Radomsko – Piotrków Trybunalski – Bełchatów. Rozpoczęła się współpraca w ramach MOF

  • 15.07.2021, 07:30 (aktualizacja 15.07.2021, 08:40)
  • Redakcja lokalna.news
Radomsko – Piotrków Trybunalski – Bełchatów. Rozpoczęła się współpraca…
W środę 14 lipca w Radomsku odbyło się spotkanie, które tłumaczyło, na czym będzie polegać realizacja Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Radomsko – Piotrków Trybunalski – Bełchatów w okresie 2021 – 2027.

Radomko, Bełchatów i Piotrków zacieśniają współpracę w ramach MOF. Co to oznacza w praktyce?

   Będziemy szukać takich projektów, które będą wzmacniać „miasta rdzenie”, czyli Radomsko, Piotrków Bełchatów, ponieważ one obsługują te gminy, jeżeli chodzi o sprawy związane z aspektem społecznym, jak i komunikacyjnym. Z pewnością chcielibyśmy pozyskać środki związane z lepszą komunikacją zapleczy i miast rdzeni, ale też na usługi społeczne, usługi opiekuńcze i również na turystykę, ponieważ jest to ważna dziedzina, chcielibyśmy tworzyć ścieżki rowerowe, czy trasy turystyczne wokół naszych miast , a jednocześnie integrować mieszkańców – mówi Jarosław Ferenc, Prezydent Radomska.

Na czym będzie się skupiać ten projekt?

   Przede wszystkim na realizacji dużych, zintegrowanych projektów, projektów, które nie będą służyły tylko mieszkańcom jednego miasta, ale mieszkańcom kilku, czy kilkunastu, a może nawet całej 25 miast i gmin naszego regionu. Kluczowa jest też realizacja projektów, które będą służyły społecznością lokalnym, ale które również będą rozwijały te dziedziny, te branże, które zostały wskazane w założeniach do Regionalnych Programów Operacyjnych. Myślimy tutaj, np. o całej niebieskozielonej infrastrukturze, o ochronie powietrza, o tematach, które są związane s transportem nisko i zeroemisyjnym, o tematach społecznych i również o tematach turystyki, która w każdym z tych trzech miast, w jakiś sposób się przebija, ale również o tematach związanych z transformacją energetyczną i tutaj Bełchatów będzie pełnił dużą rolę – tłumaczy Kierownik Biura Planowania Rozwoju Miasta Katarzyna Szokalska.

 

W ramach ZIT wspierane będą przede wszystkim projekty z zakresu:

  • rozwoju zrównoważonego, sprawnego transportu łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny;
  • przywracania funkcji społeczno-gospodarczych zdegradowanych obszarów miejskiego obszaru funkcjonalnego;
  • poprawy stanu środowiska przyrodniczego na obszarze funkcjonalnym miasta;
  • wspierania efektywności energetycznej oraz promowanie strategii niskoemisyjnych;
  • wzmacniania rozwoju funkcji symbolicznych budujących międzynarodowy charakter i ponadregionalną rangę miejskiego obszaru funkcjonalnego oraz poprawa dostępu i jakości usług publicznych w całym obszarze funkcjonalnym;
Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe