrum Konsumenckiego znajdziemy dużo informacji, co zrobić np. w przypadku uszkodzenia bagażu, zaginionego bagażu. Polecam te strony internetowe – podsumowuje Michał Sewerynek Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Radomsku.

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe