Dziś Niedziela Palmowa. Jej symbolem jest, jak sama nazwa wskazuje, palma. Z czego powinna się składać tradycyjna palma?
W składzie tradycyjnej palmy powinny się znaleźć gałązki, które wczesną wiosną są okryte „kotkami” „baziami”. Do tej tradycyjnej palmy, mu tuta na warsztatach dodajemy borówkę leśną, i dekorujemy kwiatami z bibuły.
Dzieci własnoręcznie wykonują te kwiaty, przy niewielkiej naszej pomocy, a później zabierają sobie taką palmę, które w najbliższą niedzielę mogą poświecić w kościele.
Zainteresowania warsztatami jest duże. Odwiedzają nas liczne grupy, z czego bardzo się cieszymy, ponieważ można zauważy, że tradycja tworzenia palm jest ciągle żywa i ciągle podtrzymywana i dzieci chętnie wykonują te palmy – mówi Barbara Sitek, etnolog, Muzeum regionalne w Radomsku.
Zajęcia w Muzeum Regionalnym w Radomsku, to również bardzo duża dawka wiedzy dla dzieci. Dzieci dowiadują się, jaka jest symbolika palmy, dowiadują się o tym, jaką wartość miało w dawnych czasach tworzenie palmy, jakie magiczne znaczenia miała palma, m.in. w gospodarstwach rolnych, gdzie palma była przechowywana przez cały rok w domach. Gospodarz używał jej, kiedy rozpoczynał orkę wczesną wiosną. Wówczas palma była podkładana pod pierwszą skibę, aby plony były jak najbardziej obfite oraz strzeżone przed różnymi gryzoniami czy warunkami pogodowymi. Palmą okadzano również bydło, które było wyganiane na pastwiska.
Napisz komentarz
Komentarze