„Chcemy pracować z ludźmi i dla ludzi”

  • 01.04.2021, 11:50 (aktualizacja 01.04.2021, 11:56)
  • Redakcja lokalna.news
30032021-ruch2050-barela.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Marcin Bareła, zastępca koordynatora ruchu Polska 2050 w powiecie radomszczańskim, rozmawiał z naszą redakcją m.in na temat tego, co go interesuje w polityce, czym do siebie przekonał go Szymon Hołownia i co Polska 2050 ma do zaoferowania mniejszym miastom jak np. Radomsko.

 

   Pierwsze moje pytanie będzie chyba dosyć oczywiste, mianowicie dlaczego, mimo młodego wieku, zainteresowałeś się polityką? – pyta Telewizja Lokalna Radomsko.

 

   Od zawsze starałem się działać, może nie do końca politycznie, ale wolontariatem, starałem się zawsze być blisko tego wolontariatu. Później przyszedł czas na młodzieżową radę miasta, tam utwierdziłem się w przekonaniu, że chcę działać dla ludzi, być blisko ludzi i sprawia mi to po prostu przyjemność. Dlatego właśnie Polska 2050, przez to, że łączą nas wspólne cele, idee, wartości i przez to, że w dużej mierze w Polsce 2050 w naszym stowarzyszeniu są społecznicy, a nie politycy – mówi Marcin Bareła, zastępca koordynatora ruchu Polska 2050 w powiecie radomszczańskim.

 

   Jak rozwija się ta struktura w powiecie radomszczańskim, dużo osób zrzesza?

 

   Na razie prowadzimy cały czas rozmowy z wolontariuszami. Skupiliśmy się teraz na wolontariuszach, którzy działali w kampanii prezydenckiej. Myślę, że w Radomsku jest tyle wspaniałych ludzi, którzy właśnie angażują się w różne akcje, że ja jestem optymistycznie nastawiony w tej kwestii i sadzę, że wielu z nich będzie chciało się przyłączyć do naszego ruchu.

 

   Szymon Hołownia pnie się do góry w sondażach, deptając po piętach PiS-owi. Jak myślisz, czego to jest kwestia? Tego, że Szymon Hołownia naprawdę ma coś do zaoferowania dla Polaków, coś, czego naprawdę potrzebują, czy raczej Polacy są zmęczeni już PiS-em?

 

   Myślę, że ludzie mają dość rządów Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej, ludzie chcą zmiany, ludzie chcą nowości i widzą, że coś takiego się tworzy. Stowarzyszenie nie ma nawet roku, a już rośnie tak w siłę, że na pewno wielu polityków zauważa tą konkurencję. W sondażach pniemy się cały czas w górę, więc jestem tutaj naprawdę optymistycznie nastawiony i myślę, że z czasem będzie tylko lepiej.

 

   Jednak takich partii jak Polska 2050 było już w Sejmie dużo np. Ruch Palikota, Nowoczesna Petru, Kukiz 15 czy nawet Wiosna Biedronia. Teraz jednak po partiach czy stowarzyszeniach większości tych polityków nie ma nawet śladu. Czy Szymonowi Hołowni uda się zrobić stałą, solidną partię?

 

   Jestem przekonany, że mu się uda, uda mu się przez to, że nie poddał się po przegranej w kampanii prezydenckiej i uda mu się przez to, że w nasz ruch zaangażowanych jest mnóstwo ludzi, którzy chcą działać społecznie. Pewnie, że z czasem wyłonią się jacyś ludzie, którzy będą działać politycznie, ale jest tutaj mnóstwo społeczników, którzy pną w górę ten ruch i cały czas zrzeszają nowych ludzi i myślę, że stąd ten wynik. Ludzie szukają czegoś nowego i właśnie znajdują to w tym ruchu. Ja się zupełnie nie obawiam, że to jakoś „zatonie”, myślę, że to dopiero idzie w górę.

 

   Skoro wspominaliśmy już o innych politykach, to jak zapatrujesz się na sytuację, kiedy politycy zmieniają swoją partię i dołączają do Polski 2050? Nie obawiasz się, że przy gorszych chwilach Polski 2050 takie osoby również opuszczą szeregi partii? Nie obawiasz się, że tacy politycy będą niestali w swoich poglądach?

 

   Myślę, że oni na pewno długo myśleli nad tą kwestią i tutaj znaleźli coś nowego, coś, co sprawiło, że przekonało ich do tego, aby przejść do Szymona Hołowni i ja bym się o to nie bał. Uważam, że te poglądy, te wartości są na tyle dobre, że ja się w zasadzie nie dziwię, że coraz więcej ludzi chce iść z Szymonem Hołownią czy to z Sejmu, czy z Senatu. Nie obawiam się, że przejdą gdzieś indziej, myślę, że nie w tym kierunku chcą iść, np. wartości, idee. Myślę, że ten ruch naprawdę czymś się wyróżnia, czymś, co właśnie sprawiło, że ci ludzie przeszli do Szymona Hołowni i chcą z nim działać.

 

   Czy Polska 2050 ma coś do zaoferowania małym miastom w Polsce, jak np. Radomsko?

   Jeśli chodzi o program, to ja działam w stowarzyszeniu, a mówimy tutaj o programie partii. Program jest opracowywany i etapami publikowany, głównie na stronie instytutu https://strategie2050.pl, z którym współpracujemy i nad tym naprawdę siedzi grono ekspertów, którzy to konsultują i myślę, że wkrótce etapami pojawi się oferta dla małych i średnich miast. Jeśli chodzi o stowarzyszenie, to my chcemy pracować z ludźmi i dla ludzi.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe