sobota, 20 kwietnia 2024 04:07
Musisz to zobaczyć!
Reklama

Jakie tajemnice skrywa pod ziemią Radomsko? Prace archeologiczne przedstawiają ciekawe wnioski

Trwają prace archeologicznie w miejscu, gdzie ma powstać nowy parking dla mieszkańców Radomska. Odkryto w tym miejscu ślady średniowiecznej osady. Jest to ważne odkrycie z punktu widzenia historycznego i archeologicznego.
Kliknij aby odtworzyć

  Znajdujemy się w miejscu, gdzie niedługo ma powstać parking dla mieszkańców Radomka. Jednak podczas prac archeologicznych okazało się, że dokonano ciekawego odkrycia. Co odkryto? 

  Na tej inwestycji spodziewaliśmy się odkryć, ze względu na to, że prowadziliśmy już wcześniejsze badania w ulicy Reymonta, więc mieliśmy taki zaczątek, czego tutaj można się spodziewać.

  Odkryliśmy osadę średniowieczną, pochodzącą najprawdopodobniej z XIII wieku. Oprócz osady, mamy również zabytki związane z naszą nowożytnością – mówi Krzysztof Błaszczyk, Archeolog.

Jak ważne jest to odkrycie z punktu widzenia archeologicznego i historycznego?

   Jest to dosyć ważne odkrycie, ponieważ mamy tutaj namacalne dowody naszej historii, nie tylko tej nowożytnej, ale również tej średniowiecznej, o której wiedzieliśmy ze źródeł pisanych, to oczywiście gdzieś było, natomiast nie mieliśmy potwierdzenia w zabytkach, czy w ternie, żeby to jakoś uwidocznić.

  Z tych badań wynika, gdzie postawione były budynki, zarówno te murowane, jak i drewniane. Wiemy mniej więcej, jak wyglądały podwórka. Jesteśmy w sumie na tyłach kamienic, które kiedyś, czy obecnie, stoją przy ulicy Reymonta. Wiemy, jak wyglądały podziały działek, czyli jak się układały przez te setki lat granice. Wydaje nam się, że jest to zaczątek dość ważnych informacji, które pomogą nam w przyszłości, być może zacząć wreszcie jakąś monografię miasta Radomska, której cały czas nam brakuje – podkreśla Krzysztof Błaszczyk, Archeolog.

Co dalej stanie się z tym odkryciem?

  Badania archeologiczne składają się z dwóch etapów. Składają się z badań terenowych, na których jesteśmy i później tworzy się opracowania. W momencie, kiedy przebadamy ten teren i konserwator zdejmie tę klauzurę ochrony na tym ternie, wykonawca budowy tego parkingu będzie mógł już wejść i prowadzić swoje prace budowlane, związane z tym parkingiem, natomiast my, jako archeolodzy, wracamy do gabinetów, gdzie będziemy opracowywać materiały, które tutaj znajdujemy i pisać opracowanie, czyli oficjalną wersję, gdzie, co zostało znalezione – dodaje Krzysztof Błaszczyk, Archeolog.

Warto dodać, że odkryta zabytkowa kostka brukowa, zostanie wpisana w projekt parkingu.


Podziel się
Oceń

Reklama
Ogłoszenia
Napisz do nas
Reklama
test