Wieści z Powiatu „Gmina Gidle” odc. 6 ( powiat radomszczański)

  • 27.11.2020, 11:59
  • Redakcja lokalna.news
20112020-wzp-gidle-bugaj.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Pandemia w dalszym ciągu nie odpuszcza. Wprawdzie dzienna liczba odnotowanych przypadków zarażeń koronawirusem spada, jednak nadal jest ona bardzo wysoka, bo ponad 10 000 zakażeń na dobę to liczba ogromna. Nie możemy zapominać o noszeniu maseczek, dezynfekcji rąk i zachowywaniu dystansu, ponieważ ta liczba może znowu drastycznie się zwiększyć. Mimo trudnych warunków życie musi toczyć się dalej. Musimy pogodzić się, że obecnie pandemia jest i będzie z nami jeszcze przez jakiś czas. To, że zachowujemy wszyscy dystans społeczny, nie oznacza, że wszystko dookoła musi się zatrzymać. Instytucje, urzędy i placówki muszą działać dalej.

Urząd Gminy Gidle pokazuje, że mimo trudnej sytuacji, jest to jak najbardziej możliwe, wystarczy tylko dostosowywać się do przepisów reżimu sanitarnego. Sytuacja epidemiologiczna w Gminie Gidle nie odbiega od innych terenów, innych gmin, jak mówi Wójt Gminy Gidle Lech Bugaj. Gmina nie posiada dokładnych danych, jaka jest liczna zachorowań na terenie gminy, ponieważ dostaje stosowne dane w systemie raz na tydzień ze stacji sanepidu radomszczańskiego. Sytuacja w gminie wygląda w ten sposób, że w ciągu tygodnia jest około 20 osób poddanych izolacji i około 50 osób podanych kwarantannie. Oczywiście liczby te nie, dają dokładności, ile osób jest zakażonych, ponieważ wszystko zależy od okoliczności, w jakich znajdowały się osoby przed zrobieniem testu.

Urząd Gminy stara się przyjmować petentów w miarę normalnie. Oczywiście są pewne ograniczenia. Urzędnicy starają się przyjmować wszystkich petentów w holu, aby ograniczyć przemieszczanie się po budynku gminy. Wprowadzono również hybrydowy system pracy, podobnie jak dwuzmianowość, tak aby ograniczyć pobyt pracowników i wzajemny kontakt pracowników ze sobą. Część pracowników pracuje zdalnie, część ma podzieloną zmianę, czyli pracują w ograniczonym czasie np. 6 godz. w urzędzie, 2 godz. pracy zdalnie. Pierwsza „zmiana” pracuje do godz. 1300 , następnie przeprowadzana jest dezynfekcja pomieszczeń służbowych i po godzinie mniej więcej 1330 następuje druga „zmiana”.

W gminie Gidle, duża część mieszkańców to osoby w wielu średnim, starszym i przyzwyczajone są do bezpośredniego kontaktu, do bezpośredniego załatwiania spraw, zamiast załatwiania ich za pomocą Internetu, dlatego właśnie dla takich ludzi gminna kasa jest otwarta i wszelkie sprawy, które te osoby muszą załatwić, mogą załatwić w urzędzie osobiście. Jednak część społeczeństwa lokalnego, która ma taka możliwość, korzysta z drogi internetowej, czy też telefonicznej.

Funkcjonowanie innych instytucji w gminie również nie odbiega od normy. Oczywiście, jeśli chodzi o instytucje kultury, ich działalność z początkiem miesiąca została zawieszona. Mowa tutaj o Gminnej Bibliotece oraz Gminnym Ośrodku Kultury. Jeśli chodzi o SPZOZ, działa na takich samych zasadach jak inne ośrodki, czyli przede wszystkim opiera się na teleporadach, jednak w razie konieczności, pacjenci mogą liczyć na bezpośrednią wizytę lekarską.

Odchodząc od spraw związanych z pandemią, warto wspomnieć o czymś, co ma zdecydowanie bardziej pozytywny wydźwięk. Od stycznia 2021 r. w Pławnie, swoja działalność rozpocznie KLUB „SENIOR +”. Udało się gminie pozyskać środki na wyremontowanie jednego z budynków należącego do gminy, właśnie w miejscowość Pławno. Budynek niszczał, nie było pomysłu na jego wykorzystanie. Pojawiła się jednak możliwość skorzystania ze środków zewnętrznych i to też gmina zrobiła. W tej chwili kończy się remont części tego budynku, części przeznaczonej pod działalność klubu seniora, dlatego wszystko wskazuje na to, że od stycznia klub ruszy.

Działalność tego klubu dedykowana jest osobą powyżej 60 roku życia, którzy mogą być zagrożeni wykluczeniem społecznym. Całą działalność tego klubu będzie pilotował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ponieważ klub będzie działał w ramach struktur GOPS-u. Wszyscy seniorzy, którzy chcieliby korzystać z tego klubu, już mogą składać wnioski do GOPS-u o uczestnictwo w tym klubie. Wniosek do wypełnienia jest dosyć prosty, następnie po złożeniu wniosku będzie wydawana decyzja. Po otrzymaniu decyzji senior posiadający ją, będzie objęty działalnością klubu. Klub będzie miał ciekawą ofertę dla seniorów tak, aby każdy znalazł tam coś dla siebie. Może zatrudnić instruktorów w każdej dziedzinie, na którą będzie zapotrzebowanie.

Dla każdej gminy ważne jest, aby była ona atrakcyjnym i komfortowym miejscem do życia jej mieszkańców. Gmina Gidle robi wszystko, aby ten komfort zapewnić. Z pewnością ważnymi w tej kwestii inwestycjami, są inwestycje drogowe. Jedną z takich inwestycji jest przebudowa drogi gminnej w miejscowości Stanisławice. Inwestycja polegała na zagęszczeniu tej drogi, uzupełnieniu ubytków w tej podbudowie, położeniu dwóch warstw asfaltu. Wykonano również utwardzenie poboczy oraz uporządkowano cały teren wzdłuż drogi. Koszt inwestycji wyniósł około 114 000 zł, z czego 59 000 zł stanowiły środki zewnętrzne, pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego. Gmina zakupiła również ciągnik z kosiarką bijakową. W sumie kosztował niecałe 170 000 zł. Jest to sprzęt wykorzystywany przez pracowników Referatu Komunalnego.

Gmina ma również w planach dalsze inwestycje drogowe. Składa wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych o wyremontowanie 4 odcinków dróg gminnych. Wójt Gminy mocno liczy, że dostanie dofinansowanie na wyremontowanie tych dróg.

Gmina Gidle realizuje również bardzo ważną inwestycję, ze względu przede wszystkim na ekologię, mianowicie usuwa azbest z gospodarstw z terenu gminy. Do tej pory z terenu gminy usunięto około 200 ton azbestu, który przekazano do utylizacji. Program usuwania azbestu, gmina realizuje już od 2018 roku. Przyjmowane są już wnioski na rok kolejny. Do tej pory koszt działania związany z tym programem wyniósł w granicach 90 000 zł, z czego około 70 000 zł stanowią środki pozyskane.

To nie koniec proekologicznych inwestycji w gminie. W planach jest termomodernizacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Gidlach. Stosowny wniosek związany z tą inwestycją został złożony do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi już w lipcu i teraz gminna czeka na rozstrzygnięcie tego wniosku. Został złożony również wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie rozbudowy oczyszczalni, aby usprawnić prace tej oczyszczalni.

Zarząd Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przyznał dotacje dla jednostek OSP. Wśród jednostek, które taką dotację dostały są jednostki OPS w Pławnie oraz OSP w Wojnowicach. O te konkretne dotacje druhowie starali się sami, dowiadujemy się od Wójta Gminy Gidle Lecha Bugaja. Udało się im pozyskać te dotacje. Dofinasowania wynosiły około 30 000 zł. Gmina oczywiście również pomogła druhom i zabezpieczyła wkład własny do tego projektu. Wójt podkreśla, że jednostki z gminy są bardzo aktywne i jeżeli jakaś jednostka wychodzi z inicjatywą, radni takie inicjatywy wspierają.

W Gminie Gidle mamy uzdolnioną sportowo młodzież. Chodzi tutaj o Maję Niedźwiecką, która jest w pierwszej czwórce najlepszych kadetek w Polsce w boksie, w swojej wadze. Wójt podkreśla, że duży wkład w rozwój sporu w gminie ma grono pedagogiczne, ale przede wszystkim rodzice. Chodzi tutaj o krzewienie świadomości, że sport to zdrowie.

Gmina stara się, aby była zacieśniona współpraca pomiędzy klubami sportowymi. Ma dwa takie kluby na swoim terenie VIS Gidle i Warta Pławno. Organizowane są również zajęcia z Jogi. Joga jest inicjatywą prywatną. Gminny Ośrodek Kultury wykorzystał możliwości i wynajął swoją salę, jak i też urząd udostępnił boisko, które mamy tutaj przy urzędzie. Znalazła się osoba, która takie zajęcia organizuje.

W trudnych czasach, gdzie wszystko jest online, odbył się również koncert online adeptów sztuki wokalnej Studia Piosenki GOK w Gidlach. Odzew na koncert był pozytywny. W Gminie Gidle jest duża liczna uzdolnionej młodzieży nie tylko sportowo, ale i artystycznie. GOK, który prowadzi zajęcia wokalne, przy współpracy z Miejskim Domem Kultury w Radomsku, zorganizował właśnie taki koncert, gdzie podopieczni GOK-u nagrali swoje wykonania. Jak podkreśla Wójt Gminy Gidle, gmina ma się czym pochwalić. Młodzież występuje w międzynarodowych festiwalach, zdobywając liczne nagrody. Wśród festiwali zagranicznych, można wymienić choćby te organizowane w Rumuni, Bułgarii, Malcie czy Litwie. Gdziekolwiek pojadą, dają gminie powody do dumy.

Gmina Gidle uzyskała również dofinansowania dla sołectw. Były to trzy sołectwa: Gidle, Zabrodzie, Górka. Każde sołectwo dostało dofinansowanie w wysokości 10 000 zł. Jeżeli chodzi o sołectwo Gidle, pieniądze przeznaczono na doposażenie placu zabaw. Sołectwo Górka przekazało pieniądze na remont świetlicy wiejskiej, natomiast sołectwo Zabrodzie, swoje fundusze wykorzystało na budowę świetlicy wiejskiej.

Ze wszystkich inwestycji, które się pojawiają, Gmina Gidle się cieszy, ponieważ są one bardzo ważne. Wszystkie są równie ważne, zarówno te małe, jak i te duże. W przyszłym roku jedną z priorytetowych inwestycji będzie termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Gidlach, rozbudowa oczyszczalni ścieków, skorzystanie z Funduszu Dróg Samorządowych, na inwestycje drogowe, jak również z dotacji Urzędu Marszałkowskiego na drogi transportu rolnego. Takie wnioski gmina złożyła, będzie składać i inwestycje będą realizowane.

 

- Chciałbym mieszkańcom podziękować za cierpliwość i zapewnić, że to, co się mówi na sesjach, to co się uzgadnia z radnymi ja, jako wójt, będę starał się wprowadzać w życie i realizować mówi Lech Bugaj, Wójt Gminy Gidle.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe