środa, 5 października 2022 11:33
Pilne!
Reklama

Czy przedmiot HiT, wraz z niesławnym podręcznikiem, tworzy historię na nowo?

Czym w zamyśle miał być przedmiot „Historia i Teraźniejszość”? Czy jest on potrzebny? A może jest to pisanie historii na nowo? Na te pytana odpowiada Pan Adam Młynarski z Radomszczańskiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

  Minął już pierwszy tydzień nowego roku szkolnego. W tym nowym roku uczniów przywitał również nowy przedmiot obowiązkowy, czyli – „Historia i Teraźniejszość”. Czym w zamyśle miał być ten nowy przedmiot? 

  W szkołach ponadpodstawowych pojawia się ten przedmiot, jest to Historia i Teraźniejszość. W zamyśle Ministerstwa Edukacji, czyli obecnie rządzącej Zjednoczonej Prawicy ma być to nauka historii i teraźniejszości, czyli tego, co się dzieje obecnie. 

  Informacje, które przyświecały wprowadzeniu tego przedmiotu są takie, że często nauczyciele zapominają o czasach najnowszych i polska młodzież nie jest edukowana w tej materii. Natomiast, Związek Nauczycielstwa Polskiego już na etapie opiniowana podstawy programowej zgłaszał wiele krytycznych uwag. Niestety w tamtym czasie nie miało to żadnego większego oddźwięku, poza tymi, którzy rzeczywiście wiedzieli, jak ta sytuacja będzie wyglądała w szkole. 

  W momencie , kiedy pojawił się podręcznik, który jest dopuszczony do użytku, dotarło do opinii publicznej, do rodziców, co się znajduje w tym podręczniku i co się znajduje w podstawie programowej do Historii i Teraźniejszości – mówi Adam Młynarski, Związek Nauczycielstwa Polskiego. Oddział w Radomsku. 

  Największe skandal wokół HiT-u kreci się właśnie wokół wspomnianego już podręcznika. Doszło nawet do tego, że rodzice wraz z uczniami, a także z wieloma nauczycielami bojkotowali podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego. Pojawia się zatem pytanie, czy przedmiot, jak również sam podręcznik służą do tworzenia historii na nowo i zaszczepiania konkretnych wartości? 

  Podręcznik ma służyć, do przekazywania uczniom faktów, natomiast to nauczyciele i uczniowie mają wyciągać z twego wnioski. Według mnie ta książka nie jest podręcznikiem. Wiele zawartych tam też jest narzuceniem własnej narracji. Specjaliści mówią również o wielu błędach logicznych, które tam się znajdują, o wielu ilustracjach, które również tam się nie powinny znaleźć, bo jeśli mówimy latach 70, a tam pojawiają się postacie z bieżącej polityki i jedynie słyszanej, rządzącej partii, to pokazuje to, jaki faktycznie był cel stworzenia tej książki i przedmiotu. Jeśli celem faktycznie była nauka historii najnowszej, to zrobiono wokół tego przedmiotu wiele złego – dodaje Adam Młynarski, Związek Nauczycielstwa Polskiego. Oddział w Radomsku. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR Telewizja LOKALNA.NEWS w związku z ciągłym rozwojem i powiększaniem obszaru swojej działalności poszukuje kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR do świetnego i nietuzinkowego zespołu.Miejsca pracy: • powiat bełchatowski,• powiat piotrkowski,Co będzie należało do Twoich obowiązków: • poszukiwanie tematów oraz proponowanie nowego sposobu ujęcia aktualnych wydarzeń• pisanie tekstów dziennikarskich, treści wideo oraz mediów społecznościowych• wyjazdy reporterskie• współpraca przy tworzeniu materiałów wideo• zarządzanie treściami newsowymi w serwisie wwwNasze wymagania:• czynne prawo jazdy kat. B• samodzielność w opracowywaniu treści, lekkie pióro• kreatywność, wielozadaniowość, umiejętność działania pod presją czasu, lekkość nawiązywanie kontaktów• orientacja w bieżących wydarzeniach społecznych, politycznych i kulturalnych w naszym regionie• biegła obsługa mediów społecznościowych• mile widziane doświadczenieCo oferujemy:• stałe i stabilne zatrudnienie, elastyczne formy pracy (umowa o pracę)• możliwość realizacji własnych pomysłów• rozwój zawodowy• przyjazną atmosferę w zgranym zespoleCV prosimy przesyłać na adres e-mail: [email protected] aplikacji prosimy dopisać klauzulę: Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.Poszukujemy kandydatek/ów na stanowisko DZIENNIKARZ/REDAKTOR
Napisz do nas
Reklama