Nowy funkcjonariusz na czterech łapach (Radomsko)

  • 28.12.2020, 06:59
  • Redakcja lokalna.news
23122020-pies-policja-auguscik.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Policja Powiatowa w Radomsku ma nowego psa służbowego. Jest to 15-miesieczny owczarek belgijski. Obecnie jest w trakcie szkolenia.

Pies, to nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka. W Policji są partnerami policjantów. Dzięki swoim zdolnością pomagają w wielu akcjach, gdzie człowiek zwyczajnie nadałby sobie rady. Psy pomagają przy szukaniu osób zaginionych, przy wyszukiwaniu narkotyków, patrolowaniu ulic, przy zgromadzeniach masowych, a nawet przy łapaniu przestępców. Jednym słowem, są niezastąpione.

Takiego czworonożnego kompana zyskała Policja w Radomsku

 

Jakiej rasy to pies?

- Od ponad miesiąca mamy nowego psa służbowego. Jest to owczarek belgijski. Został on zakupiony ze środków Starostwa i Urzędu Miasta. Obecnie, pies jest w trakcie szkolenia specjalistycznego mówi podinsp. Wojciech Auguścik, Komenda Powiatowa Policji w Radomsku.

 

Ile lat ma pies?

­ - To jest młody pies. Ma dopiero 15 miesięcy, dopiero musi być ułożony, musi przejść przeszkolenie specjalistyczne z przewodnikiem psa. Na szczęście mamy policjanta, który już  wcześniej dysponował psem służbowym przez 8 lat. Wówczas był to owczarek niemiecki. Ten policjant jest już po przeszkoleniu, jest również doświadczony zawodowo, jeśli chodzi o tresurę i pracę z psami policyjnymi, dlatego ten policjant zdecydował się, zresztą sam chciał, i z przyjemnością tego psa otrzymał. Obecnie razem się szkolą dodaje podinsp. Wojciech Auguścik, Komenda Powiatowa Policji w Radomsku.

 

Do jakich zadań będzie wykorzystywany?

- Jest to pies patrolowo- tropiący. Psy patrolowo-tropiące, jak sama nazwa wskazuje, są wykorzystywane  do patrolowania,  do tropienia, tropienia zarówno śladów przestępców, którzy oddalili się od miejsca zdarzenia, ale przede wszystkim te psy są wykorzystywane najczęściej do poszukiwań osób zaginionych, czyli wtedy, kiedy otrzymujemy informacje, o każdej porze dnia i nocy o tym, że osoba zaginęła. Oprócz dużych sił policyjnych i poza policyjnych, najważniejszą rolę na samym początku odgrywa pies, który może podjąć trop i może wskazać kierunek odejścia osoby, której poszukujemy mówi nam podinsp. Wojciech Auguścik, Komenda Powiatowa Policji w Radomsku.

 

Czy poprzedni pies często był wykorzystywany przy pracy policji?

- Wspomniałem o tym, że te psy są wykorzystywane do służby patrolowej, czyli przede wszystkim wtedy, kiedy nie ma tych zleconych czynności, które bardzo często pojawiają się Ad hoc, to pies oprócz służby patrolowo-interwencyjnej wykorzystywany jest również do doprowadzeń, wykorzystywany do zabezpieczenia różnego rodzaju imprez, w tym imprez masowych. Takie psy są wykorzystywane nie tylko u nas w powiecie, ale jeśli są duże zabezpieczenia na terenie województwa, wtedy te psy są wykorzystywane również do zabezpieczenia imprez masowych tłumaczy podinsp. Wojciech Auguścik, Komenda Powiatowa Policji w Radomsku.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe