Święto 3 Króli – duchowy wymiar najstarszego święta chrześcijańskiego

  • 06.01.2022, 07:00
  • Redakcja lokalna.news
220105-swieto-3kroli-www.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana również Świętem 3 Króli, to najstarsze święto w chrześcijaństwie. Jest to bardzo radosne, rodzinne święto z barwnymi orszakami kroczącymi ulicami. Głównym przesłaniem tego święta jest to, że Pan Jezus jest światłem, które daje blask, na całą ludzkość i na cały świat.

  Przed nami Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana również Świętem 3 Króli. Jak powinniśmy się przygotować do tego święta?

  Trzeba zacząć od tego, że jest to najstarsze święto chrześcijańskie, które w kościele było obchodzone niemalże od samego początku. Jeszcze w pierwszych wiekach i do tej pory jest to jeszcze w kościołach wschodnich, jest ono traktowane, jako Święto Bożego Narodzenia. W kościele zachodnim, w którym my jesteśmy, w Kościele Rzymskokatolickim, zostało ono wyodrębnione, jako święto nazywane epifanią, czyli takim znakiem, w którym Pan Bóg jasno objawia, że w Chrystusie jest on obecny.

  W pierwszych wiekach to święto łączyło w sobie trzy święta, które dzisiaj są podzielone. Było to przybycie mędrców ze wschodu, Święto Chrztu Pańskiego i Przemienienie na Górze Tabor. W tych trzech momentach mówimy o epifani, czyli o objawieniu się Boga, jasno wskazującego na to, że w Jezusie Chrystusie jest on obecny, jest prawdziwym Bogiem, prawdziwym człowiekiem.

  Jak należy je przeżywać? Przede wszystkim w radości, bo tak jak się cieszymy w okresie Bożego Narodzenia z tego, że Pan Jezus przyszedł, że jest pośród nas, że stał się człowiekiem, tak to święto jest dopełnieniem tej radości i pokazuje nam również bardzo ważną rzecz. Przez to, że mędrcy przychodzą ze wszystkich krańców świata, pokazuje nam to, że w Jezusie Chrystusie jest prawdziwe światło i do niego lgną wszystkie narody i On przygania wszystkie narody i to jest główne przesłanie tego święta, że Pan Jezus jest światłem, które daje blask, na całą ludzkość i na cały świat – ks. Krzysztof Pietrzak, wikary w parafii NMP Nieustającej Pomocy w Bełchatowie.

  Święto 3 Króli to bardzo radosne święto. Ulicami wielu większych i mniejszych miejscowości w Polsce kroczą orszaki, barwne, z muzyką ciekawymi kostiumami. Jest to wielkie święto rodzinne a dodatkowo dzień wolny od pracy.

  Jest również zwyczaj znaczenia drzwi kredą tego dna. Znaczymy je na znak tego, że jesteśmy chrześcijanami, pisząc K+M+B.

 

Redakcja lokalna.news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu "Twoja Telewizja Lokalna Bełchatów - Piotr Samsik" z siedzibą w Bełchatowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu.

Pozostałe