piątek, 26 kwietnia 2024 23:27
Musisz to zobaczyć!
Reklama

PSP 4 w Radomsku wie jak dbać o ekologie (Radomsko)

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Radomsku, jako jedyna szkoła w mieście, dostała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, na realizacje programu ekologicznego.
Kliknij aby odtworzyć

Ekologia jest bardzo ważna. Dbanie o nią to nasz wspólny obowiązek. Musimy dbać o naszą planetę, która dała nam tak dużo i to całkiem bezinteresownie. Dbajmy o naszą planetę nie tylko po to, aby była  nie była zanieczyszczona tu i teraz, ale również po to, aby przyszłe pokolenia, mogły cieszyć się życiem na Ziemi.

Ważne jest, aby już młodzi ludzie zdawali sobie sprawę w istoty  ekologii, dlatego potrzebna = jest eco-edukacji już w szkołach podstawowych. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Radomsku wie, jak ważna jest ekologia, dlatego stawia bardzo mocny nacisk na edukację proekologiczną. Dzięki temu dostaje wiele dofinansowań na różnorodne projekty.

Jednym z takich projektów, jest „Droga śmiecia. Nauka selektywnej zbiórki i wykorzystywania odpadów”. Na czym polega ten projekt?

- Jest to projekt edukacji ekologicznej, którym objęte są zarówno warsztaty stacjonarne w szkole, zajęcia terenowe, czyli wycieczki, wyjazdy do miejsc zarówno zielonych, jak i takich, które zajmują się właśnie przetwarzaniem różnego rodzaju odpadów. Projekt ma na celu przede wszystkim naukę właściwej, selektywnej zbiórki i ponownego wykorzystania zgodnie z tą zasadą 5R, żeby niepotrzebnie nie kupować, niepotrzebnie nie wyrzucać, wykorzystać jak się da, no i żeby była przy tym, przede wszystkim, dobra zabawa. Dostaliśmy 21 500 zł, na realizację wszystkich projektów. Na warsztaty stacjonarne, wyjścia, wycieczki i zajęcia terenowe, ale również różnego rodzaju pomoce dydaktyczne, które później będziemy wykorzystywać zarówno na warsztatach, jak i na lekcjach w ciągu całego roku szkolnego ­­­– mówi Agnieszka Szwedzik, Nauczyciel w PSP nr 4 w Radomsku.

Jeszcze we wrześniu, szkoła zdążyła zrealizować cztery zajęcia w terenie. Zajęcia odbyły się w Przedborskim Parku Krajobrazowym oraz w Nadleśnictwie Bełchatów. Reszta warsztatów, zajęć itd. przeniesione zostały do czasu unormowania sytuacji pandemicznej. Czego dzieci mogły się na takich warsztatach terenowych nauczyć?

- W Nadleśnictwie Bełchatów byliśmy na Ścieżce Bielika. Tam jest doskonale przygotowana ścieżka, bo oprócz przewodnika, leśnika, znajdują się tam tablice informacyjne. Nas interesowały zwłaszcza te tablice poświęcane odpadom, odnawialnym źródłom energii. Dzieci mogły zobaczyć, ile lat rozkładają się poszczególne śmieci pozostawione w lesie. Największą atrakcją cieszyła się guma do żucia. Najpierw oczywiście był konkurs, co się najdłużej rozkłada. Okazało się, że guma do żucia rozkłada się pięć lat ­ - dowiadujemy się od Agnieszki Szwedzik, Nauczycielki w PSP 4 w Radomsku

Oprócz lekcji w terenie bardzo ważne są również te, prowadzone stacjonarnie. Czego młodzież będzie się uczyła na tych zajęciach?

­- Przede wszystkim właściwej selekcji odpadów. Będziemy mieli zajęcia techniczne, gdzie trzeba będzie umieć posegregować różne odpady, zakwalifikować do odpowiedniej grupy. Będą zajęcia, gdzie będziemy tworzyć z odpadów różne pożyteczne rzeczy np. ekologiczne torby, zaplanowaliśmy również pokaz mody z odpadów, będzie również konkurs „Drugie życie ubrań”. Niuchałabym zdradzać wszystkiego dodaje Agnieszka Szwedzik, Nauczyciel w PSP nr 4 w Radomsku.

 

Szkoła prowadzi również różnego rodzaju zbiórki, między innymi makulatury, elektrośmieci, baterii, zakrętek plastikowych, które zbierane są dla Szymka, z którym szkoła jest związana już wiele lat  i dwa razy w roku, kilkanaście worków tych zakrętek jest  na jego rzecz przekazywane.

Warto wspomnieć, że dofinansowanie, które dostała szkoła to niejedyny sukces, jakim może się pochwalić. Oto kilak innych, o których warto wspomnieć:

 

  • Certyfikat LCEA/lokalne Centrum Aktywnosci Ekologicznej (2010/2011)
  • Międzynarodowy certyfikat Zielona Flaga (2011/2012)
  • Dofinansowanie ekomodernizacji pracowni biologicznej w konkursie WFOŚiGW w Łodzi „Moja wymarzona ekopracownia” (2012/2013) – dotacja 40.376,00 zł
  • Doposażenie pracowni przyrodniczej w sprzęt do prowadzenia zajęć terenowych w konkursie „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym 2015/2016 – projekt „Szkoła w terenie -  aktywne formy edukacji ekologicznej w kl. 4-6 PSP nr 4 w Radomsku” – dotacja 12 610 zł
  • Doposażenie pracowni biologicznej w sprzęt do prowadzenia zajęć laboratoryjnych i w terenie w konkursie „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym 2018/2019” – projekt „Nie przelewaj! Jak racjonalnie korzystać z wody” – dotacja 20 179 zł
  • I. miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym „EKOmaskotka” organizowanym przez PGK Radomsko
  • III. miejsce w Powiatowym Konkursie „Elektrosprzęt w dobre ręce” w 2017r.
  • I.  miejsce w Powiatowym Konkursie „Elektrosprzęt w dobre ręce” w 2018 r.
  • I. miejsce w Powiatowym Konkursie „Elektrosprzęt w dobre ręce” w 2019 r.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ogłoszenia
Reklama
News will be here
Napisz do nas
Reklama
test