Tak wyglądają plany inwestycyjne na 2021 PEC w Bełchatowie

  • 12.04.2021, 08:00 (aktualizacja 12.04.2021, 17:17)
  • Redakcja lokalna.news
08042021-pec-belchatow-inwestycje-zatorski.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Wśród najważniejszych inwestycji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bełchatowie na rok 2021 jest m.in. modernizacja magistrali ciepłowniczej w kierunku elektrowni czy likwidacja na osiedlu Czaplinieckim węzła grupowego i budowa węzła indywidualnego do poszczególnych bloków.

   Pandemia utrudnia funkcjonowanie wielu instytucji. Jednak nawet w tak trudnej sytuacji muszą one funkcjonować i realizować poszczególne inwestycje. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bełchatowie również ma w planach kilka istotnych inwestycji. Jakie to inwestycje?

   Tak rzeczywiście, mamy trochę problemów, związanych z epidemią, niemniej jednak udaje nam się pokonywać te trudności. Zaplanowane na ten rok przetargi, mamy rozstrzygnięte, mamy również wyłonionych wykonawców. Mamy też podpisane umowy na realizację zadań.

   W tym roku będziemy realizować trzy zadania z projektu C i projektu D, ponieważ realizujemy w tej perspektywie trzy projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, to jest projekt B, C, D, łącznie na ponad 24 000 000 zł dofinansowania.

  Jeżeli chodzi o ten rok, to realizujemy ciąg dalszy modernizacji magistrali ciepłowniczej, to będzie około 2,5 km wymiany izolacji z ociepleniem. Jest to nasza największa inwestycja tegoroczna. Jest ona mniej uciążliwa być może dla mieszkańców Bełchatowa, bo realizujemy ją poza osiedlami mieszkaniowymi, poza miastem, natomiast jest ona istotna z naszego punktu widzenia, bo ogranicza straty ciepła, które występują, poza tym względy wizualne też są ważne, ta izolacja, ta blacha, która jest na tej magistrali już uległa degradacji, jest już zniszczona, skorodowana, będziemy ją wymieniać.

   W samym Bełchatowie na osiedlu Czaplinieckim, przy szpitalu, tam przy czterech blokach, likwidujemy węzeł grupowy i będziemy budować nieduży odcinek sieci, cztery węzły indywidualne do poszczególnych bloków. Liczymy się z tym, że będą jakieś utrudnienia dla mieszkańców, ale nie będą one duże.

   Mamy wyłonione firmy w przetargach, które są sprawdzone, są sprawne, działały na terenie Bełchatowa, współpracowaliśmy z nimi i jesteśmy przekonani, że ta współpraca będzie przebiegała dobrze i te wszystkie ograniczenia, które będą dla mieszkańców, będą ja najmniej uciążliwe mówi Jacek Zatorski, dyrektor ds. rozwoju PEC Bełchatów.

Które z wymienionych inwestycji będą priorytetowe?

   Priorytetem są zawsze te inwestycje, które dotyczą mieszkańców w sposób bezpośredni, czyli likwidacja węzła grupowego, budowa indywidualnych węzłów. Realizacje tych inwestycji mieszańcy odczuwają najbardziej, a później też widzą i mają efekty, bo przy węźle grupowym to rozliczanie kosztów jest dosyć utrudnione, są wyższe stawki, te stawki się zmieniają, więc mieszkańcy powinni to odczuć.

   Kładziemy właśnie nacisk na te inwestycje, natomiast jak już wspomniałem, największą inwestycją, która będzie kosztowała ponad 8 500 000 zł, jest termomodernizacja magistrali, która biegnie do Elektrowni Bełchatów – mówi Jacek Zatorski, dyrektor ds. rozwoju PEC Bełchatów.

Podsumujmy, ile łącznie udało się pozyskać środków na realizację inwestycji?

   Przez te kilkanaście lat, oba okresy programowania, to na projekty wydamy w sumie ponad 70 000 000 zł. Dla przybliżenia podam, że kapitał zakładowy spółki PEC wynosi około 42 000 000 zł, więc prawie podwajamy kapitał zakładowy spółki. Samego dofinansowania jest ponad 40 000 000 zł, pochodzących ze środków Unii Europejskiej. Inwestycje są dofinansowywane w granicach  80-85 % czyli 15-20 % dokładamy własnych środków, pozostałe kwoty, to są środki unijne, które pozyskujemy aplikując wnioski do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, w ramach Funduszu Spójności Unii Europejskiej

   Przepraszamy, za wszystkie utrudnia, które w tym roku będą miały miejsce na osiedlach, dla mieszkańców, dla kierowców, dla przechodniów. Postaramy się zwrócić uwagę na to, żeby utrudnienia były jak najmniejsze. Jeżeli będziecie Państwo mieli jakieś uwagi, to prosimy też o kontakt z nami, czy to przez intenet, drogą mailową, czy drogą telefoniczną. Zawsze staramy się reagować na wszelkie uwagi. Liczymy na to, że zrobimy dla Państwa inwestycje, z których będziecie Państwo zadowoleni dodaje Jacek Zatorski, dyrektor ds. rozwoju PEC Bełchatów.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe