Dlaczego apteczka jest tak ważna
Udzielenie pierwszej pomocy nie jest możliwe bez posiadania zestawu odpowiednich środków opatrunkowych i narzędzi oraz ich umiejętnego używania. Dlatego też decydując się na zakup apteczki pamiętajmy, aby nie wybierać tej pierwszej lepszej. Może bowiem okazać się, że udzielając pomocy osobom poszkodowanym, będzie brakować nam niezbędnych środków medycznych.
W żadnym przypadku nie rezygnujmy też z zakupu apteczki. Wszak może okazać się, że sami będziemy musieli skorzystać z jej zawartości. Może przecież zdarzyć się, że skaleczmy się w palec czy oparzymy gorącą kawą. Niewykluczone też, że pomocy będzie potrzebować nasze dziecko czy inny pasażer, z którym akurat jedziemy samochodem.
Co powinno zawierać wyposażenie apteczki w aucie?
Polskie przepisy nie definiują, jakie dokładnie powinno być wyposażenie apteczki w aucie. Z tego powodu warto skorzystać z europejskiej normy DIN 13164, która dokładnie precyzuje, co powinno znajdować się w apteczce, aby ta spełniła swoją rolę przy udzielaniu pomocy poszkodowanym. Wkład do apteczki powinien więc zawierać:
-
Opatrunek indywidualny G – 1 sztuka,
-
Opatrunek indywidualny M – 2 sztuki,
-
Opatrunek indywidualny K – 1 sztuka,
-
Komplet plastrów,
-
Taśma przylepna – 1 sztuka,
-
Opaska elastyczna 4 m x 6 cm i 4 m x 8 cm,
-
Chusta opatrunkowa 40 cm x 60 cm i 60 cm x 80 cm,
-
Kompres 10 cm x 10 cm – 3 opakowania po 2 sztuki,
-
Chusta trójkątna,
-
Nożyczki 14,5 cm,
-
Rękawice ochronne,
-
Koc ratunkowy 160 cm x 210 cm,
-
Chusteczka nasączona,
-
Ewentualnie – maseczka higieniczna i ustnik,
-
Instrukcja udzielania pierwszej pomocy i wykaz telefonów alarmowych.
Czego nie powinno zawierać wyposażenie apteczki w aucie?
Powyższe, sterylne środki opatrunkowe, są ważne przez 5 lat. Ich przewożenie w samochodzie nie powinno znacząco wpłynąć na ich stan i strukturę, mimo panujących w aucie zmiennych warunków temperaturowych. Wszak apteczka jeździ w aucie przez cały rok, bez względu na panującą pogodę i porę roku. Nieco inaczej sprawa wygląda z farmaceutykami (środki przeciwbólowe i antyseptyczne).
Wiele z nich jest wrażliwych na działanie temperatury, która może doprowadzić do zmiany ich składu chemicznego. Dotyczy to zarówno środków dezynfekujących, jak i leków. Dlatego nie wolno ich wozić w aucie przez cały rok, gdyż ich podanie może zaszkodzić. Dodatkowo, nie wolno nam podawać leków poszkodowanym. Nigdy przecież nie wiemy czy ktoś nie ma alergii na jakiś składnik leku.
Wyjazd za granicę
To, że w naszym kraju apteczki nie są obowiązkowe, nie znaczy, że nie jest tak poza granicami Polski. Lepiej więc standardowo wyposażyć samochód w apteczkę, aby uniknąć nieprzyjemności podczas kontroli drogowych w innych krajach. Jeśli jednak za granicą apteczka nie jest wymagana, to i tak z niej nie rezygnujmy. Wszak podczas długiej podróży może być ona niezbędna.
Gdzie powinna być apteczka w samochodzie?
Apteczka powinna znajdować się „pod ręką”. Chodzi o to, aby w chwili wypadku, natychmiast podjąć działania ratunkowe. Nie powinniśmy więc tracić czasu na jej szukanie, ale dokładnie wiedzieć, w którym miejscu samochodu ją umieściliśmy.
Apteczka schowana na dnie bagażnika sprawi jedynie, że stracimy czas na jej znalezienie, zamiast pomóc poszkodowanym. A niekiedy liczą się sekundy, aby uratować komuś życie. Pamiętajmy też, abyśmy byli świadomi tego, jakie jest wyposażenie apteczki w aucie. Dzięki temu łatwiej będzie nam ją wykorzystać.