Od września w szkołach nowy przedmiot. MEN wprowadza zmiany w podstawie programowej

  • 20.07.2020, 11:55
  • Redakcja lokalna.news
Od września w szkołach nowy przedmiot. MEN wprowadza zmiany w podstawie programowej
Zmian w systemie edukacyjnym w Polsce ciąg dalszy. Tym razem dotyczyć one będą podstawy programowej, która zostanie wzbogacona o nowy przedmiot.

Już po wakacjach uczniowie liceów ogólnokształcących i techników będą musieli zmierzyć się z nowym przedmiotem - łaciną i kulturą antyczną. Dotąd przedmiot ten był realizowany jedynie w klasie o odpowiednim profilu, a teraz będzie można go wybrać spośród dodatkowo plastyki, filozofii i muzyki. O jego realizacji bądź nie decyduje dyrektor danej placówki. 

Łacina i kultura antyczna przewidziana jest na jedną godzinę tygodniowo, tylko w pierwszej klasie szkoły średniej. 

Celem kształcenia (według rozporządzenia MEN) jest:

  • Znajomość podstaw języka łacińskiego pozwalająca czytać pod kierunkiem nauczyciela nieskomplikowane, różnorodne formalnie i pochodzące z różnych epok oryginalne teksty łacińskie.
  • Znajomość podstawowych faktów dotyczących twórczości wybranych, ważnych autorów piszących po łacinie od starożytności do czasów nowożytnych.
  • Świadomość relacji pomiędzy językami używanymi w Europie i wykorzystywanymi przez nie alfabetami (łaciński, grecki, cyrylica).
  • Podstawowa znajomość wybranych, ważnych zjawisk z zakresu antycznej historii, filozofii, prawa, mitologii, religii, literatury, sztuki i architektury oraz tradycji antyku w kulturze europejskiej i polskiej.
  • Znajomość wybranych pojęć i terminów z zakresu humanistyki oraz ich grecko-rzymskiego rodowodu.
  • Rozumienie dziedzictwa antyku grecko-rzymskiego jako ideowego i materialnego fundamentu cywilizacji zachodniej i kultury polskiej.
  • Świadomość długiego trwania wartości zrodzonych na podłożu kultur greckiej i rzymskiej, wzbogaconych przez pierwiastek judeochrześcijański.

Jak Ministerstwo Edukacji argumentuje zasadność nauczania tego rodzaju przedmiotu?

Rolą przedmiotu język łaciński i kultura antyczna realizowanego w zakresie podstawowym jest wyposażenie uczniów w umiejętność czytania pod kierunkiem nauczyciela prostych tekstów łacińskich. Celem zajęć nie jest przekazywanie uczniom wiedzy deklaratywnej o języku i jego strukturze gramatycznej, ale kształcenie przede wszystkim umiejętności oraz pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych. Podstawa programowa ma dać nauczycielom szansę wykształcenia wśród uczniów przekonania z jednej strony o doniosłości, z drugiej – o atrakcyjności tych humanistycznych zagadnień.

Czytając jednak dalszą część rozporządzenia, gdzie opisane są szczegółowe wymagania w zakresie umiejętności językowych uczniów - możemy się spodziewać, że tak zachęcający opis nie będzie miał zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. W praktyce uczeń będzie musiał opanować wiele zagadnień m.in. gramatycznych, takich jak: odmiana czasowników (w tym tych nieregularnych), przymiotników czy zaimków oraz strukturę zdań. Ponadto duży nacisk będzie kładziony na znajomość podstawowego słownictwa, co pozwoli później na samodzielne odczytywanie i tłumaczenie nieskomplikowanych tekstów.  Jeśli natomiast chodzi o wiedzę teoretyczną  - nauka będzie opierała się na powiązaniach współczesnych języków z łaciną oraz historii i znaczeniu samego języka dla współczesnego świata.

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.
Elida
Elida 23.07.2020, 07:29
hi!,I love your writing very much! percentage we
keep in touch extra about your post on AOL?
I need a specialist in this spsce to solve myy problem.
Mybe that's you! Taking a look ahead to lopk you.

сустанон site стероиды в украине

Pozostałe