Dziś sport to zdrowie czy przestępstwo?

  • 13.04.2021, 08:09 (aktualizacja 13.04.2021, 08:37)
  • Redakcja lokalna.news
12042021-konferencja-silownie-marjan-klawinski.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
12 kwietnia odbyła się konferencja prasowa branży fitness. Powodem zwołania konferencji były wyjątkowo uporczywe kontrole Policji, sanepidu i Urzędu Skarbowego, na działające w Bełchatowie kluby fitness. W wyniku kontroli kluby fitness musiały zawiesić swoją działalność. Co gorsze, zawodowi sportowcy utracili możliwość wykonywania profesjonalnych ćwiczeń.

   Wszyscy wiemy, jak trudna jest obecnie sytuacja związana z epidemią koronawirusa. Nie ma wypracowanych optymalnych rozwiązań, które sprawiłyby, że wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od branży, w jakiej działają, mieliby możliwość spokojnego prowadzenia swoich działalności. Niestety sytuacja wygląda tak, że pewne branże działają w miarę normalnie, a inne jak m.in. siłownie czy kluby fitness, są niemal nieustannie zamknięte, co powoduje ogromne straty dla ich właścicieli.

   Pojawia się jeszcze jeden, dosyć istotny problem. Nawet jeśli siłownie byłyby zamknięte dla przeciętnego człowiek, dlaczego uniemożliwia się sportowcom z pewnych dyscyplin sportowych, prowadzenia treningów? Dlaczego nie mają oni z racji swojego zawodu, możliwości przygotowania się do konkretnych zwodów? Przecież bardzo często reprezentują oni nie tylko siebie, ale i kraj.

   Oprócz zamykania siłowni, uporczywe są również kontrole urzędników niższego szczebla i takie kontrole miały miejsce w Bełchatowie, o czym powiedzą organizatorzy konferencji.

   Szanowni Państwo, na dzisiejszej konferencji prasowej, chcieliśmy się odnieść do sytuacji, która miała miejsce w ostatnich dniach, czyli do radykalnych nalotów urzędników niższego szczebla w postaci Policji, sanepidu czy Urzędu Skarbowego na bełchatowskie kluby fitness. Podczas tych nalotów kontrolowano dosłownie wszystko, nawet żywność, a przypomnę, że rozmawiamy o przedstawicielach branży kubów fitness, którzy działali całkowicie zgodnie z prawem i z obowiązującymi przepisami.

   W wyniku tych kontroli, bełchatowscy przedsiębiorcy z branży fitness musieli całkowicie zamknąć swoje działalności gospodarcze, które przypomnę, działały całkowicie legalnie. W oświadczeniu jednego z bełchatowskich klubów fitness poinformowano, że powodem tej decyzji był drastyczny charakter zmian, który pojawił się wśród urzędników, zmian kontrolnych, częstotliwość tych kontroli, która obligowała praktycznie codziennie. Wszystko to razem, powodowało stres wśród przedsiębiorców, pracowników, ale też zawodowców sportowych, którzy w tym momencie przygotowywali się do różnego rodzaju zawodów sportowych, a podsumowaniem tego oświadczenia było zdanie, iż zostali zmuszeni do zamknięcia poprzez, tak naprawdę, zastraszanie.

  Jedną z osób obecnych podczas kontroli, był Pan Adam Klawiński, nasz dzisiejszy gość, zawodowy sportowiec, kulturysta, który przygotowywał się, do tegorocznych Mistrzostw Świata z racji tego, że będzie miał okazję reprezentować nasz kraj właśnie w tych zawodach w Anglii. –  mówi Patryk Marjan, Kongres Polskiego Biznesu.

   Dzień dobry Państwu, Dziękuje na wstępie Panu Patrykowi za pomoc, jaką udzielił sportowcom i całej branży fitness. To prawda, jestem wyczynowym zawodnikiem kulturystyki, przygotowującym się do Mistrzostw Świata w Anglii i niestety ten proces przygotowań został całkowicie zakłócony. Jestem też zawodnikiem przeciągania liny, Polskiego Związku Przeciągania Liny. Przygotowywaliśmy się do międzyklubowych zawodów i te przygotowania, na tę chwilę również zostały zakończone.

   Chciałbym powiedzieć Drodzy Państwo, że żyjemy w takim Państwie, w takich czasach trudnych i dziwnych, w których, i chciałabym żeby to wyraźnie wybrzmiało, uprawianie sportu stało się w pewnym sensie przestępstwem. Jak bardzo jest to absurdalne, jak bardzo kontrastuje to z tym poglądem i z tą prawdą, że „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, że wysportowane ciało, jest bardziej odporne na wszelkiego rodzaju infekcje. Wszyscy wiemy, że to prawda, że tak rzeczywiście jest, tymczasem bardzo utrudnia nam się uprawianie sportu, wręcz uniemożliwia i każe się, za uprawianie sportu.

   Jestem jedynym zawodnikiem wyczynowym w kulturystyce i szeroko pojętym fitness w mieście, który zdobył ostatnio Medal Pucharu Polski w tej dyscyplinie i został skalsyfikowany i zaproszony na Mistrzostwa Świata. Niestety wiele wskazuje na to, że nie będzie mi dane w nich  wstąpić, ponieważ nie będę mógł się do nich przygotować. Jest to przykre, ale występuje nie tylko w swoim imieniu, ale w imieniu wszystkich sportowców. Czuję się trochę pokrzywdzony faktem, że w pewnym sennie wyróżnia się zawodników dyscyplin olimpijskich, oczywiście kibicuje im z całego serca, życzę im powodzenia w nadchodzących igrzyskach, a jednocześnie cała gama pozostałych dyscyplin sportowych jest dyskryminowana mówi Adam Klawiński, zawodnik kulturystki.

   Tak naprawdę my nie mamy tutaj pretensji do funkcjonariuszy niższego szczebla, czyli Policji, sanepidu, urzędników skarbowych, którzy tak naprawdę tylko wykonują te rozkazy. Wiemy, że w obecnej kulturze politycznej niewykonanie rozkazów w hierarchii urzędnika państwowego, spowoduje utratę miejsca pracy i środków do życia, jednak trzeba jasno powiedzieć, że mamy bardzo głęboki żal do ludzi, na najwyższych szczeblach władzy, że wydają takie rozkazy i zmuszają urzędników niższego szczebla do naruszania prawa. Myślę, że ten przykład pokazuje to, że niestety Rząd Prawa i Sprawiedliwości w kwestii podejścia do prawa i kultury dla przedsiębiorców, bardziej realizuje standardy komunistyczne, a nie standardy polskiego prawa, praworządności, które powinny obowiązywać w tej mikroskali, która się wydarzyła tutaj w Bełchatowie, ale i również w innych częściach Polski. Myślę, że możemy powiedzieć, że mamy typowy przykład tego, że władza jest silna wobec słabych, a słaba wobec silnych i jest to pewnego rodzaju, niestety upadek naszej polskiej państwowości – dodaje Patryk Marjan, Kongres Polskiego Biznesu.

   Zostałem wylegitymowany, zostaliśmy poproszeni o to, aby opuścić klub. Tak naprawdę bardzo ogólnie wskazano na podejrzenie nieprzestrzegania tych procedur covidowych. Ja, jako zawodnik nie wnikałem, dyskusję z przedstawicielami władzy pozostawiłem pracownikowi klubu. Nie jestem też prawnikiem, ale nie podano żadnej podstawy prawnej, nie podano żadnych szczegółów.

   Jak wspomniałem wcześniej, mój występ na Mistrzostwach Świata stoi pod ogromnym znakiem zapytania. Współczuję również moim kolegą, którzy mieli Mistrzostwa Polski w miniony weekend, bo de facto, na ostatniej prostej, w okresie bardzo znaczącym, w okresie przygotowań do zawodów kulturystycznych, również rzucono im ogromne kłody pod nogi. Moje zawody odbędą się w listopadzie, jednak nie oznacza to, że ja mam ten czas kilku miesięcy, żeby przeznaczyć je na nic nierobienie. Cały czas powinienem, bardzo intensywnie trenować. Pytam się gdzie? Na poziomie wyczynowym nie da się uprawiać tej dyscypliny w domu. Są potrzebne naprawdę duże ciężary, przestrzeń do tego, żeby móc wyczynowo uprawiać tę dyscyplinę sportu. Podejrzewam, że dotyczy to również innych dyscyplin.

   Kładę tutaj nacisk na to, że nie wypowiadam się tylko we własnym imieniu, ale w imieniu wielu zawodników dyscyplin, które są pomijane w tym rozporządzeniu. Tak naprawdę dyscypliny olimpijskie, to jest bardzo wąska grupa wszystkich dyscyplin sportowych. Nie rozumiem powodu, dla którego wybrano akurat tylko te dyscypliny. Jeszcze raz podkreślam, że życzę kolegom z dyscyplin olimpijskich najlepszych wyników, samych złotych medali, wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, ale nie zmienia to faktu, że my jesteśmy zupełnie pomijani i pokrzywdzeni ­– dodaje Adam Klawiński, zawodnik kulturystki.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.
Hun
Hun 14.04.2021, 18:53
Już zapomniał Adaś jak dzielnie bronił pomnika

Pozostałe