Lepiej zapobiegać, niż potem ponosić duże koszty

  • 16.03.2021, 07:47 (aktualizacja 16.03.2021, 08:59)
  • Redakcja lokalna.news
15032021-pozar-sadzy-bartosik.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W nocy z soboty na niedzielę (13-14 marca) strażacy dostali wezwanie do pożaru dachu domu przy ul. Brzeźnickiej w Radomsku. Uszkodzeniu uległa część pokrycia tego dachu na powierzchni około 10 metrów kwadratowych. Prawdopodobną przyczyną tego zdarzenia była nieszczelność przewodu kominowego i pożar sadzy w kominie.

    W nocy z 13 na 14 marca doszło do groźnego pożaru dachu domu jednorodzinnego przy ul. Brzeźnickiej w Radomsku. Co było przyczyną pożaru?

   Kilka minut po godz. 3 w nocy, otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego, jednorodzinnego, konkretnie chodziło o pożar dachu tego budynku. Na miejscu okazało się, że pożar objął drewniane elementy konstrukcyjne tego budynku oraz z uwagi na oddziaływanie termiczne, uszkodzeniu uległa część pokrycia tego dachu na powierzchni około 10 metrów kwadratowych. Strażacy, po ugaszeniu tego pożaru, musieli wykonać częściowe prace rozbiórkowe tej konstrukcji po to, aby dokładniej dogasić elementy konstrukcji dachu. Prawdopodobną przyczyną tego zdarzenia była nieszczelność przewodu kominowego i pożar sadzy w kominie. W związku z tym wydobywały się przez nieszczelności komina iskry i tutaj doszło do powstania pożaru konstrukcji tego dachu.

   Przy tej okazji warto wspomnieć, że na właścicielach, zarządcach obiektów budowalnych ciążą pewne obowiązki w zakresie utrzymania instalacji zarówno kominowej, jak i elektrycznej. Zgodnie z przepisami powinniśmy, niezależnie od rodzaju budynku, zaprosić raz w roku kominiarza po to, aby w myśl ustawy o prawie budowalnym dokonać przeglądu stanu technicznego takiego budynku, natomiast niezalenie od tego, w domach jednorodzinnych, w budynkach rekreacji indywidualnej, powinniśmy dokonywać raz na kwartał czyszczenia przewodów kominowych Do tego już nie jest potrzebny kominiarz, ale takie czyszczenie powinniśmy zapewnić mówi starszy kapitan Artur Bartosik, oficer prasowy, komenda PSP w Radomsku

 

Czy do pożarów w skutek zapalania sadzy kominowych dochodziło w powiecie radomszczańskim częściej?

   Tak, statystyki za ostatni kwartał nie pozostawiają wątpliwości. Dosłownie, średnio co 3 dni, na terenie naszego powiatu, dochodzi do pożarów sadzy w kominie. W ostatnim kwartale mieliśmy takich zdarzeń ponad 30 – dodaje starszy kapitan Artur Bartosik, oficer prasowy, komenda PSP w Radomsku.

 

   Dbajmy o prawidłowe działanie wszystkich naszych systemów w domu. Lepiej zapobiegać niż potem ponosić ogromne koszty. Zamieszczamy poniżej link, do materiału z zawodowym kominiarzem, który opowiada jak wygląda, i ile kosztuje profesjonalna usługa kominiarska.

https://www.lokalna.news/wiadomosci/3543,w-jaki-sposob-dbac-o-kominy-radomsko

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe