"Zobacz więcej". Projekt nie tylko dla kobiet chorych na nowotwór
Projekt skierowany jest do kobiet, które walczą lub udało im się pokonać chorobę nowotworową. Pierwsza wizja projektu miała dotyczyć tylko mieszkanek Skierniewic.
- Nie zakładałam, że projekt rozrośnie się do tego stopnia. Widać, że kobiety, które walczą z nowotworem mają potrzebę pokazania innym kobietom, jak ważne są badania profilaktyczne i jak wygląda przebieg choroby i leczenia - mówi Magda Rdest-Nowak.
Kobiety, które zgłosiły się do projektu są z 12 miast w Polsce: Skierniewic, Łodzi, Bełchatowa, Warszawy, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Płocka, Sochaczewa, Radomia oraz Katowic. Wszystkie je łączy jedno - diagnoza nowotworu.
- W pierwszej wersji projektu, która aktualnie jest realizowana wykonane zostaną zdjęcia uczestniczek. W każdym mieście odbywać się będzie specjalna sesja zdjęciowa. Kobiety ubrane w białe koszula, jako znak rozpoznawczy, będą miały robione zdjęcia na jednej z ruchliwych ulic ich miasta. Chcę przez to pokazać, że są jednostkami w tłumie, ale każda kobieta może się stać taką jednostką - mówi pomysłodawczyni projektu.
Miało być lokalnie - jest ogólnopolsko
Informacja o projekcie, który początkowo miał odbywać się w Skierniewicach szybko obiegła całą Polskę. Kobiety, które zmagają się z nowotworem zaczęły zgłaszać się z całej Polski. Chciały nie tylko pozować do zdjęcia, ale także podzielić się swoją historią. Tym w jaki sposób dowiedziały się o chorobie, o strachu, stresie i walce, jaką musiały przechodzić każdego dnia.
- Rak to wyrok. Nawet jeśli będę w reemisji, to i tak, z tyłu głowy, będę się bać, że może wrócić. Chemioterapia to nic przyjemnego. Wypadające włosy, a nawet łysina pozbawiają kobietę poczucia własnej wartości. Do tego słabsze i lepsze dni. Tych lepszych jest mniej. Zaczynanie dnia od środków przeciwbólowych to nic przyjemnego – mówi Pani Malwina.
Choroba nowotworowa może dotknąć każdą kobietę, ale „nie tylko”. Wiek nie ma tu znaczenia. Dlatego „Zobacz więcej” ma zwrócić uwagę kobiet, na potrzebę wykonywania regularnych badań. Ma też pomóc innym, chorym, kobietom, uwierzyć, że wciąż są piękne i kobiece.
- Te kobiety muszą znosić bardzo dużo bólu. Cierpią, bo tracą włosy, muszą przejść operacyjne usuwanie piersi. To wszystko powoduje u nich utratę poczucia własnej kobiecości. A ja chcę im pokazać, że wciąż są piękne i niesamowicie silne. W moich wypowiedziach używam sformułowania „ nie tylko”, a to dlatego, że chcemy zachęcić również mężczyzn do regularnych badań. Tak wielu Panów zmaga się m.in. z nowotworem gruczołu krokowego. Warto „ dmuchać na zimne” i odwiedzić lekarza - mówi Magda Rdest-Nowak.
Więcej szczegółów dotyczących projektu można znaleźć na Facebooku na profilu projektu „Zobacz więcej” projekt fotograficzny Magda Rdest-Nowak.
Patronat Medialny nad projektom objęła Nasza Redakcja
Terminy sesji zdjęciowych:
1. Kraków – 30.04
2. Katowice – 01.05
3. Łódź – 07.05
4. Płock – 08.05
5. Poznań – 14.05
6. Bełchatów – 21.05
7. Skierniewice – 22.05
8. Sochaczew – 03.06
9. Wrocław – 05.06
10. Radom – 11.06
11. Warszawa – 12.06
12. Gdańsk – 25.06
Napisz komentarz
Komentarze