Gmina Drużbice nikogo nie zostawia bez pomocy

  • 18.02.2021, 12:00
  • Redakcja lokalna.news
17022021-druzbice-pomoc-zywnosciowa-szczepienia-glowacki.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Gmina Drużbice kolejny raz bierze udział w akcji pomocy żywnościowej przy współpracy z Łódzkim Bankiem Żywności. Dzięki temu około 600 rodzin, najbardziej potrzebujących, skorzystało z pomocy żywnościowej. Przekazano blisko 17 ton żywności. Sukcesywnie przebiega również w gminie proces szczepienia.

   Dzięki pomocy żywnościowej wiele osób najbardziej potrzebujących, ma co zjeść. Wydaje się to oczywiste, choć z różnych względów nie dla wszystkich. Gmina Drużbice kolejny raz, przy współpracy w Łódzkim Bankiem Żywności, przeprowadza na swoim terenie akcję pomocy żywnościowej. Jak przebiega akcja? 

   Gmina Drużbice jest bardzo przyjazna osobą, które pozostają w trudnej sytuacji finansowej, spowodowanej czy to sytuacjami okolicznościowymi, czy to spowodowanej chorobą, czy też sytuacją rodzinną. Jedną z akcji, która ma wesprzeć osoby potrzebujące pomocy, jest akacja przekazywania osobą najuboższym paczek żywnościowych. Jest to operacja prowadzona  przy współpracy z Łódzkim Bankiem Żywności. W tej chwili jesteśmy po pierwszym etapie zakończenia tej pomocy żywnościowej. Udało nam się blisko 17 ton żywności przekazać osobą najuboższym i z tego tytułu skorzystało przynajmniej 1000 osób, czyli około co najmniej  500/600 rodzin skorzystało na tej pomocy żywnościowej, która była skierowana to tych osób najbardziej potrzebujących, wymagających takiej opieki. Planujemy, że ta pomoc żywnościowa będzie w tym roku odbywała się jeszcze co najmniej trzykrotnie tak, aby w odstępie przynajmniej dwumiesięcznym przekazać mieszkańcom około 60 ton tej żywności, oczywiście żywności bezpłatnej i właśnie, żeby skorzystało z tego mniej więcej 1000 osób najuboższych, które wymagają takiej opieki i takiej pomocy. Wszystko odbywa się oczywiście pod kryterium dochodowym, bo wiadomo, że całość akcji jest prowadzona w ramach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drużbicach ­mówi Tomasz Głowacki, Wójt Gminy Drużbice. 

Czy w poprzednich latach gmina również brała udział w tym programie?

   Akcja odbywała się również w latach poprzednich. Jest kontynuowana z roku na rok i mogę powiedzieć, że w zeszłym roku, tym trudnym roku, kiedy faktycznie mieliśmy do czynienia z całkowitym załamaniem się gospodarki, zamknięciem tej gospodarki, ta pomoc, oczywiście w reżimie sanitarnym, ale się odbywała. W tym roku, mimo moich obaw, że może być problem z zebraniem odpowiedniej ilości żywności i jej zagospodarowaniem, okazało się, że w tej chwili bank żywności posiada odpowiednie ilości tej żywności, która może być przekazana na podstawie umowy, dla naszych mieszkańców, abyśmy my mogli następie tę żywność przekazywać. Co ciekawe, w zeszłym roku, kiedy gospodarka była zamknięta, kiedy ludzie właściwie nie mogli opuszczać swoich domów, jedna z edycji tych akcji była przeprowadzana poprzez „obwózkę”, nasi społecznicy, nasi radni, ale i osoby zaangażowane w wolontariat przekazywały żywność bezpośrednio pod domy mieszkańców, dla osób, które nie mogły z różnych powodów, m.in. pandemicznych, uczestniczyć bezpośrednio w tej akcji na miejscu dodaje Tomasz Głowacki, Wójt Gminy Drużbice.

Oprócz pomocy żywnościowej sukcesywnie trwa w gminie akcja szczepień. Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w Drużbicach?

   Sytuację epidemiologiczną w naszej gminie mamy w miarę ustabilizowaną. Trzeba wziąć pod uwagę, że jesteśmy gminą, która liczy około 5 000 mieszkańców, więc ewentualny wskaźnik poziomu zachorowań jest tutaj stosunkowo niewielki i to cieszy. Pokazuje to, że nasi mieszkańcy stosują się do ogólnych zaleceń sanitarnych, wynikających z uregulowań Ministerstwa Zdrowia. Mogę powiedzieć tyle, że na tę chwilę, jeden z Ośrodków Zdrowia, który działa na terenie naszej gminy, prowadzi akcję szczepień mieszkańców z terenu gminy. Pozostałe osoby, które z różnych względów, spowodowanych m.in. trudnością w dostępie do szczepionek, bo tych szczepionek jest faktycznie mało, mogą korzystać z innych podmiotów działających na terenie naszego powiatu. Oprócz tego jako gmina, świadczymy usługi dowozu osób, które mają np. problem z poruszaniem się, często osób niepełnosprawnych, z udziałem naszych jednostek OSP, które dowożą te osoby do punktu szczepień w dni umówione, czyli wtedy, kiedy dana osoba ma się wstawić w miejscu sczepień. Na chwilę obecną sytuacja jest opanowana. Mam nadzieję, że ta sytuacja w ciągu najbliższych kilku tygodni pozwoli tak skutecznie prowadzić proces szczepienia, aby na przyszłość sytuacja była całkowicie opanowana. Ubolewam nad faktem, że na terenie naszej gminy działają dwa Ośrodki Zdrowia, ale jeden z tych Zakładów Opieki Zdrowotnej nie wziął udziału w profilaktyce szczepień z uwagi na to, że nie był w stanie spełnić rygorystycznych wymagań, dotyczących punktu szczepień dlatego też, tutaj nam się nieco ta sytuacja skomplikowała, aczkolwiek mamy sąsiedni Bełchatów, który daje możliwość, aby te szczepienia, mimo że mieszkańcy nie będą się szczepić w samych Drużbicach, odbywały się w miarę płynnie mówi nam Tomasz Głowacki, Wójt Gminy Drużbice.

Czy mimo wszystko wśród mieszkańców gminy jest duże zainteresowanie szczepieniem?

   Tak. Biorąc pod uwagę wskaźnik grupy 0, ilości seniorów, jak najbardziej widać to zainteresowanie. Widać je też po stronie nauczycieli, widać po stronie osób młodszych, aczkolwiek drodzy Państwo, najistotniejszym elementem, który ogranicza funkcję szczepień, to przede wszystkim dostępność szczepionek, bo jeżeli na Ośrodek Zdrowia w ciągu dnia przychodzi 18, 20, 30 szczepionek jest to liczna niewystarczająca do tego, aby w sposób pełny oraz miarodajnie przeprowadzić skuteczny poziom szczepień, ale myślę, że przy tej współpracy będzie się to odbywać w miarę sprawnie podsumowuje Tomasz Głowacki, Wójt Gminy Drużbice.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe