Co warto wiedzieć przed wymianą opon na zimowe? (Radomsko)

  • 09.11.2020, 12:57
  • Redakcja lokalna.news
06112020_wymiana_opon_kaczor.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Wielkimi krokami zbliża się zima. Warto pomyśleć o zmianie opon, zanim temperatura spadnie poniżej zera i jazda na oponach letnich stanie się niebezpieczna. Dobrze jest sprawdzić również, czy koła są odpowiednio wyważone.

Listopad już zdążył się rozgościć przynosząc, coraz niższe temperatury, do tego opady deszczu. Wszystko to w połączeniu z coraz krótszym dniem, sprawia, że na drogach należy zachować szczególna ostrożność.

Warto już pomyśleć o zmianie opon, zanim temperatury spadną na tyle, by na drogach utworzyć gołoledź. Oto kilka praktycznych informacji wprost od właściciela zakładu wulkanizacyjnego, który od lat zajmuję się wymianą opon.

 

- Opony powinno się już przekładać, kiedy temperatura w nocy spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Ważną sprawą jest, aby spojrzeć, czy opony się równo zużywają. Jeśli opony się ścinają, o wtedy trzeba sprawdzić zbieżność, ewentualnie wymienić jakieś elementy zawieszenia i ustawić geometrie kół. Opony zimowe, które zakładamy, powinny mieć przynajmniej 4 mm bieżnika. Ważne jest, aby nie miały mniej, ponieważ wtedy nie spełniają w pełni swoich właściwości przyczepnych­ - mówi Krzysztof Kaczor, właściciel zakładu wulkanizacyjnego.

­Warto również wiedzieć, na czym polega wyważenie kół oraz jak często należy to robić.

- Wyważenie kół, to jest odpowiedzenie spasowanie opony z felgą. Chodzi o to, aby ona równo chodziła i żeby nie miała jakichś wibracji. Kiedy zakłada się oponę, powinno się ja wyważyć, ponieważ wtedy układa się odpowiednio felga do opony. Koła powinny być wyważane przy każdej wymianie opon. Jeśli wymieniamy koła na zimę, powinny być one wyważane i na wiosnę drugi raz powinny być wyważane. Przy każdej przekładce opon­– mówi nam Krzysztof  Kaczor, właściciel zakładu wulkanizacyjnego.

Opony, które się wymieniło, powinno się przechowywać w odpowiednich warunkach.

- Opony powinny leżeć w suchym miejscu, gdzieś pod zadaszeniem. Nie powinno się je zostawiać na dworze, aby nie miały dużej styczności z deszczem, śniegiem, czy słońcem. Nie  muszą być w ogrzewanym pomieszczeniu, ale żeby były pod zadaszeniem­­dodaje właściciel zakładu.

Wielu ludzi nie wymienia opon i jeździ cały czas na letnim komplecie. Czy to jest bezpieczne?

- Opony letnie, które są w tym monecie produkowane, one w ogóle się nie nadają do jazdy zimą. Dawniej były produkowane opony D124, które były całoroczne. W tym momencie opona

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe