Jak działają autonomiczne wózki transportowe?
AMR, czyli samojezdne wózki transportowe służą do przenoszenia palet. Ich konstrukcja może być dostosowana do potrzeb danego zakładu, dzięki czemu mogą mieć one różny udźwig i być zdolne do przenoszenia ładunków o różnych kształtach. Poruszają się po danym terenie samodzielnie, bez udziału operatora. Co najistotniejsze, nie muszą mieć stałych tras ani specjalnie wytyczonych torów. Są w stanie bez udziału personelu zmieniać i wytyczać nowe ścieżki. Jest to możliwe dzięki zamontowanym kamerom 3D, sensorom oraz systemom sterującym. Najczęściej korzysta się z wózków z napędem akumulatorowym, ładowanych w specjalnie dostosowanej stacji. Wózki mogą dojeżdżać do niej automatycznie. Do pełnego naładowania akumulatora potrzebnych jest z reguły zaledwie kilkadziesiąt minut. Jeśli chcesz wdrożyć automatyzację paletyzacji z udziałem wózków AMR w swojej firmie, dedykowane rozwiązania może przygotować dla Ciebie Taskoprojekt S.A. https://taskoprojekt.com.pl/. Jedna ze specjalności firmy to projektowanie i budowanie maszyn według indywidualnego projektu https://taskoprojekt.com.pl/projektowanie-i-budowa-maszyn/.
Zalety automatyzacji paletyzacji
Zastosowanie samojezdnych wózków transportowych do palet pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów na linii produkcyjnej. Personel wykonujący najcięższą fizycznie pracę związaną z przenoszeniem ładunków może być przekierowany do innych zadań – np. nadzorowania pracujących maszyn. Jest to ważny czynnik wspomagający rozwój zawodowy personelu.
W kontekście pracy ludzkiej należy wyróżnić jeszcze poprawę bezpieczeństwa. Praca z ciężkimi ładunkami zawsze wiąże się z ryzykiem wypadków. Maszyny przejmują zatem na siebie zadania najbardziej wymagające, najbardziej ryzykowne, a w dodatku najbardziej monotonne i cechujące się powtarzalnym charakterem.
Automatyzacja i robotyzacja paletyzacji przy pomocy wózków AMR przyczynia się do poprawy wydajności produkcyjnej oraz zwiększenia jakości. Zadania mogą być wykonywane stałym tempem, ponieważ maszyny nie męczą się, a długość pracy nie odbija się na dokładności czy prędkości. Łańcuch produkcyjny może być usprawniony. Zmniejsza się też liczba występujących odpadów oraz reklamacji. To z kolei generuje wymierne oszczędności finansowe dla przedsiębiorstwa.