Rewaloryzacja obejmuje 21 zwartych terenów w dolinie rzeki Rakówki i jej dopływów, pogrupowanych w 10 kompleksach. Zagospodarowane zostanie niemal 30 hektarów, które w większości pokryte będą roślinnością. Zgodnie z projektem, 70 proc. działań polegać będzie na renowacji zieleni, czyli m.in. na pielęgnacji istniejących już drzewostanów. Na murawy rekreacyjne i łąki kwietne przebudowane zostaną również trawniki, a także nasadzone będą drzewa i krzewy. Ponadto tereny te wyposażone zostaną w niezbędną infrastrukturę – m.in. ławki, altany parkowe, stojaki na rowery, huśtawki, hamaki i tablice informacyjne, powstaną też ścieżki spacerowe - informują miejscy urzędnicy.
Projekt obejmuje tereny położone przy rzece, a więc:
- w pobliżu ul. Mielczarskiego, gdzie powstać ma miejska plaża; na pow. 150 m kw. wysypany zostanie piasek, pojawi się altanka, leżaki i stojaki na rowery;
- obszar pomiędzy parkingiem przy targowisku miejskim, a Rakówką - dzisiaj w pełni niezagospodarowany;
- skwer przy ul. Staszica;
- park spacerowy przy rondzie Hallera, który przekształcony zostanie w park geologiczny prezentujący głazy charakterystyczne dla naszych okolic; po drugiej stronie ronda powstanie łąka kwietna;
Nie są to wszystkie części miasta, które mają zostać poddane rewitalizacji. Oprócz wcześniej wspomnianych, zmiany obejmą również: niezagospodarowane tereny przy ul. Piłsudskiego, Warszawskiej i Jarzębinowej oraz skwer pomiędzy Szmaragdową i Diamentową.
Prace związane będą głównie z porządkowaniem zieleni i nowymi nasadzeniami. Jeśli chodzi o drzewa, będą to głównie te, które dostarczają pyłku i nektaru. Poza tym sadzone będą rośliny tworzące łąkę kwietną (takie jak jaskier ostry, złocień zwyczajny i chaber drakiewnik) oraz gatunki typowe dla warunków nabrzeżnych (m.in. pióropusznik strusi, wiązówka błotna czy pełnik europejski).
Napisz komentarz
Komentarze