Akcja „Drużbice Pomagają!” ( powiat bełchatowski)

  • 21.12.2020, 12:35
  • Redakcja lokalna.news
19122020-krew-gajusz-korpas-cieslak.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
19 grudnia odbyła się akcja „Drużbice pomagają” Podczas akcji, zorganizowano zbiórkę krwi, słodyczy i gier planszowych dla podopiecznych Fundacji Gajusz w Łodzi, oraz nakrętki plastikowe, na zakup koncentratora tlenu dla Jasia. Nie ma chyba większej radości i satysfakcji niż świadomość tego, że się komuś pomogło a być może nawet uratowano życie. Czasem niewielkie gesty sprawiają, że zmieniamy czyjeś życie a ratując, czy zmieniając czyjeś życie, nadajemy sensu naszemu życiu. Mieszkańcy Gminy Drużbice, wiedzą jak organizować wspaniałe akcje, które realnie zmieniają czyjeś życie. Już 6 raz zorganizowano akcję krwiodawstwa, a także zbiórek słodyczy i gier planszowych dla dzieci z domów dziecka, oraz nakrętek na zakup koncentratora, którego potrzebuje Jasiu.

Który raz zorganizowano zbiórkę krwi?

- W tym roku, przeprowadzamy już 6 akcję krwiodawstwa. Akcje przeprowadzane są mniej więcej co dwa miesiące, aby ta sama ekipa, mogła za każdym razem oddawać krew. Dzisiaj, początek akcji jest bardzo dobry. Jeszcze nigdy nie buło tak, że do tej godz. 10 było aż tyle chętnych osób. Liczymy, że do końca akcji, uda nam się zebrać tą magiczną liczbę 50 dawek krwi mówi Tomasz Cieślak, radny Gminy Drużbice.

Jak udały się poprzednie akcje?

- Na każdej akcji przychodziło do nas 35 osób, a krew oddawało około 30. Raz było to 27 osób, raz było 34, ale mniej więcej 30 osób zawsze tę krew oddawało – dodaje Tomasz Cieślak, radny Gminy Drużbice.

Dlaczego warto oddawać krew?

- Teraz w dobie pandemii, oddawanie krwi jest jeszcze ważniejsze, ponieważ ludzie boją się chodzić do tych centrów krwiodawstwa. W Bełchatowie Centrum Krwiodawstwa przez długi czas było zamknięte, dlatego zaczęliśmy organizować tutaj, ponieważ autobusy, które stały, powodowały, że bardzo długo trwało oddawanie krwi. Jedna osoba mogła wyjść, druga wejść. Tutaj zachowujemy reżim sanitarny, odległości. Cały proces oddawania krwi przebiega szybciej – tłumaczy Tomasz Cieślak, radny Gminy Drużbice.

Jak zachęcić do oddawana krwi?

- Po pierwsze to nic nie kosztuje. Po drugie nie boli. Jak fachowe pielęgniarki się tym zajmują, to faktycznie nie boli nic. Możemy pomóc drugiemu człowiekowi uratować życie. Nigdy nie wiemy, czy np. komuś z naszej rodziny ta krew będzie potrzebna. Dzisiaj pomagamy obcej osobie, ale gdyby to nas domknęło, to zrobilibyśmy wszystko, żeby udało się tę krew pozyskać. Wydaje mi się, że jakiś oddźwięk jest, bo coraz więcej jest chętnych, coraz więcej oddających i przede wszystkim są to różni ludzie. Liczyłem na to, że będą to ci sami ludzie, ale praktycznie na każdej akcji jest ktoś inny. Jest 10 osób, które się mniej więcej powtarzają, ale ta 20, jest praktycznie za każdym razem inna i to nie tylko z naszej gminy, ale i z powiatu bełchatowskiego, piotrkowskiego. Bardzo się z tego powodu cieszymy i zachęcamy cały czas do brania udziału w zbiórce. W 2021 roku, jeśli się nic gorszego nie wydarzy, na pewno będziemy takie zbiórki organizować mówi nam Tomasz Cieślak, radny Gminy Drużbice.

Atrakcje dla nowych krwiodawców

- Na poprzedniej akcji zgłosiła się do nas restauracja EBE, która ufundowała wtedy dla wszystkich krwiodawców bon zniżkowy. Podczas tej akcji, żeby zachęcić nowych krwiodawców, taki bon zniżkowy ufundowali dla krwiodawców, którzy jeszcze nigdy u nas nie byli i pierwszy raz oddają krew. Wiem, że już dzisiaj mamy 5/6 osób, które jeszcze nigdy u nas nie były i na pewno, jeśli oddadzą krew, taki bon zniżkowy dostaną mówi Tomasz Cieślak, radny Gminy Drużbice.

 

Zbiórka słodyczy i gier planszowych dla Fundacji Gajusz w Łodzi.

- Ta fundacja ma pod opieką domy dziecka, dla których rozdawane są przez tę fundacje zbierane przez nas słodycze, gry planszowe, jako prezenty dla dzieci, żeby się cieszyły -  mówi Agnieszka Korpas, radna Gminy Drużbice.

Czy ludzie chętnie przynoszą takie upominki?

- Mamy już 6 akcję takiej zbiórki i coraz więcej ludzi przynosi, coraz więcej się angażuje w taką zbiórkę. Później jako organizatorzy  zbiórki zawozimy te upominki do fundacji. Nie mamy bezpośrednio z dziećmi kontaktu, ale są bardzo dobrze odbierane te prezenty, jednak każdy upominek cieszy dodaje Agnieszka Korpas, radna Gminy Drużbice

 

 

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe