Będzie się działo w Radomsku

  • 17.02.2021, 17:00
  • Redakcja lokalna.news
16022021-rewitalizacja-spadlo.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Radomsko dołącza do miast, które są miejscami prowadzenia projektów pilotażowych. Dzięki temu w Radomsku ma prężnie działać proces rewitalizacji miasta. Ponadto w Radomsku wystartuje program antysmogowy pt. „Radomsko bez smogu”, wspierający wymianę źródeł ciepała na ekologiczne. Ważną informacją jest również to, że miasto otrzymało ponad 7 500 000 zł dofinansowania, na zagospodarowanie terenu „Glinianek” w dzielnicy Kowalowiec.

W Radomsku trwają działania, mające na celu wzmocnienie procesu rewitalizacji. Na czym ona właściwie polega?

   Główne założenia projektu pilotażowego, ponieważ z powodu projektu pilotażowego, znaleźliśmy się w Radomsku i rozmawiamy ponownie o rewitalizacji, ponieważ Radomsko dołącza do innych miast, które w tej chwili są liderami w zakresie rewitalizacji, a które były w tym momencie miejscem realizacji projektów pilotażowych, ministerialnych projektów pilotażowych, doradczych, które istotnie wzmacniają ten proces. Mamy właśnie taką ambicję, żeby tutaj istotnie wzmocnić proces rewitalizacji w Radomsku, za pomocą nowego Gminnego Programu Rewitalizacji z wykorzystaniem najlepszej wiedzy na temat tego, w jaki sposób prowadzi się tę politykę na ternie lokalnym, bo my do dyspozycji Radomska oddajemy swoich najlepszych ekspertów, najlepszą wiedzę. Jesteśmy obecni na terenie Państwa miasta do końca tego roku i będziemy pracować z Urzędem Miasta, interesariuszami, również z mediami i przygotowywać miasto do prowadzenia tej ustawowej rewitalizacji w oparciu o nowy gminny program mówi Katarzyna Spadło, kierownik Centrum Doradztwa Rewitalizacyjnego IRMiR.

Dlaczego akurat Radomsko zostało wybrane do programu?

   Radomsko zostało wybrane z kilku powodów. Po pierwsze projekt pilotażowy, który w tej chwili realizujemy, przede wszystkim ma wypracować modelowe rozwiązania dedykowane miastom kurczącym się. Stąd właśnie, po pierwsze zaczęliśmy analizować, szukając miejsca prowadzenia projektu pilotażowego w zakresie rewitalizacji, miasta ślinie kurczącego się. Stąd też właśnie między innymi Radomsko, ponieważ Radomsko znajduje się na liście 122 polskich miast, które bardzo silnie tracą funkcję społeczno-gospodarcze. To pierwszy argument. Drugi argument związany jest z tym że poszukiwaliśmy miasta, które jednocześnie ma doświadczenie w zakresie prowadzenia rewitalizacji, ale w oparciu o program pozaustawowy, czyli Lokalny Program Rewitalizacji. Z założeniem będziemy w ramach projektu pilotażowego, testować procedurę przejścia z programu pozaustawowego, czyli z Lokalnego Programu Rewitalizacji na program ustawowy, czyli na Gminny Program Rewitalizacji i te warunki właśnie spełniło Radomsko dodaje Katarzyna Spadło, kierownik Centrum Doradztwa Rewitalizacyjnego IRMiR.

Co to będzie w praktyce oznaczać dla mieszkańców Radomska?

   Mieszkańcy, dzięki obecności nas, czyli ekspertów w zakresie rewitalizacji, będą mieli dostęp, do najlepszej wiedzy na temat dobrych praktyk, na temat projektów inicjatyw oddolnych, narzędzi, z jakimi mieszkańcy mogą w tej chwili pracować, współpracować z miastem, realizując założenia Gminnego Programy Rewitalizacji. Po drugie, miasto otrzyma Gminny Program Rewitalizacji, opracowany przez grupę najlepszych ekspertów w zakresie rewitalizacji, czyli to będzie z założenia dobry program, który będzie mógł w tym momencie w dłuższym okresie funkcjonować w otoczeniu strategicznym miasta – mówi nam Katarzyna Spadło, kierownik Centrum Doradztwa Rewitalizacyjnego IRMiR.

Program zakłada również aktywizację mieszkańców. Na czym będzie polegać wspomniana aktywizacja?

   Po pierwsze zaczynamy od programu szkoleniowego. Szkolenia zadedykowaliśmy już w tym momencie zespołowi ds. rewitalizacji. Kolejne szkolenie odbędzie się w czwartek, dla grupy radnych, natomiast na etapie konsultacji projektu uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego, będziemy organizować kolejne spotkanie edukacyjne, spotkanie szkoleniowe dla mieszkańców. Oczywiście będą to spotkanie otwarte, nie będą to spotkania zamknięte i każdy, kto będzie zainteresowany, będzie mógł wziąć w nim udział. Z zakresu rozwiązań ustawy o rewitalizacji możliwości, z jakimi w tym momencie ustawa wkracza w zakres spraw związanych z gospodarką nieruchomościami. To istotny aspekt dla mieszkańców, którzy są właścicielami nieruchomości, które mogą zostać objęte granicami ustawowego obszaru rewitalizacji mówi Katarzyna Spadło, kierownik Centrum Doradztwa Rewitalizacyjnego IRMiR.

   Podczas spotkania z mediami, Prezydent Radomska Jarosław Ferenc, podzielił się ważnymi informacjami z perspektywy mieszkańców Radomska. Pierwszą ważną informacją jest, że w Radomsku wystartuje program antysmogowy pt. "Radomsko bez smogu". Jest to ważny program, ponieważ w jego ramach, miasto zabezpieczy w budżecie kwotę około 1 000 000 zł na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ jest to bardzo poważny krok, w stronę poprawy jakości powierza w Radomsku.

   Jest to zdecydowanie odpowiedź na dosyć negatywne głosy mieszkańców, którzy w ankiecie zorganizowanej przez Radomszczański Alarm Smogowy wypowiedzieli swoją opinię, na temat działań miasta w kierunku walki ze złym stanem powietrza.

   Przypomnijmy, że RAS przygotował projekt uchwały, w którym będą zabezpieczone pieniądze na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne. Właśnie ten projekt dotyczył budżetu miasta Radomska na rok 2021 i zabezpieczania tutaj 1 000 000 zł oraz na lata 2022-2023 w wieloletniej prognozie finansowej także po 1 000 000 zł na każdy rok.

   Drugą ważną informacja jest ta, że miasto otrzymało 7 500 000 zł dofinansowania na zagospodarowanie terenu "Glinianek" w dzielnicy Kowalowiec. Zostanie tam utworzona przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa dla mieszkańców. Decyzję o przekazaniu środków na ten cel wydał Zarząd Województwa Łódzkiego 15.02.20

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe