Jak funkcjonują karetki podczas pandemii? (powiat radomszczański)

  • 17.11.2020, 09:23
  • Redakcja lokalna.news
16112020_szpital_covid_karetki_drozdek.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Pandemia wymaga zachowania szczególnej ostrożności od wszystkich nas. Ratownicy medyczni również muszą zachować szczególną ostrożność w kontaktach z pacjentami. Obowiązują również określone procedury epidemiologiczne, które związane są ze sprzątaniem karetek, łącznie z dezynfekcją.

Kiedy zaczynała się pandemia, nikt chyba nie przypuszczał, że będzie ona zbierała tak duże żniwo. Chyba nikt nie przypuszczał, że tyle osób będzie dziennie się zakażać. Obecna sytuacja jest bardzo dużym testem, wytrwałości i zgrania wszystkich służb ratunkowych.

Bardzo ważne jest odpowiednie zgranie karetek pogotowia, straży pożarnej, pogotowia lotniczego, policji. Odpowiednie działania podjęte przez te służby każdego dnia ratują ludziom życie, a teraz w czasie pandemii, mają swoich obowiązków jeszcze więcej.

Zdarza się, że ze względu na przepisy reżimu sanitarnego, karetki pogotowia, nie zawsze są wstanie przyjechać do wezwania na czas. Pamiętajmy, że jest ich również ograniczona ilość. Ile karetkami jest w powiecie radomszczańskim?

- Na terenie powiatu radomszczańskiego i pajęczańskiego, funkcjonuje 7 zespołów ratownictwa medycznego. Są to zespoły, które wyjeżdżają do nagłych zachorowań, wypadków, zdarzeń w miejscach publicznych. To są zespoły, które są do dyspozycji Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi. Wyjeżdżają one do zdarzeń, które są na terenie powiatu, ale też poza nim. Możemy również wyróżnić karetkę typowo covidową, jest to karetka typowo transportowa, która przewozi pacjentów z miejsc izolacyjnych, do innej placówki, lub też do naszego szpitala - mówi Przemysław Drozdek, kierownik kancelarii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

Warto przyjrzeć się temu, jak wygląda proces przekazywania pacjenta z karetki na SOR. Zazwyczaj zespół ratownictwa medycznego na miejscu zdarzenia zbiera wywiad epidemiologiczny. Te procedury, które powrastały w wyniku epidemii, nie różnią się w zasadzie znacząco, jednak przed wjazdem na SOR, personel Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, zbiera dodatkowo ankietę epidemiologiczną. Zależnie od wyniku ankiety, pacjent trafia albo do izolatki, albo do drugiej części, czystej, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Jednak czy same karetki są w jakiś sposób dodatkowo dezynfekowane, nawet jeśli pacjent nie miał objawów koronawirusa?

- Obwiązują określone procedury epidemiologiczne, które związane są ze sprzątaniem karetek, jak również ich dezynfekcją. W tym szczególnym okresie zawsze po pacjencie, z podejrzeniem COVID-19, karetka jest wyłączona z ruchu, jest dezynfekowana specjalnym preparatem, potem cały ten proces dezynfekcji, musi być zakończony jeszcze wywietrzeniem karetki. Dodatkowo cały sprzęt jest myty i dezynfekowany tak, żeby ta karetka mogła bezpiecznie wyjechać do kolejnego pacjenta – dowiadujemy się od Przemysława Drozdka, kierownika kancelarii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

Jak widać karetka, zanim trafi ponownie do dyspozycji, musi przejść wiele procedur. Proces dezynfekcji, aby karetka była bezpieczna, zabiera jednak trochę czasu. Zdarza się więc, że ze względu na brak wolnej karetki, do pacjentów wysyłane są śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lub nawet Jednostki Ratunkowo Gaśnicze Straży Pożarnej. Jak często to się zdarza?

- Kiedyś były to jednostkowe sytuacje, natomiast ze względu na obecnie panującą pandemię, takich zdarzeń zdecydowanie jest więcej. Po pierwsze dlatego, że karetki wyjeżdżające do pacjenta z COVID-em, muszą się odpowiednio przygotować. Ubranie się personelu do pacjenta, przekazanie na SOR, zdezynfekowanie karetki powoduje wyłączenie tejże karetki z normalnego funkcjonowania i w tym czasie, jeśli jest jakieś zdarzenia nagłe, to w przypadku braku karetek, zgodnie z porozumieniami dysponowany jest zespół Państwowej Straży Pożarnej lub Lotnicze Pogotowie Ratunkowe - dodaje Przemysław Drozdek, kierownik kancelarii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe