„Jest to niewielka cena, a duża inwestycja w bezpieczeństwo” – dlaczego warto kupować czujki czadu i dymu?

  • 11.01.2022, 07:00
  • Redakcja lokalna.news
10012022-czujki-dymu-www.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Trwa sezon grzewczy. Jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, warto kupić czujki tlenku węgla i dymu. Koniecznie trzeba zadbać również o dobry stan instalacji wentylacyjnej i dymowej.

         Czym właściwie są czujki czadu i węgla?

 

  Tutaj powinniśmy rozdzielić dwie rzeczy. Bo inną rzeczą są czujniki dymu, natomiast inną rzeczą są czujniki tlenku węgla. Są to dwa różne urządzenia, które różnią się zasadą działania. Czujnik tlenku węgla, nie zastąpi nam czujnika pożaru, ponieważ  nie będzie on działał prawidłowo i może zadziałać z dosyć dużą zwłoką.

Jeżeli chodzi o detektory tlenku węgla, są to urządzenia kalibrowane typowo na tlenek węgla, potocznie nazywanym czadem. Jeżeli chodzi o te urządzenia, w ostatnich latach, mamy tutaj w Radomsku zauważalny wzrost interwencji w związku z działającym czujnikiem tlenku węgla. Każdorazowo takie zgłoszenie wymaga weryfikacji mówi kpt. Marek Jeziorski, Oficer Prasowy Komendy PSP w Radomsku.

 

Jakie warunki powinny spełniać omawiane czujniki?

 

  Tutaj powinniśmy przy wyborze czujki, kierować się renomą firmy, a przede wszystkim spełnieniem określonych norm europejskich. Jeżeli chodzi o pomoc w wyborze detektorów to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przeprowadził w 2017 roku serię badań i testów tych detektorów, które funkcjonują u nas na rynku i z tego raportu, który jest ogólnodostępny w internecie, można wywnioskować, które detektory sprawdzają się lepiej, które gorzej. Były również takie, które w ogóle nie powinny się znaleźć w obrocie, ponieważ były wadliwe.

 

W jaki sposób montować czujniki i w jakiej ilości, aby spełniały swoją rolę a my, żebyśmy czuli się bezpiecznej?

 

  Jeżeli chodzi o montaż tych detektorów, powinniśmy umieszczać je w takich miejscach, gdzie mamy źródła ciepła, gdzie mamy np. kominki, piece centralnego ogrzewania, czy chociażby kuchenki gazowe. W tych miejscach, w zależności ile takich urządzeń mamy w domu, tyle powinniśmy zamontować takich detektorów. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby montaż tego detektora był zgodny z zaleceniami producenta.

Są pewne ogólne zasady, jeśli chodzi o montaż detektora. Nie powinniśmy on znajdować się w odległości mniejszej niż 2 metry danego źródła ciepła, natomiast odległość nie powinna być większa niż 6 metrów.

Jeżeli chodzi o umiejscowienie, powinien być umiejscowiony na wysokości około 150 cm, jednak to zależy też od rozkładu pomieszczenia. Oczywiście nie powinien być tez zasłonięty jakimiś firanami, które przeszkadzały w swobodnym przepływnie powietrza.

 

Kiedy czujniki się uruchomią?

 

  Jeżeli chodzi o progi zadziałania czujników to mamy ich kilka, ale zasadniczo zadziałanie takiego czujnika odbywa się jeszcze w bezpiecznym progu wykrycia tlenku węgla, bezpiecznym stężeniu. Ono jeszcze nie oddziałuje negatywnie, natomiast czujnik już reaguje, informując nas o tym, że coś się dzieje, że wykrył narastające stężenie tlenku węgla.

Progów, jak wspomniałem, mamy kilka. Zostały one określone w normie europejskiej. Trzeba pamiętać, aby ten czujnik był certyfikowany.   

  Pamiętajmy, że warto również zadać o odpowiedni stan techniczny tych detektorów. Każdy z nich ma określony czas działania, dlatego warto sprawdzić, czy nas obecny jest jeszcze nadający się do pracy.

Bardzo ważna jest wymiana baterii przed każdym sezonem grzewczym, ponieważ strażacy często dostają fałszywe alarmy spowodowane właśnie starymi bateriami.

Niezbędne natomiast są przeglądy instalacji wentylacyjnych i dymowych, bo nawet najlepsze urządzenia, nie są w stanie zapewnić nam 1000% ochrony, jeśli nie mamy sprawnych i drożnych instalacji.

 

Ceny

  Ceny naprawdę nie są duże jak na możliwości tych urządzeń. Zaczynają się od 30 zł a kończą na około 150 zł, tych renomowanych firm.

Jest to niewielka cena, a duża inwestycja w bezpieczeństwo – podsumowuje kpt. Marek Jeziorski, Oficer Prasowy Komendy PSP w Radomsku.

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe