piątek, 26 kwietnia 2024 20:43
Musisz to zobaczyć!
Reklama

E-skierowania. Czy to koniec papierowych skierowań?

Od 8 stycznia 2021 roku, skierowania do lekarzy wystawiane są w formie elektronicznej. Dzięki temu, będzie można elektronicznie zapisać się do lekarzy specjalistów. Nie oznacza to jednak, że recepty w formie papierowej znikną całkowicie.
Kliknij aby odtworzyć

   Znakiem współczesnych czasów, jest coraz większy nacisk, na załatwianie wszystkiego w postaci elektronicznej. Elektronicznie opłacamy nasze należności, robimy zakupy itp. Komputeryzacja i przenoszenie wszystkiego do sieci objęło również wiele rejonów Służby Zdrowia. Mieliśmy już e-zwolnienia, e-recepty a teraz przyszedł czas na e-skierowania. I tak od 8 stycznia skierowania do lekarzy wystawiane są w formie elektronicznej. Co to w praktyce oznacza?

   Oznacza to, że jest to kolejny etap realizacji informatyzacji służby zdrowia. Po e-zwolnieniu, e-recepcie, przyszedł czas na e-skierowanie do placówki. Dzięki temu będziemy mogli rejestrować się do lekarzy specjalistów i na inne świadczenia zdrowotne w formie elektronicznej i znikną już skierowania papierowe ­mówi Przemysław Drozdek, kierownik kancelarii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

 

W jaki sposób można zapisać się np. na badania?

   Zapisanie się na rodzaj zabiegu, czy też zgłoszenie się do szpitala lub  do poradni specjalistycznej będzie odbywało się za pośrednictwem e-skierowania. Polegać to będzie na tym, że w rejestracji szpitalnej, będziemy podawać kod SMS-owy, który otrzymaliśmy od lekarza pierwszego kontaktu lub też od lekarza specjalisty. Ten kod będziemy podawać ze swoim numerem PESEL przy rejestracji i wszystkie formalności z tym związane będą załatwione w formie elektronicznej, czyli nie biedzimy musieli przynosić skierowania w ciągu 14 dni do rejestracji, to skierowanie zostanie nam już przysłane w formie elektronicznejtłumaczy Przemysław Drozdek, kierownik kancelarii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

Czy e-skierowania są teraz jedynymi obowiązującymi?

   Oczywiście, że nie. Część skierowań w formie papierowej, będzie mogła być nadal wystawiana np. na leczenie uzdrowiskowe lub też leczenie sanatoryjne czy na zabiegi rehabilitacyjne. Trzeba pamiętać również o tym, że do lekarza psychiatry na leczenie psychiatryczne, do onkologa, do ginekologa, czy też wenerologa, takich skierowań nie potrzebujemy, ale zawsze tam, gdzie nie będzie funkcjonował system informatyczny lub też lekarz będzie na wizycie domowej u pacjenta i nie będzie mógł skorzystać z narzędzi informatycznych, będzie mógł wystawić skierowanie nadal w formie papierowej mówi nam Przemysław Drozdek, kierownik kancelarii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

Czy wprowadzenie e skierowań, niesie ze sobą jakieś pozytywnie skutki?

   Oczywiście, że tak. Po pierwsze, proces rejestracji pacjentów będzie łatwiejszy. Każda osoba, która otrzyma e-skierowanie, będzie mogła zadzwonić do placówki i telefoniczne podać kod, numer PESEL oraz uzyskać możliwość zapisania się, do konkretnego specjalisty, czy też na konkretne badanie diagnostyczne. Dodatkowo nie będzie musiała dostarczać skierowania w formie papierowej tak, jak do tej pory w ciągu 14 dni. Na pewno będzie nam się łatwiej zapisywać do specjalistów, tylko, że e-skierowanie będzie przydzielone do konkretnej placówki wtedy, kiedy się zapiszemy, nie będziemy mogli wykorzystać tego skierowania w innej placówce medycznejdodaje Przemysław Drozdek, kierownik kancelarii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ogłoszenia
Reklama
News will be here
Napisz do nas
Reklama
test