Bełchatowska tężnia czynna będzie przez cały sezon wiosenno-letni, a jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, to nawet do jesieni. Chielibyśmy, by służyła mieszkańcom jak najdłużej - mówi Zbigniew Pożycki, dyrektor Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska.
O dobrodziejstwach płynących z solankowej altanki mieszkańcy przekonali się już w tamtym roku, ponieważ od momentu oddania tężni do użytku wzbudza ona ogromne zainteresowanie. Miejsce to jest chętnie odwiedzane zarówno przez seniorów, jak i młodych ludzi.
Jak to działa? Drewniana konstrukcja, wysoka na 6 metrów i długa na 8 metrów, wyposażona jest w specjalną pompę, dzięki której solanka, czyli woda bogata m.in. w jod, żelazo i magnez, najpierw osadza się na suchych gałązkach tarniny, a następnie w naturalny sposób paruje. Dzięki temu każdy, kto odwiedzi solankową altanę, będzie mógł skorzystać z tego prozdrowotnego klimatu. Co ważne, tężnia działać będzie przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu – wyjaśniają miejscy urzędnicy.
Warto przypomnieć, że w tym roku miasto planuje budowę kolejnych trzech tężni, w ramach zwycięskiego projektu budżetu obywatelskiego z ubiegłego roku. Konstrukcje podobne do tej na os. Budowlanych staną przy ul Micoeńskiej na Binkowie, przy kompleksie sportowym na Przytorzu i w parku Jana Nowaka-Jeziorańskiego na os. Dolnośląskim.
Napisz komentarz
Komentarze