W jaki sposób Polski Ład wpłynie na rozwój Gminy Wielgomłyny?

  • 12.11.2021, 17:00
  • Redakcja lokalna.news
05112021-wielgomlyny-polski-lad-dyktynska-www.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Polski Ład to program wspierający polskie gminy, miasta i powiaty. Dzięki temu programowi, wiele samorządów może sobie pozwolić na realizację inwestycji, na które nie zawsze miałyby pieniądze w swoim budżecie. Czy gmina Wielgomłyny również otrzymała jakieś pieniądze z Polskiego Ładu?

  Tak, otrzymaliśmy duże wsparcie. Składaliśmy 3 wnioski. Na 2 bardzo ważne wnioski otrzymaliśmy łącznie blisko 7 500 000 zł, więc jest to olbrzymia kwota. Jeśli chodzi o program Polskiego Ładu, jest to pierwsze tak duże wsparcie rządowe dla samorządów.

  Wielu samorządów, w tym naszej gminy, nie byłoby stać na inwestycje strategiczne, które są niezbędne, pilne, chociażby ze względu na ochronę środowiska. W naszym przypadku otrzymaliśmy dofinansowanie na termomodernizację budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Wielgomłynach. Jest to największa szkoła, składająca się z 3 budynków połączonych w jeden kompleks, dlatego termomodernizacja wymaga ogromnych środków. Dzięki pozyskanym środkom wreszcie pojawiała się możliwość realizacji zadania, które od wielu lat nie mogło być zrealizowane, łącznie z gruntowymi pompami ciepła, co jest bardzo istotne ze względu na ochronę środowiska, ponieważ dbałość o środowisko należy zacząć od siebie. Założyliśmy sobie priorytet, mówiący o bezwzględniej ochronie środowiska i właśnie ta inwestycja będzie temu służyć.

  Kolejny wniosek, który został pozytywnie rozpatrzony, to wniosek na autobus i ciągnik rolniczy, nisko emisyjne pojazdy. Autobus będzie służył oczywiście dzieciom, dla bezpiecznego poruszania się w drodze ze szkoły i do szkoły, a także właśnie dla ochrony środowiska, natomiast ciągnik rolniczy to jest zakup, który zrealizujemy dla Zakładu Komunalnego, ponieważ wiele prac samorząd wykonuje na rzecz społeczności miejscowej, wobec czego, jest to również pojazd niezbędny.

  W drugim rozdaniu, jeśli będziemy mieli taką możliwość, a z tego co wiem, rozpoczynają się przygotowania do drugiego naboru, będziemy składać ponownie wniosek na budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków.

  Uważam, że Polski Ład to ogromne wsparcie i tutaj chciałabym podziękować Pani Poseł Annie Milczanowskiej, która stale wspiera samorząd Gminy Wielgomłyny, ale nie tylko nas, bo wszystkie samorządu leżą tak samo mocno na sercu Pani Poseł. Wiem, że interesuje się sprawami gmin z powiatu radomszczańskiego, także problemami powiatu i Miasta Radomska. Jest doświadczonym samorządowcem, więc wysłuchuje nas, pomaga, wspiera jak może i za to bardzo dziękujemy ­– mówi Bogumiła Dyktyńska, Wójt Gminy Wielgomłyny.

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe