„W lesie jesteśmy tylko gośćmi”. Dbajmy zatem o las, a odwdzięczy się swym pięknem.

  • 02.06.2021, 12:00 (aktualizacja 02.06.2021, 17:00)
  • Redakcja lokalna.news
31052021-lasy-szczepaniak.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Odwiedzając las, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie wolno poruszać się w jego obrębie pojazdami silnikowymi. Obowiązuje całkowity zakaz rozpalania ogniska poza miejscami wyznaczonymi do tego. Nie wolno śmiecić oraz zabierać z lasu zwierząt. Przestrzegając tych zasad, las odwdzięczy się swym pięknem.

   Zbliżają się upragnione wakacje. To czas, kiedy wybieramy się na różnego rodzaju wycieczki, podróże, biwaki. Nie ma nic lepszego niż odpoczynek w objęciach przyrody. Świetnie koi spacer po lesie, wśród zieleni i śpiewu ptaków. Pamiętajmy jednak, że w lesie musimy przestrzegać pewnych zasad, aby nie zakłócać jego harmonii i spokoju jego mieszkańców. O tym, jak należy się zachowywać w lesie, rozmawialiśmy z Magdą Szczepaniak z Nadleśnictwa w Bełchatowie.

   Z lasu można korzystać przez cały rok, ale rzeczywiście ten okres wakacyjny, to taki czas, kiedy my obserwujemy wzmożony ruch turystyczny. Las jest otwarty dla wszystkich i każdy jest mile widziany w lesie. Czasami sami zachęcamy, aby odwiedzać bełchatowskie lasy z tym że należy pamiętać, że w lesie jesteśmy tylko gośćmi i wybierając się na spacer do lasu, czy na biwak, należy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad.

 Przede wszystkim przed wyjściem z domu do lasu warto zaplanować swój pobyt w lesie, gdzie chcemy się udać. Warto również zadbać o swój odpowiedni ubiór. Warto również zajrzeć na stronę, www.bdl.lasy.gov.pl. Jest to platforma, na której znajdziemy bardzo dużo przydatnych informacji o lasach w całej Polsce, ale również o tych lokalnych, miejscowych lasach – Mówi Magda Szczepaniak, Nadleśnictwo Bełchatów.

   Czego nie powinno się robić w lesie? Co jest absolutnie zabronione?

   Przede wszystkim, jeżeli już do tego lasu dotrzemy, to należy pamiętać o tym, że w lasach obwowiązuje zakaz poruszania się samochodami silnikowymi, czyli wybierając się do lasu samochodem, musimy zostawić go w wyznaczonym miejscu, na parkingu leśnym, czy jakimś innym parkingu.

   Możemy na spacer wybrać się z psem. Jest to jak najbardziej dozwolone, jednak istotne jest, aby pies był na smyczy. Spuszczony w lesie ze smyczy pies, stanowi bardzo duże zagrożenie dla zwierzyny leśnej.

   Co grozi za bezmyślne śmiecenie w lesie?

  Straż Leśna i pracownicy Służby Leśnej są uprawnieni do tego, aby wypisać mandat za takie wykroczenia. Taki mandat może opiewać jednorazowo na kwotę 500 zł.

    Jakie są zasady nocowania w lesie?

   Od 1 maja, Nadleśnictwo Bełchatów również bierze udział w programie „Zanocuj w lesie”. Jeżeli chodzi o Nadleśnictwo Bełchatów, to wyznaczyliśmy dwa takie obszary. Chcieliśmy, żeby nie były to jakieś rozdrobnione kawałki lasu, ale dwa, jak największe kawałki. Łączna powierzchnia, która została w naszym Nadleśnictwie wyznaczona do nocowania w lesie, to jest 1500 ha.

   Zasady nocowania w lesie są proste. Jeżeli do lasu na nocowanie wybiera się grupa do 9 osób i nie będą w lesie nocowali dłużej niż dwie noce, to tego nie trzeba nawet zgłaszać. Dopiero pobyty powyżej 9 osób i powyżej 2 nocy należy zgłosić do nadleśnictwa Bełchatów. Umieściliśmy na stronie wszystkie formularze, które pozwolą w łatwy sposób przekazać odpowiednie informacje.

   Zdarzają się sytuacje, że ludzie zabierają z lasu małe zwierzątka myśląc, że te potrzebują pomocy?

   Są to bardzo częste sytuacje, które zdarzają się w lasach. Ludźmi kieruje troska o zwierzęta i o te młode pokolenie zwierząt leśnych. Spotykając młode sarny w lesie, ludzie myślą, że matka porzuciła takie zwierzę i chcąc mu pomóc, zabierają zwierzę ze sobą z lasu, skazując je na niewolę. Zwierzęta oswajają się z ludźmi i nie są w stanie żyć samodzielnie w lesie. Trzeba pamiętać, aby nie zabierać młodych zwierząt z lasu. Na pewno nikt nie zaopiekuje się nimi lepiej, niż ich własna mama.

   Jak wygląda kwestia ognisk w lasach?

   Generalnie w lasach obowiązuje zakaz używania ognia. Ogniska można rozpalać tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Poza tymi miejscami jest zakaz i za takie ognisko rozpalone w niedozwolonym miejscu grozi mandat wysokości do 500 zł.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.
Eric Jones
Eric Jones Dzisiaj, 00:27
Hey, this is Eric and I ran across lokalna.news a few minutes ago.

Looks great… but now what?

By that I mean, when someone like me finds your website – either through Search or just bouncing around – what happens next? Do you get a lot of leads from your site, or at least enough to make you happy?

Honestly, most business websites fall a bit short when it comes to generating paying customers. Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment.

Here’s an idea…

How about making it really EASY for every visitor who shows up to get a personal phone call you as soon as they hit your site…

You can –

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

You’ll be amazed - the difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour or more later could increase your results 100-fold.

It gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation.

That way, even if you don’t close a deal right away, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Pretty sweet – AND effective.

CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/un…
Eric Jones
Eric Jones 2 dni temu, 01:48
My name’s Eric and I just found your site lokalna.news.

It’s got a lot going for it, but here’s an idea to make it even MORE effective.

Talk With Web Visitor – CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.co… for a live demo now.

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

And once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation… and if they don’t take you up on your offer then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.co… to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Don’t keep losing them.
Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.co… to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com…
Eric Jones
Eric Jones 05.06.2021, 14:27
Good day,

My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations

What for?

Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with lokalna.news definitely stands out.

It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality.

There is, however, a catch… more accurately, a question…

So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know?

More importantly, how do you make a connection with that person?

Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind.

Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about…

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out lokalna.news.

CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.)

Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

Everything I’ve just described is simple, easy, and effective.

CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/un…
Archer
Archer 04.06.2021, 18:03
tadalafil from india reviews
Charissa
Charissa 04.06.2021, 15:34
博彩网站
Chelsea
Chelsea 04.06.2021, 15:06
tadalafil
Eric Jones
Eric Jones 04.06.2021, 09:44
Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this…

- Someone does a search and winds up at lokalna.news.

- They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…”

- And then they hit the back button and check out the other search results instead.

- Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it.

- There they go.

This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace.

But you CAN fix that.

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Strong stuff.

CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/un…
Latonya
Latonya 04.06.2021, 05:24
c-tadalafil
Siobhan
Siobhan 04.06.2021, 04:54
tadalafil research
Darryl
Darryl 04.06.2021, 04:44
tadalafil herbal substitute
Philomena
Philomena 03.06.2021, 20:55
I have been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any
interesting article like yours. It is pretty worth enough
for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever
before. By the way, here is a link to good site for
earnings - Young Thug
Nellie
Nellie 03.06.2021, 15:07
I have been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any
interesting article like yours. It's pretty worth enough for me.
Personally, if all site owners and bloggers made good content as you
did, the net will be a lot more useful than ever before.
By the way, here is a link to very good site for earnings -
riviera casino online
Lorna
Lorna 03.06.2021, 14:45
cost tadalafil generic
Eric Jones
Eric Jones 03.06.2021, 11:40
Hey, this is Eric and I ran across lokalna.news a few minutes ago.

Looks great… but now what?

By that I mean, when someone like me finds your website – either through Search or just bouncing around – what happens next? Do you get a lot of leads from your site, or at least enough to make you happy?

Honestly, most business websites fall a bit short when it comes to generating paying customers. Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment.

Here’s an idea…

How about making it really EASY for every visitor who shows up to get a personal phone call you as soon as they hit your site…

You can –

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

You’ll be amazed - the difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour or more later could increase your results 100-fold.

It gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation.

That way, even if you don’t close a deal right away, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Pretty sweet – AND effective.

CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/un…
Marlys
Marlys 03.06.2021, 09:36
tadalafil 60 mg for sale
Angie
Angie 03.06.2021, 09:26
tadalis sx
Antonietta
Antonietta 03.06.2021, 09:09
tadalafil 40
Mariel
Mariel 03.06.2021, 08:24
buy viagra online
Willis
Willis 03.06.2021, 03:34
tadalis sx
Sylvester
Sylvester 03.06.2021, 00:52
hctz medication

Pozostałe