poniedziałek, 6 maja 2024 21:01
Musisz to zobaczyć!
Reklama

Środa Popielcowa. Kiedy wypada i czy post jest obowiązkowy?

22 lutego wypada Środa Popielcowa zwana inaczej Popielcem. Co to za dzień i jakie obowiązki bądź ograniczenia nas obowiązują? Czy w Środę Popielcową musimy przestrzegać ścisłego postu?
Środa Popielcowa. Kiedy wypada i czy post jest obowiązkowy?

Tegoroczna Środa Popielcowa, rozpoczynająca w Kościele powszechnym Wielki Post, przypada w dniu 22 lutego 2023 r. Data święta wyznacza koniec czasu karnawału i hucznych zabaw. Jest też początkiem okresu postu i przypada na 46 dni przed zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. W czasie Mszy św. w Środę Popielcową dokonuje się obrzędu posypania głowy popiołem. Słyszymy wówczas słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Akt ten symbolizuje ułomność i przemijalność człowieka, jest znakiem żałoby i pokuty. Jest to jeden z dni pokuty, podczas których wierni powinni przeznaczać więcej czasu na modlitwę, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość.

W Środę Popielcową obowiązuje natomiast ścisły post. Co to dokładnie oznacza? Jest to ograniczenie posiłków do jednego sytego i dwóch lekkich. Wyłączeni z tego obowiązku są dzieci i młodzież do 18 r.ż. oraz osoby starsze po 60. r.ż., a także chorzy, których stan zdrowia nie pozwala na rezygnację z normalnego jedzenia.

Zgodnie z zaleceniami Kościoła katolickiego należy również całkowicie wstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Dotyczy to dorosłych oraz młodzież od 14 r.ż.

Prawo kanoniczne nakazuje również, aby przez cały okres Wielkiego Postu, a więc również rozpoczynającą go Środę Popielcową, wstrzymać się od hucznych zabaw czy napojów alkoholowych.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ogłoszenia
Reklama
News will be here
Napisz do nas
Reklama
test