(Retro)książkomat czyli unikatowy sposób na wypożyczanie książek

  • 13.04.2021, 12:00 (aktualizacja 13.04.2021, 15:42)
  • Redakcja lokalna.news
12042021-retroksiazkomat-jasinska.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Od 12 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Bełchatowie działa (Retro)książkomat. Jest to ciekawy i przede wszystkim bezpieczny sposób, na bezkontaktowe wypożyczanie książek w czasie pandemii.

  W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej powstał książkomat. Jest to bardzo ciekawy i unikatowy pomysł na to, jak wypożyczać książki w czasie pandemii, jednocześnie minimalizując kontakt z drugą osobą. Jak powstał ten pomysł?

   Tak naprawdę nazwa tego książkomatu to RETRO-książkomat. Skąd taki pomysł? Przeglądając strony, znalazłam podpowiedź na stronie „Lustro Biblioteki”. Jest to pewnego rodzaju poradnia dla bibliotekarzy, dla dyrektorów bibliotek. Na tej stronie znalazłam 5 pomysłów na wypożyczanie książek bezkontaktowo, właśnie na czas pandemii. I takie szafeczki były zamieszczone na tej stronie i przypomniałam sobie, że u nas również są takie szafeczki, więc je wykorzystamy. Oczywiście uzgodniłam to, czy możemy stworzyć podobną nazwę i tak jesteśmy kolejną biblioteką w Polsce, która w taką akcję się włącza.

   Nie ma zakazu otwarcia biblioteki, ale jednak jest pewnie niebezpieczeństwo zakażenia, poprzez kontakt z chorym, czy to naszych pracowników, czy przede wszystkim czytelników. Chciałabym, żeby czytelnicy czuli się bezpiecznie, dlatego właśnie postanowiłam, że taką usługę udostępnimy, czyli wypożyczanie bezkontaktowe.

   Te szafeczki są w tzw. wiatrołapie, jedne drzwi są otwarte, drugie zamknięte. Jest cała instrukcja wypożyczania, kluczyki są zdezynfekowane, można je pobrać, na szafce z boku są powieszone. Poprzez uprzednie umówienie się z bibliotekarzem, co czytelnik chciałby wypożyczyć, otrzymuje czytelnik numer szafki, w której będzie czekać wybrana książka. Oczywiście jak już wspomniałam, taka możliwość dostępna jest jedynie za pomocą telefonicznego umówienia się, ponieważ wypożyczania w tym (Retro)książkomacie podzielone jest na do południa i po południu po dezynfekcji całości – mówi Edyta Jasińska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie.

   (Retro)książkomat zaczyna funkcjonować od dzisiaj, (12.04.2021) ale czy jak pandemia się skończy, będzie on funkcjonował dalej? Nie ukrywajmy, że to może być ciekawa alternatywa dla wielu osób, którzy na przykład się śpieszą, a chcieliby oddać szybko oddać książkę do biblioteki?

   Jak najbardziej. Chciałbym, żeby ta usługa została. Ten (Retro)książkomat ruszył dzisiaj (12.04.2021), ale zamówienia na książki były już składane w czwartek i piątek. Czytelnicy zauważyli na stronie, na portalu społecznościowym biblioteki, że jest taka oferta i szybciutko  skontaktowali się. Widać, że brakuje im kontaktu z książką nową, bo przedłużone są oczywiście terminy oddawania książek, ale tak jak zostało wspomniane, ktoś się np. śpieszy, będzie chciał oddać książkę, nie wchodząc, poza tym myślę, że są też czytelnicy, którzy mają większe obawy, boją się o swoje zdrowie i nie chcieliby kontaktu, więc taka forma wypożyczeń będzie dla nich udogodnieniem – mówi nam Edyta Jasińska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie.

   Czyli zainteresowanie (Retro)książkomatem jest?

   Jest duże zainteresowanie. Jak widać, zostały dwa kluczyki do godziny 13, czyli tylko dwie szafeczki są jeszcze gotowe do użycia, pozostałe już były użyte, już nie ma kluczy zdezynfekowanych, wiec teraz godzina będzie na dezynfekcje i panie bibliotekarki uzupełnią te wypożyczenia na popołudniowe godziny dodaje Edyta Jasińska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe