W pierwszej kolejności należy zebrać dane
Udział w kolizji może być zdarzeniem niezwykle stresującym. Warto jednak dołożyć wszelkich starań, by zachować zimną krew – pomoże w tym znajomość procedur, których należy się trzymać w takiej sytuacji. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że wszyscy uczestnicy zdarzenia są bezpieczni i nikomu nie stała się poważna krzywda. W przeciwnym razie należy niezwłocznie powiadomić organy, takie jak policja oraz pogotowie ratunkowe. Jeżeli jednak nikomu nie stała się krzywda, a obie strony są zgodne w kontekście tego, kto jest winien kolizji, wzywanie służb nie jest koniecznością. Wówczas należy zebrać dane sprawcy oraz potencjalnych świadków zdarzenia. Niezbędne okaże się nie tylko spisanie danych osobowych sprawcy, ale również jego numeru polisy. Koniecznie należy również sporządzić oświadczenie, w którym osoba, która spowodowała kolizję, przyznaje się do winy. Wszystkie te dane będą niezbędne do uzyskania odszkodowania z OC sprawcy, które jest obowiązkową polisą. Jeżeli kończy się Twoje ubezpieczenie – najlepsze oferty porównasz na stronie https://etapia.pl/.
Zgłoś sprawę do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy
Po zebraniu wszystkich niezbędnych danych można przejść do kolejnego kroku na drodze do uzyskania odszkodowania. W tym celu należy skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia. Można to zrobić na kilka różnych sposobów:
- Zgłoszenie telefoniczne;
- Zgłoszenie przy pomocy internetowego formularza;
- Wypełnienie drukowanego formularza i dostarczenie go do siedziby ubezpieczyciela;
- Przesłanie formularza drogą mailową;
- Samodzielne udanie się do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego.
Przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego przedstawi dalsze instrukcje postępowania w takiej sytuacji, a także wykaz niezbędnych do dostarczenia dokumentów. Do Ciebie będzie należeć decyzja odnośnie sposobu likwidacji szkody – bezgotówkowa lub na podstawie kosztorysu. Wiele zależy również od skali zniszczeń – na jej podstawie rzeczoznawca może stwierdzić szkodę częściową lub szkodę całkowitą. Ta pierwsza występuje w sytuacji, gdy koszty naprawy wynoszą więcej niż 100% wartości samochodu. Z kolei w kontekście tej drugiej do wyboru będziesz mieć dwie opcje: likwidacja szkody gotówkowa (dostaniesz pieniądze na naprawę samochodu i samodzielnie zadbasz o naprawę szkód) oraz bezgotówkowa (możesz samodzielnie wskazać miejsce, w którym samochód zostanie naprawiony, a za koszty naprawy odpowiada ubezpieczyciel). Jeżeli uważasz, że kwota zaoferowana przez towarzystwo jest zbyt niska, możesz zgłosić się do pośrednika, który podejmie dodatkowe czynności, których celem będzie zwiększenie tej kwoty.