sobota, 27 kwietnia 2024 14:39
Musisz to zobaczyć!
Reklama

„Nowy” Kleszczów Rafała Maciejewskiego

Zapraszamy do rozmowy z Rafałem Maciejewskim, kandydatem na wójta gminy Kleszczów.
Kliknij aby odtworzyć

Pana zdaniem, na co powinny zostać spożytkowane środki ze Sprawiedliwej Transformacji?

Środki ze Sprawiedliwej Transformacji jest to bardzo złożony temat. To nie jest tylko jeden aspekt tego problemu, dostarczenie środków dla tego naszego regionu, regionu kleszczowskiego, regionu bełchatowskiego. Tu głównie widzimy powoli zamykanie kompleksu bełchatowskiego kopalni i elektrowni. Te środki muszą być spożytkowane przede wszystkim na pozyskanie nowych firm, które znajdą się w naszym terenie, pomóc, żeby one tutaj zaczęły u nas inwestować. Możemy pójść kilkutorowo. Jest pomysł, żeby ściągnąć nowy biznes, nowy przemysł, przemysł zbrojeniowy w tych czasach wojennych. Niestety taka jest potrzeba. Mamy dużo spółek na terenie kompleksu tutaj, nazwijmy, kleszczowsko-bełchatowskiego, które mogą w tym przemyśle tutaj zaistnieć. I to jest pierwszy pomysł, który powinien być tutaj w Kleszczowie czy w rejonie spożytkowanym. Musimy przypomnieć, że kompleks bełchatowski, to jest 7 tysięcy miejsc pracy i 300 prawie osób pracuje bezpośrednio z Kleszczowa więc musimy tutaj myśleć o tych naszych pracownikach i pracownikach z całego tego terenu. Myślę, że tutaj trzeba myśleć o nowych technologiach, technologiach, które będą technologiami przyszłości. Czy to są drony, musimy myśleć o tym, że możemy sprowadzić tutaj jakieś laboratoria, o których już od jakiegoś czasu tutaj mówimy. Ta transformacja to nie tylko sprowadzenie tego przemysłu, ale to w ogóle pomyślenie co dalej z tym całym terenem się stanie, co się stanie z elektrownią, kopalnią. Transformacja dla mnie to jest jedno, a wydobycie i dla mnie priorytetem będzie, żeby ten kompleks pracował do końca, do 2036 roku, kiedy są pozwolenia górnicze. Tutaj powinien ten przemysł górniczy funkcjonować do końca i te złoża powinny być do końca wykorzystane.

 

Czy jest szansa, aby transformacja zapobiegła degradacji powiatu bełchatowskiego, a za tym idzie Kleszczowa?

Oczywiście, także tutaj przy dobrym zarządzaniu, przy sprowadzeniu tych pieniędzy, które tutaj wpłyną dla tego regionu, musimy otworzyć ten region również na rozmowy i na skoncentrowanie tutaj całych sił sąsiednich samorządów, powiatu a również musimy skomunikować się lepiej z władzami, z rządem i tutaj to jest dla nas, myślę dla tego regionu największa szansa, która pomimo, że ten region został zdegradowany, musimy przypomnieć, że Kleszczów dostarczał i dostarcza blisko 20% energii elektrycznej krajowej. Więc nam, jak gdyby tutaj pieniądze powinny spłynąć, powinny być pozyskane dla tego rejonu, ponieważ wydaje mi się, że jest to, należy nam się tutaj może rządowo, tak jak niektórzy mówili w rządzie, tak należy nam się. Nam się należy, bo degradacja, która tutaj środowisko w tej chwili nasze spowodowała, że mamy olbrzymie tutaj składowisko śmieci, odpadów tutaj po elektrownianych, jest olbrzymi lej depresyjny. Ja też jestem tutaj rolnikiem. Mam tutaj sporo zwierząt i sam odczuwam bardzo dużą degradację tego środowiska, brak jest praktycznie wód podskórnych i to powoduje, że nasze łąki wysychają wcześniej i rolnictwo też jest obciążone tą dewastacją tego terenu.

 

Ma Pan pomysł na nowy Kleszczów?

Tak, tak jak wspomniałem przed chwilą, Kleszczów trzeba otworzyć, odkleszczyć nasz Kleszczów, czyli otworzyć tutaj te pieniądze, które wcześniej też tutaj wspominaliśmy na transformacje, na kontakty z sąsiadami. Musimy uruchomić strefy, już tu mówimy teraz kleszczowskie, które są na naszym terenie, które były świetnie wcześniej wybudowane, czekają na inwestorów, musimy pozyskać tych inwestorów tutaj do tych stref. Musimy zacząć inaczej trochę myśleć, myślę, że to jest najważniejsza, jak gdyby tutaj zmiana tej mentalności, że musimy być otwarci. To jest najważniejsze, wydaje mi się w tej chwili dla Kleszczowa.

 

To może powiedzmy teraz coś o Młodzieżowej Radzie Gminy, czy pomysł Młodzieżowej Rady Gminy jest aktualny i dlaczego on jest tak ważny?

Oczywiście, że jest aktualny i to jest bardzo ważny dla mnie tutaj element, też jak gdyby tutaj później, gdybym został wójtem tutaj mojej działalności, ponieważ młodzież musi być włączona i myślę, że ona chce być włączona tutaj w tą samorządność. Można tutaj uczyć młodzież samorządności, musimy im oddać trochę też  decyzyjności, ta decyzyjność, która będzie dotyczyła ich, ich imprez, może jakiejś działalności, które by oni chcieli tutaj podejmować. To co dotyczy młodzieży, młodzież powinna podpowiadać wójtowi, samorządowi, radzie i później dalej powinniśmy rozmawiać na tematy wspólnie razem z młodzieżą, nie decydować tylko o nich.

 

Jak wiemy Święta Wielkanocne coraz bliżej, czego chciałby pan życzyć mieszkańcom z tej okazji?

Przede wszystkim spokoju, radości tutaj w trakcie tych świąt, żebyśmy mogli odpocząć, żebyśmy mogli się zastanowić, żebyśmy mieli czas dla naszych rodzin, dla naszych bliskich, bo tego nam cały czas brakuje. Oczywiście młodym życzę fantastycznego Dyngusa, żeby tutaj mogli też wyjść, będzie myślę fantastyczna pogoda, pobawić się i zlać sąsiadki.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ogłoszenia
Reklama
Napisz do nas
Reklama
test