Bełchatów jest pierwszym w Polsce miastem, które wprowadziło teleopiekę medyczną w ramach budżetu obywatelskiego.
Cieszę się, że nasi mieszkańcy mają możliwość korzystania z różnych projektów prozdrowotnych. Wprowadzony w roku poprzednim telemonitoring pokazał, że dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci czują się pewnie i bezpiecznie. Zdaję sobie sprawę z tego, że dla chorego stres związany z pobytem w szpitalu nie jest obojętny, a możliwość przebywania w domu i jednoczesnej kontroli lekarskiej poprawia komfort życia. Dlatego zależało mi na kontynuacji tego projektu - mówi prezydent Mariola Czechowska.
Dotychczas z teleopieki skorzystało blisko 200 mieszkańców miasta, a kolejni otrzymają taką szansę w tym roku. Monitorowaniem pracy serca na odległość mogą zostać objęte m.in. osoby cierpiące na arytmię, omdlenia, nadciśnienie tętnicze czy chorobę wieńcową. Projekt kierowany jest przede wszystkim do osób po świeżo przebytym zawale serca, z niestabilną dławicą piersiową czy też cierpiących na niewydolność serca. Obserwacje prowadzone przez Centrum Monitorowania Serca w Tychach potwierdzają skuteczność tego typu opieki nad pacjentami kardiologicznymi - wśród monitorowanych osób z przebytym zawałem serca, jak podkreśla dr Bartłomiej Orlik z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Tychach, zwraca uwagę mniejsza śmiertelność oraz mniejsza liczba hospitalizacji z powodu zaostrzenia niewydolności krążenia oraz ponownego zawału serca w porównaniu do grupy bez monitoringu. Zwiększona liczba powtórnych zabiegów angioplastyki może sugerować, że pacjenci ci byli odpowiednio wcześniej diagnozowani zanim doszło do groźnych dla życia powikłań - dodaje dr Orlik.
Projekt telemonitoringu serca w Bełchatowie realizowany będzie od kwietnia do sierpnia 2019 roku. W czasie trwania projektu mieszkańcy będą mogli skorzystać ze 133 bezpłatnych, miesięcznych abonamentów. Zgodnie z kwalifikacją lekarską, dokonywaną w Szpitalu Wojewódzkim i w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Bełchatowie, pacjenci objęci zostaną jedno, dwu lub trzymiesięcznym telemonitoringiem serca. Dotychczas najczęściej z opieki korzystały osoby między 50 a 70 rokiem życia, najmłodszy pacjent miał 19 lat, a najstarszy – 85. Podobnie jak w roku ubiegłym, każdy z zakwalifikowanych do programu pacjentów zostanie przeszkolony z prawidłowego użytkowania urządzeń w PAKS Bełchatów. Dzięki stałemu monitoringowi serca, kontakcie z lekarzem i szybkiej diagnozie zaburzeń rytmu serca i innych nieprawidłowości objęci projektem bełchatowianie i ich bliscy zyskają poczucie bezpieczeństwa i natychmiastową pomoc w razie pogorszenia się stanu zdrowia.
Napisz komentarz
Komentarze