Pamiętajmy o nakazie noszenia maseczek (powiat radomszczański)

  • 20.10.2020, 09:54
  • Redakcja lokalna.news
19102020_maseczki_auguscik.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W strefach żółtych i czerwonych, do których należy powiat radomszczański, należy obowiązkowo zasłaniać nos i usta. Za brak maseczki bądź przyłbicy grozi mandat do 500 zł. Koronawirus jest cały czas w natarciu. Codziennie przybywa nowych zakażeń. Zaostrzane są obostrzenia zarówno w strefach żółtych, jak i czerwonych. Wszystkich nas obowiązuje zakrywanie ust i nosa.

- Z sytuacją dotyczącą zakrywania ust i nosa mamy do czynienia już od dłuższego czasu. Już na początku pandemii, również był taki nakaz. Policjanci również nakładali mandat karny i kierowali sprawę do sądu. Obecnie, w związku z tym, że cała Polska znajduje się w strefie żółtej, a między innymi nasz powiat znajduje się w strefie czerwonej, nakaz dotyczy wszystkich osób, które znajdują się w miejscach publicznych. Zarówno na początku pandemii, jak i obecnie, policjanci bazują na art.54 kodeksu wykroczeń, gdzie wspomina się o określonym zachowaniu w miejscach publicznych, w związku z przepisami, które zostały wydane, na podstawie przepisów prawa. Obecnie, niemal codziennie w naszym powiecie, policjanci wystawiają kilkanaście mandatów karnych na osoby, które się nie stosują do tych przepisów. Te osoby są informowane o możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego. Kierujemy również, w zasadzie codziennie, wnioski do sądu. W większości przypadków, gdzie sprawy były kierowane do sądów, sąd przychyla się do wniosku policji i wydaje wyroki skazujące w tych sprawach – mówi podinsp. Wojciech Auguścik z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Warto przypomnieć, że wysokość mandatu wynosi do 500 zł, jeśli nie zdecydujemy się przestrzegać obostrzeń. Jeśli sprawa trafi do sądu, ten może nałożyć karę nawet do 5 000 zł.

- W skrajnych przypadkach i takich przepadków było kilkadziesiąt, kierujemy informację do sanepidu z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego. Tam kara grzywny może wynosić do 30 000 zł – dodaje podinsp. Wojciech Auguścik

W przypadku, kiedy ktoś nie może nosić maski np. ze względów zdrowotnych, każda osoba, która ma takie problemy, musi przedłożyć zaświadczenie lekarskie wskazujące, że dana osoba ma problemy zdrowotne. Przedłożenie stosownego zaświadczenia, jest podstawą, aby policjanci odstąpili od karania mandatem.

Skuteczność, ale i zasadność noszenia maseczki dzieli ludzi. Nawet jeśli nie jesteśmy przekonani, co do skuteczności noszenia maseczek zakładajmy je, ponieważ może inni poczują się bezpieczniej.

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe