Numer PESEL
O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w urzędzie gminy, na terenie której przebywają. W przypadku Bełchatowa jest to urząd miasta. Za dziecko wniosek może złożyć jego rodzic, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca nad nim faktyczną pieczę.
Wnioski o nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym dostępne będą w bełchatowskim urzędzie miasta przy ul. Czyżewskiego 7. Ich rosyjską wersję językową można pobrać z portalu gov.pl lub z załącznika poniżej artykułu.
Od 16 marca wypełnione wnioski wraz z dokumentem potwierdzającym dane oraz kolorowym zdjęciem będzie może składać w Urzędzie Miasta Bełchatowa (Zespół ds. Ewidencji Danych Osobowych), przy ul. Czyżewskiego 7 w pokojach nr 201 lub 202. Na miejscu urzędnicy pobiorą odciski palców. Ważne! Dzieci do 12. roku życia nie muszą być obecne przy składaniu wniosku ‒ z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie. Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Od dzieci, które nie ukończyły 12 r.ż., nie pobiera się także odcisków palców. Wydanie dokumentu jest bezpłatne.
Profil Zaufany
Specustawa umożliwia także uchodźcom z Ukrainy dostęp do profilu zaufanego, a co za tym idzie także załatwianie wielu spraw urzędowych przez internet. Aby uzyskać profil zaufany obywatel Ukrainy musi mieć:
- działający telefon komórkowy z numerem od polskiego operatora, którego jest wyłącznym użytkownikiem,
- adres e-mail, z którego korzysta.
Aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл)
Aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл) to prosty sposób na potwierdzenie swoich danych niemal w każdej sytuacji życiowej. W elektronicznym dokumencie znajdą się najważniejsze dane - m.in. imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer PESEL. Dokument będzie zatem przydatny m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę.
Z tego rozwiązania może skorzystać każda osoba, która:
- jest pełnoletnia,
- ma ukraińskie obywatelstwo,
- przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku,
- ma nadany numer PESEL,
- ma aktywny profil zaufany.
Jak aktywować aplikację?
- w urzędzie, w którym otrzymasz numer PESEL, poproś o aktywowanie profilu zaufanego,
- ściągnij i uruchom aplikację mObywatel,
- zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności aplikacji,
- aktywuj aplikację korzystając z loginu i hasła wydanego dla profilu zaufanego.
mObywatel dostępny jest w sklepach App Store i Google Play. Co ważne, aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл) są dobrowolne i w pełni bezpłatne. Więcej informacji o aplikacji mObywatel i dokumencie Diia.pl (Дія пл) na rzadowej stronie gov.pl/mobywatel/ua.
Napisz komentarz
Komentarze