Kamieńsk robi kolejny duży krok, aby być bardziej ekologicznym

  • 03.08.2021, 12:00
  • Redakcja lokalna.news
27072021-kamiensk-kotlownia-pawlowski.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W Szkole Podstawowej w Kamieńsku trwają prace związane z wymianą źródła ciepła z węglowego na gazowe. Całość inwestycji wyniesie ponad 800 000 zł. Dzięki realizacji tej inwestycji jakość powietrza w okolicy Szkoły Podstawowej znacznie się poprawi.

  Jakiś czas temu nagrywaliśmy zapowiedź tego, że w Kamieńsk idzie z duchem ekologii i będzie wymieniał źródło ciepła ze starego, nieekologicznego węglowego, na nowe, ekologiczne gazowe w Szkole Podstawowej w Kamieńsku. Prace związane z wymianą źródła ciepłą są już niemal na ukończeniu. Jak ważne jest podążanie ku ekologii?

  Myślę, że jest to bardzo ważna sprawa, tym bardziej że musimy pamiętać, że ta kotłownia w sezonie spalała około 120 ton węgla i miału. Przy braku pewnej automatyki, czyli proces spalania powodował wiele zanieczyszczeń, co powodowało, że te wszystkie spaliny lokowały się w okolicy Szkoły Podstawowej, na osiedlu domków jednorodzinnych.

  W tej chwili, kiedy jesteśmy w zaawansowanym stadium wymiany i przebudowy kotłowni, wymiany przede wszystkim kotłów węglowych na gazowe, to możemy o tych zanieczyszczeniach zapomnieć. Oprócz tego, są to nowe kotły, bardzo efektywne ekonomicznie. Są to kotły, które pracują w pełnej automatyce, można nimi sterować oczywiście ze szkoły, ale również z wielu oddalonych miejsc, za pomocą smartfonów, dzięki połączniu z internetem. Nie będzie konieczności zatrudnienia palaczy, a z tym jest coraz trudniej, coraz trudniej znaleźć osoby, które są chętne do takiej pracy, bo to również jest uciążliwa i męcząca praca.

  Możemy się pochwalić, że mamy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie ponad 600 000 zł. Cała inwestycja wynosi ponad 800 000 zł. Mamy również nową stację redukcyjną, gazową. Mogę również powiedzieć, że ta kotłownia gazowa, będzie zasilać w ciepło, nową, budującą się halę sportową w Kamieńsku. Będzie to w jednym kompleksie. Mamy tutaj również istniejące od kilku lat, ogrzewanie wody poprzez solarny w Szkole Podstawowej, i to również będzie włączone w cały system, także mamy ciepłą wodę dzięki solarom, ogrzewanie będzie dzięki spalaniu gazu, jak najbardziej wszystko nowoczesne, ekonomiczne i przede wszystkim bardzo pozytywnie wpływające na ochronę środowiska – podkreśla Bogdan Pawłowski, Burmistrz Kamieńska.

W nowym roku szkolnym będzie już działało nowe ogrzewanie

  Nie wyobrażam sobie, żeby uczniowie wrócili do szkoły i żeby nie było ogrzewania. Z tego, co obserwujemy, nie ma żadnych zagrożeń, jeżeli chodzi o terminy. Myślę, że po wakacjach to ogrzewanie przed sezonem opałowym ruszy, tylko jest kwestia przyzwyczajenia się do nowych warunków, to sterowania nowym ogrzewaniem, bo to będzie zupełnie inny świat. Przeskok o kilkadziesiąt lat do przodu i będziemy się cieszyć z takich rozwiązań, które są ekologiczne, ekonomiczne i nowoczesne – dodaje Bogdan Pawłowski, Burmistrz Kamieńska.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe