Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W styczniu Orszak odbędzie się w ponad sześciuset polskich miast i szesnastu poza jej granicami. Po raz szósty przejdzie także bełchatowskimi ulicami. Jego organizacji wspólnie podjęli się: Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Wspólnota”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Łódzkiej Oddział w Bełchatowie oraz Parafie Rzymskokatolickie w Bełchatowie, zaś prezydent Mariola Czechowska objęła go honorowym patronatem.
Bełchatowianie tradycyjnie wyruszą o godz. 12:00 spod parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary na os. Dolnośląskim i podąży ulicami: Lipową, Witolda Pileckiego, Rodziny Hellwigów w kierunku kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, przy ul. Kościuszki. Tam uczestnicy jasełek wspólnie pokłonią się Jezusowi.
Na czele orszaku będą podążać Trzej Królowie z dworami: afrykańskim, azjatyckim i europejskim. Towarzyszyć im będą aniołowie, pasterze, rycerze i dworki. Obraz ulicznych jasełek dopełnią żywe zwierzęta, rydwany i dorożki. Bełchatowskie jasełka to nie tylko wspólne kolędowanie. Jest on także dobrą okazją, aby zobaczyć jasełkowe sceny. Opowiedzą one m.in. o dworze złego Heroda, pastuszkach, którzy po usłyszeniu Dobrej Nowiny dołączają do Orszaku oraz o górnikach i energetykach. Jedną z nowych scen jest „Polonia Restitua”, która nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zostanie ona rozegrana w pobliżu Muzeum Regionalnego. Będzie też wyjątkowy polonez – wspólnie zatańczy go trzydzieści par ubranych w kontusze i ludowe stroje. To właśnie przy dźwiękach poloneza Wojciecha Kilara bełchatowianie będą wchodzić do stajenki przy parafii farnej.
Mieszkańców, którzy nie będą mogli wziąć udział w jasełkach zachęcamy do jego oglądania w telewizji. Telewizja Polska na kanale pierwszym będzie transmitować fragmenty Orszaków z czterech miast. Jednym z nich jest właśnie Bełchatów. Transmisja rozpocznie się ok. godz. 12:00 i potrwa do godz. 14:00 tak jak jasełka.
Każdego roku uczestnikom Orszaku Trzech Króli towarzyszy hasło. Tym razem brzmi ono „Bóg jest dla wszystkich” i nawiązuje do jubileuszu jasełek. W wielu miastach przejdzie on bowiem po raz dziesiąty. Ma ono także przypominać, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu.
Napisz komentarz
Komentarze