czwartek, 28 marca 2024 16:06
Musisz to zobaczyć!
Reklama

Ostatni dzień zapisów na bezpłatną spirometrię

Ruszyła ogólnopolska akcja badań spirometrycznych „Weź głęboki oddech”. Na jej trasie znajduje się również Bełchatów, gdzie już 16 kwietnia będzie można wykonać bezpłatne badanie układu oddechowego, czyli spirometrię. Spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia będzie stacjonował w Bełchatowie przy ulicy Okrzei 33 B (między 10.00 a 16.00). Aby wziąć udział w badaniu należy zapisać się wcześniej, w punkcie znajdującym się pod tym samym adresem, gdzie odbędą się badania.
Ostatni dzień zapisów na bezpłatną spirometrię

Jedną z obserwowanych konsekwencji pogarszającej się kondycji układu oddechowego jest występowanie POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 roku stanie się ona trzecią przyczyną zgonów na świecie. Rocznie z tego powodu umiera 20 000 osób, a prawie połowa, u których nastąpiło rozpoznanie umiera w ciągu kolejnych 10 lat.

Badania naukowe wskazują, że palenie tytoniu, nie jest jedyną przyczyna powstawania POCHP. U podstawy rozwoju przewlekłego stanu zapalnego w płucach  stoją także czynniki środowiskowe, czyli najprościej mówiąc fatalna jakość powietrza, którym oddychamy. Duże stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu powoduje rozwój stanu zapalnego w płucach i powstanie takich objawów jak kaszel, świsty podczas oddychania  lub duszności - komentuje dr med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i POCHP.

Ostatni raport NIK (2018) O ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami wskazał, że Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza.

Spirometria pozwala ocenić sprawność układu oddechowego, czyli szybkość wydechu, pojemność oddechową płuc czy zawartość CO2 oraz innych gazów. Na jego podstawie można wykryć między innymi obturacyjną chorobę płuc – jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych.  

Fundacja NEUCA dla Zdrowia apeluje o wczesną profilaktykę. Badania pokazują bowiem, że zanieczyszczone powietrze jest bardziej zabójcze niż papierosy, alkohol czy narkotyki.

Przeciwskazania do wykonania badania spirometrycznego dotyczą osób przed 21 rokiem życia, po zawale i udarze serca, po jakimkolwiek zabiegu inwazyjnym na sercu, po operacji oczu (pół roku od zabiegu), osób z tętniakami, odmą opłucnową lub zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ogłoszenia
Napisz do nas
Reklama
test