Co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na montaż?
Tak naprawdę montaż paneli fotowoltaicznych można śmiało porównać do instalacji kolektorów słonecznych. Wbrew pozorom różnica występuje jedynie w poszczególnych elementach mocujących. Instalacja fotowoltaiczna jest znacznie lżejsza od kolektorów, więc w przypadku wynoszenia ich na dach nie powinno odczuwać się żadnego dużego dyskomfortu. Jednak w przypadku paneli fotowoltaicznych konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Są one bardzo delikatne, dlatego należy unikać mocniejszych uderzeń czy wyginania modułu. Co ciekawe, każdy mankament, jaki powstaje podczas instalacji jest widoczny zazwyczaj dopiero po uruchomieniu instalacji. Warto więc zachować ostrożność, być delikatnym, ponieważ same panele są jednymi z najdroższych elementów całej instalacji.
Montaż paneli an dachu skośnym
Montaż fotowoltaiki w przypadku tradycyjnych gospodarstw domowych odbywa się zazwyczaj na dachu skośnym. W takiej sytuacji niezbędna jest rama nośna, która powinna być przymocowana do krokwi. Haki mocujące dobiera się w zależności od rodzaju pokrycia dachowego oraz jego wysokości.
Z pewnością przed montażem całej instalacji należy dokładnie ocenić stan pokrycia dachowego oraz stan samej więźby. Montaż powinien odbywać się z wykorzystaniem wyłącznie elementów, które są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Nic więc dziwnego, że elementy konstrukcyjne wykonywane są z aluminium czy stali nierdzewnej. W przypadku dachu skośnego istotne jest pochylenie modułów względem poziomu ziemi.
Niestety, jak wiadomo powszechnie, przebieg zapotrzebowania energii elektrycznej nie pokrywa się z przebiegiem nasłonecznienia. Ponadto, w okresie od września do kwietnia do naszej planety dociera jedynie jakież 80% nasłonecznienia. Z tego powodu należy odpowiednio zoptymalizować kąt nachylenia oraz położenia paneli, by uzyskać jak najlepsze wyniki instalacji. Dzięki zwróceniu paneli w stronę południową, można liczyć na maksymalną ilość produkowanej energii przez panele fotowoltaiczne.