piątek, 3 maja 2024 12:39
Musisz to zobaczyć!
Reklama

Ponad 15 tysięcy sadzonek w ramach akcji „Owocowe Łódzkie”

W poniedziałek w Centrum Rozwoju Edukacji, odbyła się inauguracja akcji „Owocowe Łódzkie”, które jest częścią projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski.
Kliknij aby odtworzyć

W ramach programu „Owocowe Łódzkie” Zespół Parków Krajobrazowych WŁ przekaże instytucjom oraz mieszkańcom regionu łącznie ponad 15 tysięcy drzewek i krzewów owocowych m.in. rokitniki, jarzęby, dziką różę, bez czarny, dziką śliwę. Instytucje i urzędy czy stowarzyszenia np. szkoły, wspólnoty mieszkaniowe, parafie oraz KGW mogą je sadzić na terenach publicznych tworząc pachnące sady, a mieszkańcy będą otrzymywać sadzonki przy okazji udziału w konkursach organizowanych podczas imprez plenerowych samorządu województwa m.in. licznych pikników letnich.

Od dłuższego czasu promujemy hasło „Łódzkie ogrodem Polski". Ten projekt świetnie wpisuje się w te działania. Chcemy pokazać, że ogród, jakim jest nasze województwo jest nie tylko piękny i zachwyca kwiatami, ale także owocami. Drzewa i krzewy, które będą sadzone w tym projekcie, nawiązują do historycznych gatunków drzew. Warto te nasze smaki z dzieciństwa przypominać - mówił wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

„Owocowe Łódzkie” to wspólna inicjatywa Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Centrów Rozwoju Edukacji WŁ w Piotrkowie, Łodzi, Zgierzu, Sieradzu i Skierniewicach. - Chcemy pokazać, że ogród, jakim jest nasze województwo, nie tylko zachwyca kwiatami, ale także drzewami owocowymi – mówił podczas inauguracji projektu wicemarszałek Zbigniew Ziemba. Jak podkreślił, nowe nasadzenia, gatunków często już zapomnianych, jeszcze bardziej zazielenią region. – Ten projekt przyniesie naprawdę wyjątkowe efekty: lepszą jakość życia, bardziej różnorodną i kolorową przyrodę, która nas otacza oraz zdrowie, bo owoce z tych drzewek i krzewów są dużo zdrowsze od marketowych.

Akcja będzie polegała na przekazywaniu sadzonek instytucją publicznym. Będą to drzewa i krzewy owocowe w szerszym znaczeniu. Nie chodzi o wykorzystanie tylko przez ludzi, ale również przez zwierzęta. Będą to derenie, morwy, śliwy dzikie, dzika róża, bez czy rokitnik. Chcemy nie tylko, żeby ludzi mogli w przyszłości wykorzystać owoce z tych drzew, ale także pokazać ich znaczenie w przyrodzie - mówiła Katarzyna Krakowska, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Aby wziąć udział w akcji należy wejść na stronę Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. W projektach należy znaleźć program "Owocowe Łódzkie". Trzeba zadzwonić do Zespołu Parków Krajobrazowych, wypełnić specjalny formularz i potem przez całą drogę beneficjenta poprowadzi już pracownik. 

Jest to prosta droga, a na pewno przełoży się na ubogacenie przyrody naszego województwa. Drzewa i krzewy owocowe mają ogromną wartość dla ekosystemu. To jest zarówno "stołówka", jak i miejsce bytowania wielu istot. To także fragment łańcucha pokarmowego, który występuje w przyrodzie – dodaje dyrektor Katarzyna Krakowska


 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ogłoszenia
Reklama
News will be here
Napisz do nas
Reklama
test