W Polsce możliwość wystawienia elektronicznego L4 istnieje już od 2016r. Jednak od 1 grudnia 2018r, taka forma zwolnień będzie obowiązkowa.
Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego (PZ ePUAP)) elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.
Do wystawienia e-ZLA uprawniony jest lekarz oraz asystent medyczny. Taki system wystawiania zwolnień ma na celu uprawnienie całego procesu - zwolnienie od razu po wystawieniu jest automatycznie przekazywane do ZUSu. Co ważne, możliwe jest też wystawienie l4 poprzez urządzenie mobilne - np. podczas wizyty domowej.
Wyjątkiem, kiedy zwolnienie nie będzie automatycznie przekazane drogą elektroniczną, jest sytuacja, w której pracodawca nie posiada profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE; na niej odbywa się przekazanie l4). W tym przypadku, lekarz wręczy pacjentowi wydruk z systemu, który trzeba będzie własnoręcznie doręczyć pracodawcy.
W związku z wprowadzanymi zmianami, lekarze, pracodawcy oraz ubezpieczeni mogą skorzystać z pomocy w opanowaniu nowego systemu w placówkach ZUS w całym kraju:
- w piątek - do godz. 18;
- w sobotę - (tzw. Biała Sobota) w godzinach 9-13;
Pomocą służyć będą też konsultanci Centrum Obsługi Telefonicznej (22 560 16 00):
- w sobotę i niedzielę w godzinach 8-21 (w tych dniach obsługiwane będą wyłącznie telefony ws. e-ZLA);
- od 3 grudnia w godzinach 6-22;
Napisz komentarz
Komentarze